Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Matematická úloha

Dobrý den vespolek,
dcera (8.třída) dostala následující úkol v matematice:

Narýsujme pravidelný pětiúhelník A, B, C, D, E . Na tomto pětiúhelníku dorýsujeme úsečku spojující body B a E. A pak ještě bod F, který vznikne když z vrcholu C spustíme přímku kolmou na úsečku BE a tato protne úsečku AB. V místě protnutí je bod F. Je délka úsečky BE a součet délek úseček AE plus AF stejný? Proč? Vysvětli a uveď matematický důkaz.

Přestože se nepovažuji za úplně hloupého, alespoň v matematice, tak neumím vyvodit ten matematický důkaz. Sedíme nad tím, dumáme, ale žádná kloudná myšlenka nepřichází.

Věděl by někdo?

Děkuji

Pojem "matematický důkaz" je asi užitý nepatřičně. Takové jakoby důkazy se dělají na střední škole.
Já teda už bych skončil u té věty narýsujte pravidelný pětiúhelník, vím, že se to nějak dělalo, ale jako zbytečný poznatek jsem to dávno zapomněl. Umím to tak akorát v počítači, když dám exp(j*2*pi/5*[1:5]) to jsou jeho vrcholy, ale to je pro základní školu vyšší matematika (tam se nedělá ještě ani analytická geometrie, natož aby se používala komplexní rovina x+j*y, teda jde to i bez komplexních čísel, ale tak se člověk v těch sínech a kosínech zamotá). Tužkou a kružítkem na papíře jsem to dělal možná naposledy na začátku střední.