Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem zjištění,zda už jsem měl koronavir

ahoj,jsem laik,co tomu nerozumí,dá se zjistit jestli jsem prodělal koronavir v minulosti? Třeba když jsem bezpříznakovid a na testu jsem taky nebyl.
Jde to zjistit i třeba rok nazpátek?
Nebo jen po dobu kdy se říká, že je imunita na další chycení koronaviru po přechodzí nákaze, což ale není jisté a určité ?
Nebo v současné době vůbec?

„Test PCR neříká nic o tom, zda je ve vzorku skutečně přítomen infekční virus, tedy zda je člověk infekční pro okolí. Lidé infikovaní virem SARS-CoV-2 mají pozitivní test několik týdnů až měsíců, pokud jsou ale bez nebo mají jen lehké příznaky, obvykle nejsou nakažliví déle než týden. Proto by výsledky testů měl vždy interpretovat lékař v kontextu klinického stavu pacienta. SARS-CoV-2 není jediný mikroorganismus způsobující infekce dýchacích cest. Proto by měl i o konkrétních vyšetřeních vždy rozhodovat ošetřující lékař,“ vysvětluje odbornice na viry Hana Zelená.

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/virolozka-hana-zelena-covid-testovani-koronavirus-pcr.A201009_575601_ostrava-zpravy_woj

OK, tak geneze:

1. Wikan:

V současné době se člověk 3 měsíce od nákazy považuje za imunního a měl by v sobě mít detekovatelné protilátky.

2. JaFi:

A diky tomu vyjde jako pozitivní při testu

3. Wikan:

Nejčastěji se používá PCR test a ten protilátky netestuje.

Co mi z toho vyplývá: PCR test, který mu udělají, netestuje protilátky a tedy nevyjde pozitivní i po delší době - jinými slovy "ukáže jen ty aktuálně, resp akutně nemocné". A to není pravda, protože PCR test ukáže i ty, kteří nákazu prodělali třeba před měsícem.

Tak to je dost slušný logický fail. Že tvrdím, že se dají protilátky detekovat i po dlouhé době, přece nijak nepopírá, že i PCR test může vyjít pozitivní i v době, kdy už člověk není reálně nemocný.
V čem je ale velký rozdíl je to, že po testu protilátek se ten člověk neobjeví ve statistikách jako nový přírůstek.

Sorry Kurte, ale pani je evidetne krava. Staci si precitat jej ostatne vyhlasenia a nieco ti tam musi zacat byt podozrive.
Navyse je zaujimave, ze tvrdi nieco uplne ine ako 10 dalsich virologov a epidemiologov.
Uz len vyhlasenie, ze plosne testovanie je neefektivne je blboost na entu, pretoze jej vysvetlenie je vadne, co musi byt kazdemu logicky zmyslajucemu cloveku jasne.
Ale chapem, alternativna scena ma svoju Johanku z Arcu, ktora sa postavila proti systemu.

Tobě plošné testování přijde jako efektivní? A co tedy tak plošně testovat na jiné nemoci? Třeba Hepatitis C, nebo Toxoplasmosa?
Víš, jaký má naše zdravotnictví aktuálně problém? Že se v nemocnicích snaží ubytovat i ti, kteří sice nemají příznaky, ale vyšel jim pozitivní test - tím vážně ohrožují stabilitu zdravotnického systému, protože tolik lidí prostě nedokáže absorbovat. K čemu je tedy dobré otestovat všechny?

Nojo, Johanka z Arcu. Prakticky jako jediná z těch, kteří na tom vydělávají, si troufla říci, že to není potřeba. Mně to připomíná situaci kolem povinných psychotestů - když se zeptáš psychologů, kteří by ty testy měli provádět a nechat si za ně platit, kolik asi řekne, že je to nesmysl?

A co nechapes na zmysle plosneho testovanie? To mi pride rovnako uderene ako spochybnovat ruska.
Kua drat sak snam nemusism byt virologom, aby som si vedel matematicky spocitat, ze ked nejakym hromadnym testovanim dostanem z obehu XY ludi, ze budem mat casom XY menej nakazenych a splostim tu exponencialu, ktora vam tam teraz tak svieti.
Odchytavat ludi s priznakmi evidentne nestaci, ved to vidiet na tom grafe.
To kto sa momentalne do nemocnic pcha je mi ukradnute, ja teraz neriesim nemocnice, ale ten graf, ktory nie je pod kontrolou podla jeho tvaru.
Ak sa nebude hromadne testovat, alebo vas vsetkych nezavru na par tyzdnov doma budu tie nemocnica kolabovat tak, ci tak bez ohladu kto sa tam chce ubytovat.
To, ze zakladnu matiku a vlastnost exponencialneho rastu nepozna RM este pochopim, ale ze ho nechapes ty alebo JaFi je mi divne.
Hlavne namiesto riesenia za tym zase hladajte kto sa chce na com napakovat a kto sa postavil proti skorumpovanemu systemu.

Flegu, ty jsi totiž bezbřehý optimista. Věříš, že lidem, kteří rozhodují jde o lidi. Věříš, že informace, které pustí mezi sprostý lid jsou úplné a pravdivé.

Testy, které SK nakoupilo jsou levné dotované testy určené pro rozvojové země. Předpokládám, že tytéž testy budou chtít použít i u nás. Možná ty chudé rozvojové krajiny ty testy nepotřebují nebo že by je nechtěly? Co pak s těmi testy? Přece je nezničíš, když je můžeš udat jinde. Tak přesvědčíš přes lobisty třeba Matoviče, že plošné testy jsou skvělý nápad a že SK bude první krajinou, která se do něčeho takového pustí a on bude king.

