Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kam patří horror?

Podle mě by se žánr: Horror, pokud jde o nadpřirozené prvky měl řadit do kategorie fantasy. Proč tomu tak není. Vždyť není reálne aby existovaly napřiklad démoni.

Při míře této závažnosti najdi sobě nejbližšího zástupce lidu v poslanecké sněmovně a předlož mu toto téma, určitě to zpracuje a předloží ve sněmovně, mohl by to určitě hnát i výše na evropskou úroveň a EU následně vydá nějakou direktivu, že hororové filmy musí být označené jako fantasy. A je to, problem solved!

Horror nemusí být o příšerách. Psycho H. /popř. "jemné" duchařiny/ jsou IMHO to pravé ořechové (ale každý to má jinak). To samé "vyvražďovačky" - to má od horroru hodně daleko (spíš je to hňuš).

Vždyť není reálne aby existovaly napřiklad démoni.

Jsi si jistý? Definuj realitu a definuj démony. A píše se existovali...

Protoze v hororu jde primarne o ten strach, zatimco ve fantasy jde primarne o ty fantasticke veci.

A je to samostatna kategorie, protoze takovych veci je spousta, tak si to tu kategorii zaslouzi. Je strasna spousta hororu, kde nevystupujou nadprirozene bytosti a velka spousta hororu, ktere jsou v podstate naprosto realisticke a klidne by se tak mohly stat.

Radu hororu bys mohl snadno zaradit i do jine katerorie - napriklad akcni, historicke, dobrodruzne, alternative history, psycho, steampunk, .... spis by se dalo rict, ze je dost malo kategorii, kam by se zadny horor nedal nacpat ...

Napriklad v pohadkach je hororu az hruza a staci to jen prevypravet jinymi slovy, nebo jen pouzit starsi verze :)
Cervena karkulka, kterou sezere vlk, i s babickou, nacez mu myslivec zaziva rozpara bricho, vycpe mu ho kamenim, nakonec ho nechaji utopit ve studni (cimz mimochodem z te studny udela zdroj nakazy pro cele siroke okoli) ...
Jenicek a Marenka kde mas lidojedku, kterou deti nakonec zaziva upali...
Broucci, kde po rade drastickych zazitku vsichni umrou...

... zahradka s ohradou z lidskych kosti, kde poskakujou lidske lebky ...

Ale má to svým způsobem výchovný efekt - Perníková chaloupka je typický příklad jednání oko za oko, zub za zub, resp. kdo jinýmu jámu kopá, sám do ní padá. Prostě tý ježibabě dali ochutnat vlastní medicínu, žádná odvykačka v lochu a absolvování deradikalizačního kurzu. Varování děckám do života, aby se nesrali do cizího majetku, i když jsou ve sračkách, ale nebát se bojovat o vlastní existenci a s nepřítelem nejednali v rukavičkách.

A mám strašně rád ruský pohádky (Krása nesmírná). Jsou často parádně epický, ale některý věci tam jsou taky těžce děsivý. Třeba jak si ta holka, co sloužila u baby Jagy, odnesla tu svítící lebku a s tou spálila svou macechu a nevlastní ségru (ti co ji vyhnali z domova). V pohádce je to podáno v několika málo větách, ale představ si ten strašnej masakr - lebka se smrtelným světlem z očí, holka co s tím pálí dvě ženský v domě, spousta řevu, smradu, panika. Stačilo by to v tom příběhu důkladněji rozvinout a děcka se z takové pohádky totálně zeserou.

Horor se skřetama je slabota, protože skřeti někdy nahrazují neumětelství autora navodit tísnivé pocity, strach apod. normálně.
Přečti si třeba "Odměna" od Jarmily Loukotkové - tuctové prostředí, normální postavy, ale silnější zážitek než řev příšer, vyhřezlá střeva, šílený doktor a výbuchy.

Osobně se hororům (filmy i knihy) vyhýbám, nelíbí se mi ani trochu.

Hodne dlho som uvažoval či zareagujem na toto vlákno...

za 1. To že je niečo Fantasy neznamená že nemôže byť zároveň Horror.
za 2. nadprirozené prvky nemusia byť Fantasy, tie sa radia do žánru supernatural.
za 3. eh... ja už neviem čo k tomuto napsíať, ale vážne je autor vlákna totálny troll alebo mentálne postihnutý?