Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Stredná škola

Dobrý deň to som zase ja, aka škola je podľa viac najlepšia? (som celkom múdry možno to tak nevyzerá )myslím v predmetoch) a neviem na akú strednú rozmýšlam nad gymnáziom ale nie je technická oveľa lepšia? ale zase ja som noob cez pc tak poradte niečo prosím. a na vysoku asi by som aj chcel ísť. ale niekedy sa mi naozaj nechce učiŤ (ale iba niekedy)

Gymnasium jsou pro chytré blbé lidi, kteří marní čas učením se něčeho co je totálně zbytečné k ničemu a pro jedince co neví co chcou od života :-). Nejvíce zbytečná škola.

Já jsem šel na IT na průmyslovou školu, něco se tam naučíš (více teorie), ale ne tolik jako když se v tom budeš rypat sám. Kdysi jsem neuměl ani OS nainstalovat a teď :-D to beru jako největší banalitu, kterou nechápu jak může někdo pokazit. Měl jsem strach šáhnout do tiskárny, ani jsem nevěděl jak to otevřít a teď easy.

Pamatuj že na škole se naučíš jen základ, většina co se naučíš je jen pro školu (matematika, čeština, občanka a další cipoviny které jsou totálně k ničemu), ne do života/zaměstnaní. Musíš sám zkoušet. Největší možnost v IT máš když budeš programovat, takže jestli tě to baví, jde ti to, budeš se tomu věnovat, tak si víceméně za vodou (velké uplatnění a velký plat).

Takže moje rada: S pc a technikou tomu podobnou se naučíš, na gympl se vykašli. Možná někdo řekne že budeš mít díky gymplu náskok (hlavně matika) na výšce, ale zase budeš sakra hodně pozadu když nebudeš umět věci které se berou v IT oboru.

To co si napsal o gymplu může napsat opravdu jen člověk, který ho nenavštěvuje. Kdybys pochopil, co vše tam po nás chtějí i v informatice, tak bys se svou IT školou zalezl.

Na gymplu se učí naprosto vše. Ale věř mi, že to není mučírna pro šprty, je to hrozně fajn místo, kde nepotkáváš blby, kteří nevědí do 5 napočítat ;-)

A o tom životě- naopak, 90% mojí třídy má jasno už teď, bohužel jde o obory, které vyžadují lepší vzdělání- právničina, lékaři... A na gymplu se toho naučí takto nejvíce :-)

Mám IT průmyslovku. Teď ale studuju vysokou školu z úplně jiného oboru, konkrétně zemědělku, protože mě počítače nebavily.

Většina lidí, co je se mnou na oboru jsou gymplisti a upřímně - z hlediska školních znalostí - je to příšernej materiál. Fyziku neumí, matiku neumí, biologii neumí, jediné, v čem snad má většina gymplistů navrch je chemie, ale ani tam to není nijak propastné a na vyloženě odborných předmětech jsme všichni na nule (kromě lidí ze zemědělky samozřejmě).

Aby bylo jasno, na průmce jsem nebyl žádnej šprt, v prváku jsem si dal reparát z matiky a pokračoval jsem se čtyřkama až do čtvrťáku. (Nejen z matiky)

Tehle semestr spolužáky z gymplu matiku doučuju.

Takže

A na gymplu se toho naučí takto nejvíce

bych teda určitě netvrdil.

To neřeším, že si studuju v klidu. Pokud mě vyhodí, mám aspoň průmyslovku. Ale co bude dělat člověk, který má nejvyšší vzdělání gymnázium?

Je mi jasné, že se to gymplistům líbit nebude, protože se tam i výpočetka učí samozřejmě lépe, než na IT školách a všechno ostatní samozřejmě taky, ale tohle jsou moje zkušenosti dva roky po střední a samotného mě to docela překvapilo.

Tazatel: Vyber si zaměření, které Tě baví. Pokud Tě baví třeba jazyky, zkus gympl se zaměřením na jazyky. Pokud technika, zkus průmyslovku. Pokud ekonomika, zkus obchodku. Nejhorší je jít na něco, co Tě nebaví s tím, že z toho možná kouká vyšší plat - nekouká, protože Tě to nebude bavit a spolužáci, které to bavit bude Tě v oboru překonají.

