Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Fórum o skútrech pro seniory

Zdravím
Potřeboval bych typ na dobré fórum o skútrech pro seniory ,tady vás nechci obtěžovat.Mám problém ze skútrem typu PRIDE LUNA VIKTORY ,manipulační páka nechce se zapojit definitivně.Nějakou dobu sleduji že s ničeho nic začne blikat kontrolka manipulační páky na ukazateli nabytí - nemám display tento typ nemá co mám já.S čím mám počítat co mi řeknou v servisu ? je to repasovaný, mám ho 5 let .díky

Zkoušel jsem nějaké fórum vyhledat. Nezadařilo se.
Ten dotaz je pro mne dost zmatečně napsaný. Bylo by možné to napsat pořádně? Přeci jen, jedná se o dost specifickou záležitost a ještě k tomu technickou.

Chápu dobře, že se jedná o "nastavení pákového převodu"? Páka na levém madlu - vepředu? Vede z té páky ocelové lanko? Koukám do dokumentace v angličtině (českou jsem nenašel), ale jsem tak nějak ztracený v překladu.

Pokud jsem se trefil, tak v kapitole VI. se píše o nastavení.

manipulační páka nechce se zapojit definitivně

Čo to znamená? Náhon motora je trvale odpojený od kolies a nedá sa pripojiť alebo naopak, je trvale pripojený a nedá sa odpojiť od kolies? Alebo nedrží v nastavenej polohe?
U týchto skútrov je to riešené čisto mechanicky, je to nejaký veľmi jednoduchý druh spojky. Kontrolka by mala signalizovať len polohu páky (je to polohový spínač, spojka je vypnutá, alebo zapnutá) a o chybe asi nepovie nič. Na opravu bude treba rozobrať prevodovku. Je to jednoduchá, jednostupňová prevodovka s možnosťou voľnobehu, ktorý sa ovláda manipulačnou pákou voľnobehu. Jej súčasťou je aj diferenciál. Obtiažnosť opravy nie je veľká, je treba otvoriť túto prevodovku, ale možno bude potrebný nejaký náhradný diel. To zistíš až po otvorení. Nezanedbávaj to. Ak by ti prevodovka samovoľne prepla do voľnobehu pri jazde na svahu, mohol by si zažiť krušné chvíle.

Uhlíky pokud je tam jeden motor tak budou dva. O napíchnutí na PC bych pochyboval. Většina těchto seniorských vozíků se skládá z baterie, elektromotoru a ovládání. Nabíječka je externí a tak tam v podstatě není co zjišťovat.

Požádal bych ho, aby mi ten konektor pro připojení ukázal (zaslal foto e-mailem). Třeba je skrytý pod nějakým krytem. Spíš si myslím, že neříká pravdu. Pokud tomu tak je, tak bych si ohlídal fakturu s pečlivým rozpisem materiál + práce.

Vím že je to PRIDE LUNA VICTORY. Jaké je přesné typové značení skůtru? Někde v papírech to bude napsané.
Např. viz https://www.quickie-wheelchairs.com/replacement-parts/pride-mobility/sc260-victory-xl/console/s3924502075c10-subsequent/electronics-assembly-console-gen-3

Snažil jsem se najít kvalitnější obrázek než jsem to sem dal. Bohužel nikde není.
Napsal bych si o to výrobci.

Co přesně je tomu elektromotoru?
To bylo nějak dlouhodobě přetěžované jednorázovou jízdou do kopce?
Možná by bylo vhodné, aby se na to podíval jiný technik, který s tím má zkušenosti.

Pride Luna Victory v.č SE923814316FVO ,tomu motoru říkal že mu vyhazuje chyba při diagnostice ale jak jí dělá tak nevím podle mně nikdo si své know-how si nechá pro sebe ale konkrétně nespecifikoval . Závada se projevuje takto při rozjezdu mě připadá že to nějak drhne, po nějaké jízdě začne blikat kontrolka která informuje že manipulační páka je v poloze odpojení motoru pak už to nejede, zatím se mi to podařilo nějak tomu domluvit protože jinak zůstanu trčet na cestě.Co se týká cesty po které jezdím tak je to "všeho chuť" lesní, polní asvaldovka kopce jsou taky.Technika druhého neznám a dávat to po republice po různých serverech se mi taky nechce.Kontakt na výrobce neznám.diky

To co popisuješ spíše připomíná závadu ve vypínání převodu od elektromotoru než že je vadný elektromotor. Tyto vozíky mají vypínání převodu od elektromotoru, když s vozíkem chceš manipulovat na místě pouze jeho tlačením a jak to popisuješ měla by to být spíše mechanická závada nějaké spojky, která po zahřátí přestane fungovat, než že je vadný elektromotor.

Rozumím. Můžu s tím zkusit pomoci...
Vzhledem k tomu, že se dost zlepšila psaná forma a čeština už je lepší, tak navrhuji následující.

Pečlivě sepsat do samostatných a krátkých vět popis jak se to chová.
Snažit se to rozepsat jakoby na časové ose, aby bylo zřejné, od/do kdy se něco projevilo a jak se to projevilo.
Co věta, to jeden řádkový bod.
Vše napsat jasně a stručně.

Viz příklad.
1) Otočím klíčkem ve spínací stkříňce = OK.
2) Zařadím...
3) Po minutě (vždy pravidelně začnu slyšet) podivný skřípající zvuk připomínající tření kovu a kov...
atd.

Pokud to bude mít hlavu a patu, tak to přeložím a pošlu dotaz výrobci.
K tomu se zkusím poradit se známým, který má podobné vozítko.