Vzpomínáš si na první vlnu, jak do nejhůř postižených zemí šla největší podpora a Cr a Sk se rozčilovaly, že jsou bity za to, že situaci zvládly s minimálními ztrátami? Tak teď aspoň bude ta podpora odůvodněná, když už stavíme nemocnice na výstavních plochách a platíme desítky milionů za nájem a další peníze za provoz. Místo aby se lidé, kteří nemají příznaky, ale jsou po testu pozitivní z nemocnic vypakovali třeba do hotelů (a ty peníze šly tam). A nemocnice by najednou přestaly být přeplněné.

JaFi do ....uz ma neser. Co ti nieco padlo na hlavu?
Tu nejde o optimizmus ved premyslaj hlavou kua.
PCR testy su najpresnejsie, ale kapacity na SK je 10, maximalne 20k testov za den, cize je nerealne pouzit na hromadne testovanie PCR testy (uz som pocul aj taketo idiotske vyzvy). Navyse stoja desiatky eur, co je 10-15x viac ako tie co sa pouzivaju teraz.
Neviem ako CR, ale nase testy pochadzaju z Juznej Korei a nemam pocit, ze su urcene pre rozvoje krajiny. Ale v principe je mi to jedno.
Takisto ich proklamovana uspesnost je dostatocne vysoka vzhladom na ceny, aby nam vyrazne preriedila pocet roznasacov v populacii. Jasne, ze ich nechyti 100%, ale je 30-40-50% malo? Ved si kua sprav matematicky model na pc a uvidis, co to spravi ak z exponencialnej funkcie zoberies 30% hodnoty v urcitom case.
Takze si to zhrnme.
Pouzijeme jedny z najlacnejsich testov na trhu, ktore maju prijatelnu chybovost. Stoji nas to miliony eur, co je 10-15x menej ako pri najspolahlivejsich PCR testoch.
A hlavne...vieme otestovat hromadne statisice ludi v priebehu dni, pretoze vysledky mame hned a nepretazujeme uz beztak pretazene laboratoria (dnes som pocul o pripade znamych, na testoch boli v piatok a dodnes nemaju este vysledok).
Kua co sa vam na tom nezda?
Je lacne, je to ucinne a je to preveditelne.
Poznas lepsie testy? S lepsim pomerom cena/vykon? Co sa daju pouzit za v rovnakom casovom horizonte? Tak sem s nimi.
A co sme furt pletiete nemocnine? Ja predsa neriesim co sa robi s pozitivnymi po testovani, ci su v hoteli, v nemocnici alebo doma. Ak sa krivka bude vyvijat rovnakym tempom aj keby v nemocniach boli len naozaj tazko posithnuti pacienti aj tak vam do par dni/tyzdnov skolabuju.
Ja riesim ako splostit exponencialnu krivku, aby nam klesli cisla dennych prirastkov do uspokojovych hodnot.
A na to je vhodne plosne testovanie, kludne aj s tymito lacnymi testami.
Je problem sa na to pozriet ocami matematiky, teorie pravdepodobnosti a neriesit kto si napakoval vacky pri nakupe a ci su v nemocniciach len ludia, ktori tam maju byt?

Lze si koupit domácí test z krve na protilátky
https://www.dialekarna.cz/Respiratory-rousky/COVID-19-rychlotest-na-protilatky-koronavirus-IgG-IgM

Na prst se přimáčkne taková tubička, z ní vystřelí jehla, odebere se kapička krve, kápne do testu a přidají se dvě kapky činidla.. Pak se sledují proužky.

Zajímavost - manželka COVID prodělala (pozitivní stěr) a tento test dává po měsíci negativní výsledek... Buď je brzo na protilátky (divné), nevytvořila si je (možné, průběh byl lehký), nebo se test spletl...(nepravděpodobné)

Ono tělo si po prodělání covidu protilátky vytvořit nemusí. Fakticky se protilátky vytváří už v průběhu nemoci. Takovíto lidé mají samozřejmě smolíka a klidně se jim může stát, že po prodělání covidu ho chytnou klidně za pár týdnů znovu.
Takovýchto lidí by moc být nemělo, nicméně jsou....

Každopádně já jsem zastánce toho, že ani 0,5% úmrtnost (tj. nějakých 50k mrtvých) není důvodem pro to rozjebat ekonomiku a zkurvit životy 10M lidí ...

Sám sem měl Covid před třemi týdny. Na testech jsem byl v pondělí. Musel jsem jim tam nechat číslo svého mob. telefonu. Na dotaz kdy budou výsledky, tak prý v úterý nejpozději ve středu. Když se mi ani po týdnu nikdo neozval, tak jsem sám volal obvoďačce, jak jsem tedy dopad. Ona chvíli listovala papírama a pak mi řekla, že mi to vyšlo pozitivně a měl bych tedy být ještě 3 dny v karanténě. LOL. Dodnes se mi nikdo neozval ve smyslu s kým jsem byl v kontaktu a ani žádné oficiální sdělení, že jsem vlastně dostal covid.... Průběh byl takový, že jsem měl cca 4 dny rýmu a jeden den jsem celý prospal. Nic víc, nic míň. Chřipka, kterou jsem dostal před 2lety mě teda sejmula několikanásobně víc, kdy jsem prvních 14 dnů skoro nebyl schopen dojít ani na záchod....