Ona to není nějaká vysoká matematika. Je to spíš středoškolská, ale přijdu na hodinu, berou se matice a půlka gymplistů to ani neviděla. Já si to už sice moc nepamatuju, ale aspoň vím, že jsme to dělali. Z integrace je u nás většina gymplistů pos... až za ušima, že akorát derivovali (v lepším případě) a tohle neznají.
Ono asi hodně záleží na konkrétním gymplu, ale mám tu podobnou zkušenost s lidmi z celé republiky - že něco vůbec nedělali. Ale je pravda, že lidi se zaměřením vyloženě na matiku šli asi spíš někam na matfyz.

lidé s talentem na přírodní vědy většinou nechodí na zemědělku.

Hlavní předměty na zemědělce jsou chemie a biologie. Částečně pak fyzika, matika a klimatologie.

Co konkrétně považuješ za víc "přírodní vědu ", než právě zmíněné?

Pokud by lidi na tyhle předměty neměli talent, tak by tu školu asi nedodělali. Co myslíš?

Já netvrdím, že se tam neučí. Ale když na to někdo má talent, tak obvykle jde jinam. Znám sice jenom pár lidí, kteří studovali zemědělku, ale o žádném z nich bych se neodvážil tvrdit, že by jim přírodní vědy nějak výrazně šly - přinejlepším šlo o průměr.

Jestli ono to nebude tím, že lidé s talentem na přírodní vědy většinou nechodí na zemědělku.

Napadlo me totez. Zemedelka neni povazovana za kdovijak prestizni skolu. Spousta lidi s hlubsim zajmem o prirodni vedy chodi spis prave na prirodovedecke fakulty vetsich univerzit typu UK, MU apod.

Takze gymplaky na zemedelce bych tipovala spis na ten typ, co ten gympl prolezl s prumernym prospechem a nijak zvlast se o ty predmety nezajimal. Jasne ze se to neda uplne generalizovat, vyjimky se najdou, ale vetsina tech skutecne dobrych proste jde jinam nez na zemedelku.

Lidi, co byli u nas na gymplu dobri v matice/chemii/fyzice/biologii, sli vetsinou na medicinu, CVUT, matfyz atd.

Bracha ma stavebni prumyslovku (se znamkama obvykle 1-2) a z CVUT vypadl po roce, protoze nedaval prave tu matiku.

Nevím. Já teda zemědělku nevnímám, jako něco podřadného. Přijali mě na UK, ale šel jsem radši na sem, protože mě to prostě zajímalo víc. Mít co jíst mi přijde tak nějak důležitější, než mít každej rok novou generaci telefonu, nebo umět spočítat, že Slunce zhasne za 5 miliard let. Ale je dost možný, že jsem jen divnej. :-)

Osobně se domnívám, že než o typ školy jde o kvalitu vyučujících. Jsou dobré průmyslovky a jsou odpadní gymnasia. V dnešním "vzdělávacím" bordelu naplňující Trockého permanentní revoluci, kdy s každým ministrem školství se "vymýšlí" další "koncepce", je vůbec podiv, že absolventi umí možná trochu číst, snad namalovat pár písmenek a něco spočítat v oboru N do počtu prstů.

Jo nechodím tam. Ani jsem nechodil a ani bych tam nešel. Vždycky je lepší alternativa školy než gympl, když víš co chceš dělat. A navíc kdyby ses rozhodl že nechceš jít na výšku, tak aspoň máš něco.

Co jsem slyšel co se tam učí za sračky, tolik věcí co se učí zbytečně na ZŠ a SŠ je hodně, ale gymplu je toho hojněji.

Jinak mám pár kámošu ze SŠ na VŠB a říkali že gympláci si dávaji v pohodě matiku a oni jsou jen lehce pozadu, ale v IT jsou těžce v háji, slušně řečeno.

zrovna matematika a čeština jsou celkem důležité... (nemyslím tím kdy, jakej autor chodil na jakou školu, jaký nesmysly napsal atd. - ikdyž alespoň určitej všeobecnej přehled by vzdělaný člověk měl mít) no a pak jsou tu lidi jako ty, myslí že matika je k ničemu a dokážou ti říct že "něco rozdělili na tři poloviny" :-D

A není to tak ?