Je třeba si uvědomit, že potenciální úspěch spočívá v perfektním sepsání.
Jak to kdo dobře popíše, takové se dostane odpovědi.

Jsem zvědavý, zda výrobce potvrdí možnost diagnostiky. Také zda je tam někde skrytý konektor. Zkusím k tomu sehnat servisní dokumentaci.
Tak se Vítku snažte a napište to co nejlépe, ať to jen můžu přeložit a odeslat výrobci. Není v mých silách a časových možnostech se k tomu znovu a znovu vracet a dovyptávat se vás.

Výše uvedenou nabídku jsem dal, abych pomohl. Jsem si vědomý, že tyto pomůcky jsou velký byznys a zdroj $. Doufám, že se ten pan technik nepokusil o něco nekalého... V případě jakýchkoli oprav je dobré trvat při zadání objednávky na písemném záznamu, že zákazník žádá vrácení vadných dílů.

[95449-panel-skutru-jpg] manipulační páka [95450-img-20220713-092735-jpg]
Tak tento typ skútru má dvě verze ovládacího panelu já mám ten vrchní ,musím trochu opravit mystifikaci že tak kontrolka že je signalizace manipulační páky a její polohy jak jsem se domníval je to kontrolka zapnutí.A teď k té závadě při rozjezdu poslední dobou mi to to dře jako kov na kov dále při otočení klíčkem tak normálně se kontrolka rozsvítí a svítí no a ta závada se projevuje tak že při zapnutí klíčkem pořád bliká to udělá i náhodně když někde zastavím ,doposud se mi to podařilo nějak přimět aby to přestalo blikat způsobem že tu manipulační páku dám do polohy druhé a pak ji vrátím zpátky jinak zůstanu někde trčet na cestě :-( .Ještě jedna věc když mi to před pěti roky předváděl mi ukazoval že musím vypnout klíček a pak tu páku dát do správné polohy po eventuální manipulaci jinak to nejde díky

Kontrolka zapnutí by měla během provozu stále svítit.
Pokud bliká, tak je to špatně. Souhlasím s panem ok, protože to rozhodně není ok.
Opravdu je třeba vysledovat více a napsat si informace na časovou osu.

Kolikrát ta LED kontrolka zapnutí blikne a přesně v jakých situacích?

Ještě bezpečnostní dodatek.
V žádném případě v tomhle stavu nejezdit přes železniční přejezdy a už vůbec ne přes ty osamocené!
Nerad bych si v černé kronice přečetl, že červené Ferrari vykolejilo Pendolino, nebo že Pendolino jedním šmahem rozmázlo želvu a zajíce.
:beer:

Predpokladám, že tých bliknutí bude 8, možno 9 (prosím overiť). Ďalej, kontrolka začne blikať hneď po zapnutí kľúčika, alebo až keď stlačíš akceleračnú páčku? Predpokladám, že až keď stlačíš páčku. Tiež si to over. Ak si tieto veci ujasníš, môžeme pokračovať ďalej.

Na Vítka se musí pomalu, aby to zdravotně zvládl.
Proto jsem napsal jen dvě věty a očísloval je.
Až obě zodpoví, tak se budu snažit dále. Tento příspěvek se s přílišnou odezvou zatím nesetkal.
Skoro si myslím, že mu s tím někdo začal pomáhat, protože dříve psal dost zkomoleně, nebo si vzal má slova do hlavy a k srdci.
Tak snad odpoví na potřebné, protože těžko mu pomůžeme bez jeho snahy a informací od něj.

Dnes ráno jsem zapnul kliček a blikalo to 8 x manipulační páku na místě dal do polohy jedné a pak druhé nepomohlo nic pomohlo až trochu pojetí skútru dopředu nebo dozadu zapnul jsem kliček a neblikalo to nechal jsem to chvíli být zapnuto vrátil jsem se k tomu a kontrolka začala blikat tak znovu jsem si zopakoval tento postup a zas to to pomohlo jej jsem do druhé vesnice tak 4 km po lesní cestě tam jsem měl nějaké vyřizování a a pak se ta procedura znova opakovala s tím že to nezabralo na první pokus ale asi tak na třetí díky

Podľa tohoto tvojho popisu sa motor v nejakej polohe rotora nerozbehne. Stačí však trochu pohnúť rotorom a už to ide. To sa stane pri manipulácii s pákou, ktorá pri vyradení voľnobehu pohne rotorom. Môže to byť spôsobené:

1. Nadmerné opotrebenie kief, ktoré pri určitej polohe rotora strácajú kontakt s niektorými lamelami komutátora. Ak to je tak, potom by sa chyba mala spolu s opotrebením kief postupne zhoršovať. O kefách však už reč bola - predpokladám, že ich funkčnosť už máš overenú.

2. Ak sa chyba prejavuje stabilne, môže byť na príčine prerušenie vinutia niektorej cievky rotora. V tomto prípade sa musíš dostať k rotoru (odpojiť a demontovať motor, vybrať rotor). Potom zoberieš ohmmeter a zmeriaš odpory medzi všetkými susednými lamelami komutátora. Všetky namerané hodnoty musia byť približne rovnaké. Ak sa niektorá z hodnôt výrazne líši (odpor je násobne vyšší), tak potom venuj pozornosť vinutiu cievky, ktorá je pripojená na tieto dve lamely. Možno nájdeš odstredivou silou a vibráciami prerušený vodič, alebo prerušený spoj vývodu cievky na lamelu komutátora. Ak to dokážeš opraviť, tak máš vyhraté. Ak nie, tak si zožeň rotor (spolu s uhlíkmi) ako náhradný diel. Prípadne celý motor. Začať môžeš napr. na http://www.zivotsnadneji.cz/nahradni-dily/