Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kdo má přednost?

Ahoj, s kolegou se nemůžeme shodnout, kdo má přednost, zda vozidlo z výhledu musí dávat přednost, nebo ti co přijíždí zleva musí dát vozidlu přednost? Žádná značka tam není, aleje tam ta čára.
Cwfg

Díky

P.S.: je to parkoviště u globusu v Liberci

V tomto případě to mají kreténsky udělaný - buď měli osadit dopravní značky, nebo odstranit tu čáru na zemi, protože ta to dělá celé matoucí.
Že u obchoďáků rovná cesta pro mnohé znamená hlavní, to znám taky. Očekávám pitomce za volantem a pro takový mám připravenu ruku na klaksonu.

ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH
§ 2
Vymezení základních pojmů
w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci,

O značce ani slovo.

Zákon o pozemních komunikacích
§ 7

Účelová komunikace
(1) Účelová komunikace je pozemní komunikace, která slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků. Příslušný silniční správní úřad obecního úřadu obce s rozšířenou působností může na žádost vlastníka účelové komunikace a po projednání s Policií České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka. Úprava nebo omezení veřejného přístupu na účelové komunikace stanovené zvláštními právními předpisy21) tím není dotčena.

(2) Účelovou komunikací je i pozemní komunikace v uzavřeném prostoru nebo objektu, která slouží potřebě vlastníka nebo provozovatele uzavřeného prostoru nebo objektu. Tato účelová komunikace není přístupná veřejně, ale v rozsahu a způsobem, který stanoví vlastník nebo provozovatel uzavřeného prostoru nebo objektu. V pochybnostech, zda z hlediska pozemní komunikace jde o uzavřený prostor nebo objekt, rozhoduje příslušný silniční správní úřad.

Za křižovatku se nepovažuje výjezd z míst ležících mimo pozemní komunikaci jako jsou dvory, PARKOVIŠTĚ, prostor čerpací stanice, odpočívky atd...zde se jedná o účelovou komunikaci, parkoviště je označenou dopravní značkou IP 11a. V místech, která se za křižovatku nepovažují, neplatí pravidla pro jízdu křižovatkou, nýbrž pravidla pro vjíždění na pozemní komunikaci.

Pokud ta vozovka vodorovně je součástí parkoviště, tak platí přednost zprava.
Ta bílá čára působí opravdu matoucím způsobem.
Ale, na druhou stranu, jestli se nemýlím, tak bílá souvislá čára u okraje vozovky, pouze značí
okraj vozovky. Nevyplývá z ní, žádná povinnost ohledně přednosti v jízdě.
Nelze zaměňovat například s příčnou čarou, označující místo zastavení, například u značky stůj, dej přednost v jízdě, nebo v případě semaforů.

mno... tak to bych tak zase úplně netvrdil.

1. zásadní zda se jedná o křižovatku je pouze to, jestli je parkoviště součástí silniční sítě.
2. v tomto by zcela jednoznačně mělo být nápomocno vodorovné a svislé značení (ovšem u toho vodorovného se leckdy dějí věci); specificky nepřerušená krajniční čára (edit: správně vodicí čára V4) by měla deklarovat, že se nejedná o křižovatku.
3. pokud by měla platit unoverzální přednost zprava, tak brzdíme u každého vyústění lesní cesty...

Ovšem lidi jsou trubky a nikde není psáno, že ten co maloval čáru si tyhle věci vůbec neuvědomil.

w) křižovatka je místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci,

edit: http://www.pjpk.cz/data/USR_001_2_8_TP/TP_133.pdf konkrétně pak kapitola 2:

Vodicí čára se umísťuje na vnitřní hranu vodicího proužku dle příslušné ČSN. Na pozemní komunikaci bez
vodícího proužku se vodicí čára umísťuje při okraji zpevněné části komunikace. V obci se u zvýšených
obrubníků nemusí vodicí čára vyznačovat.
Vodicí čarou v provedení nepřerušované čáry se odděluje plocha vyhrazená pro nouzové stání označená
svislou značkou č. IP 9 „Nouzové stání“. Rovněž se vodicí čára nepřerušuje v místě vyústění místa
ležícího mimo pozemní komunikaci (výjezdy z domů apod.)

Vodicí čára v provedení přerušované čáry se vyznačuje například v úseku dovoleného vjetí na přilehlé
parkoviště, do zastávkového pruhu apod.

edit2: to jsem zase proj*bal času na hledání technické dokumentace... :-D

V tom právě problém není. Zákon mluví jasně. Kde není upravena přednost dopravním značením, platí pravidlo pravé ruky. Šlus, ende, finito. A to platí i na mé zahradě, poli, letišti a kdekoliv jinde. Samozřejmě pro lidi s řidičákem, který opravňuje jezdit vozidlem dle pravidel. Jinak by do sebe totiž lidi naráželi. Celkem zbytečně. Pokud na křížení polních cest na vašem soukromém poli, které není žádnou komunikací pojedete kombajnem a zprava pojede váš syn v trabantu a oba budete mít řidičák a vy mu nedáte přednost zprava a zabijete ho, tak vám soudce řekne, že jako řidiči máte vědět o pravidlu pravé ruky a že jste mu měl dát přednost. Tvrzení, že tam žádná pravidla neplatí neobstojí. Stejně jako by si někdo mohl myslet, že po svém poli může jezdit ožralej. :-D
https://www.auto.cz/kde-plati-pravidla-silnicniho-provozu-vsude-temer-108770

Tak ještě jednou, protože jsi stále mimo. Křižovatka je místo, kde se potkávají dvě komunikace. Pokud se jedná např. o soukromé parkoviště, tak o křižovatku nejde, ale jde o vyjíždění na silnici z místa mimo vozovku. To určuje mj. vodorovné značení, viz technická dokumentace výše.

Že se pro ježdění po parkovišti používá pravidlo pravé ruky, to je hezké, ale souvislost s křižovatkami tam není.