K čemu ti je literatura, když budu chtít vědět něco o nějakém autorovi tak si to najdu na netu, nemusí do mě hustit ať čtu knihy které mě nebaví/nezajímají (čtu rád) ?

K čemu ti je kolik lidí je v parlamentě ? politika mě opravdu nezajímá

Kdy využiješ logaritmy, kdy budeš počítat odchylku ?

Mě jde jen o to, že se ve školách učí, to co člověk nevyužije na úkor toho co člověk využije, potřebuje. Změnil bych celé to školství, mnohem více předmětů z oborů, praxe a jazyky. To je to co studenti potřebují.

Nepatřím k lidem, bývalím studentům, kteří školu flákají, jsou drzí, ale tohle mi fakt rozum nebere.

Literatura je dělaná tak, aby si poznal největší díla světa, ne aby tě to bavilo. Aby jsi poznal co ovlivňovalo celý starověk/ středověk/ novověk. Proto tam máš ty hloupé knihy!

Aby jsi věděl kolik lidí je v parlamentu? Co třeba všeobecný přehled o zemi, ve které žiješ?

Kdy využiješ logaritmy, kdy budeš počítat odchylku ?

Předlož mi celý list věcí, které ve svém životě(dalších 50 letech) budeš potřebovat, co budeš chtít vědět, co budou chtít vědět tvoje děti(abys jim poradil) a co po tobě bude chtít okolí. Až tento seznam sestavíš, teprve v tu chvíli si můžeš s jistotou říci, že něco nebudeš potřebovat.

Co třeba všeobecný přehled o zemi, ve které žiješ?

Tohle bohuzel povazuje spousta lidi za naprostou zbytecnost. Vzdyt se to da prece kdykoliv najit na googlu.

Ja za sebou gympl mam (osmilety), a ani v nejmensim toho nelituju. Jasne, u spousty veci jsem si tenkrat taky rikala, ze mi to k nicemu nebude, ale tu a tam mi v hlave nejakej ten stripek znalosti uvizl. Vejska totez, taky tam jsou vselijake povinne predmety, ktere jsem povazovala jen za nutne zlo. Ale vsechno to nejaky vyznam ma, nejakym zpusobem to prispiva k vseobecnemu prehledu. Jo, nepamatuju si vsechno. Spoustu veci uz davno nevim. Spoustu veci fakt nepotrebuju. Ale obcas zjistuju, ze v te hlave zustalo i to, co bych v ni ani necekala.

A nefunguje to nahodou takhle nejak v Americe? Mam pocit, ze tam si muzou uz na stredni skole vybirat jen predmety, ktere je zajimaji. Ale uz moc netusim, jaka je vlastne nabidka a jestli si muzou nasazet kombinaci anglictina + divadlo + telocvik + nejaka dalsi chobotina k nicemu, nebo jestli musi mit i nejaky "skutecny" predmety.

Ted nechci soudit pripadnou (ne)gramotnost Americanu, ta videa, kde se ukazuji jako naprosti kreteni, znam, ale otazkou je, jaky je to vzorek populace atd. Nedelam si zadne iluze o tom, ze bychom byli lepsi, staci jen peclive vybirat :-)

Jasne, musi si vybrat, ale porad je to podstatny rozdil proti nasemu "a budes se ucit vsechno". Ja bych si treba jako vic humanitne zalozeny clovek vybrala veci jako jazyky, mozna nejaky socialni vedy a uplne bych se vybodla na nejakou matiku, chemii a podobne. By me docela zajimalo, v cem by me to z hlediska znalosti zmenilo.

Pokud mě matika nebaví, tak se tím stejně živit nebudu a učit se to je nesmysl. Naopak bych se mohl hlouběji vzdělávat v mnou vybraných oborech a v těch oborech by ze mě mohl být opravdový odborník. Jak je to teď, umí všichni od všeho trochu a nic pořádně.
To, co píšeš ty by bylo rozhodně všem prospěšnější.

S tímto názorem se moc souhlasit nedá. Pokud se do budoucna tvoje práce obejde bez vyššího vzdělání,tak budiž,dělnická třída nikdy nevynikala vzděláním,ale pokud a v dnešní době obvzlášť nechceš dělat podržtašku,tak se vzdělání,včetně matiky nevyhýbej.

To Ti došly argumenty brzo. Kdyby sis to přečetl celé, věděl bys, že studuji VŠ a zrovna mám i tu matiku. To ale neznamená, že z toho nesmyslu budu jásat a tvrdit, že bez diskuse díky tomu budu geniální. Integrovat prostě zemědělci, překladatelé, právníci, doktoři, většinou nepotřebují = je nesmysl je to učit.

Oni ale ti ludia este nemozu vediet ze ci budu prekladatelia jazyka :)
Na strednej sa ucia uplne zaklady, ne integrovat (a ak tak len velmi jednoduche veci na jednoduchych prikladoch z fyziky, aby pochopili ze jak funguje svet). Ja napriklad nechapem naco je vobec komu nejaka debilna literatura kde sa pojednava o nejakej rysavej jalovici co napisal nejaky magor pred 200rokmi, alebo o nejakom orszagovi co ani sam nevedel ci je uz madar alebo este ne :) TO nepotrebuje garantovane nikto.
P.S. keby som bol minister tak okamzite zmenim povinne citanie z nejakej rysavej jalovice na vyhlasku 50 :) TO by malo byt povinne citanie pre vsetkych.

...P.S. keby som bol minister tak okamzite zmenim povinne citanie z nejakej rysavej jalovice na vyhlasku 50 :) TO by malo byt povinne citanie pre vsetkych...

Myslíš tuhle vyhlášku 50?
http://www.utee.feec.vutbr.cz/files/predmety/El_kv alif/50_78.pdf
To by ti moc nepomohlo, akorát by ses dozvěděl, jestli se můžeš dotýkat drátů i na zem spadlých. Proč se jich dotýkat nesmíš a jak to zařídit, aby ses jich dotýkat mohl je pak předmětem jiných vzdělávacích akcí.
BTW: Pokud žiješ na Slovensku, IMHO už tam platí jiná vyhláška.

Představ si, že někdo třeba má i představu, co chce v budoucnu dělat. Pokud někdo jde na např. Obchodní akademii, nejspíš asi nechce dělat fyzika, nebo doktora.

Integrování, derivace, logaritmy, limity a podobně se na SŠ normálně učí a je to i v maturitě. Minimálně v ČR. ;-)
Literatura je úplně stejný případ, jako matika - většině lidí totálně k ničemu a měly by se učit místo toho odborné předměty.

Tak na obchodnej akademii potrebuje tej matematiky co najviac.
Dopredu si povedat ze budem prekladatel je somarina, ptz prekladatelov je plna prdel a potreba na trhu je dokopy 5ks pre celu republiku, to by sa asi ani nedozil nejakeho miesta :) Ked nebude uplne tupy a naucil sa aj tu matiku tak ma alternativu - moze potom pripadne robit aj ine veci, ak nezozenie flek pre prekladatela.
Na jaku prdel je ale niekomu literatura spred 300 rokov to nepochopim nikdy.
P.S. k tym integralom - na strednaj sa ucia uplne jednoduche triviality, neviem v ktorom rocniku si ale na technickej vyske zazijes 10000x zlozitejsie hardcore s integralmi a dif.rovnicami, stredna je oproti tomu jak naucit sa kolko je 1+1.

Vybíráš si z mého příspěvku, co se Ti hodí a dáváš to do kontextu s věcmi, které se Ti hodí.

Dobře, neuznáváš překladatele. Kolikrát v životě integruje lékař? Právník? Biolog?

Je jim to úplně stejně platné, jako ta literatura.

K tomu PS - to je správně, pokud někdo matiku studovat chce, ať si to studuje. Proč to ale nutit všem, když to stejně většina nepoužije nikdy v životě?

Na strednej su len uplne zaklady, triviality. Je dobre aby o tom ludia mali aspon potuchy (integral nie je nic ine ako obsah plochy pod krivkou, to moze byt vseobecne zaujimave aj pre inych, ktori niekedy budu videt nejaku krivku, lekar trebars bude ratat objem prsu :-D). Robis z toho nejaku vedu.
(... a taky politik potrebuje tiez integrovat. Imigrantov :D)