Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plíseň na plísňovém sýru.Jedlé?

Než to polknu se chci zeptat.Je u plísňového sýru plíseň vytvořená která tam nebyla v pořádku a jedlá?Například u Brie, který je načatý a za několik dní se na té rozřízelé části vytvoří bílá plíseň typu pěna/povlak dokonale připomíná tu původní plíseň která je na povrchu sýra.Ale jak mám vědět,že je to ta původní plíseň a ne nějaká zlá.Dobrovolně jíst velké množství plísně se mi zrovna nechce.
Jsou nějaké plísně nejedlé,mohou se vyskytnou v plísňových sýrech?
Například bílé tečky(závoj) na goudě/eidemu a teď nemyslím hrudky soli jsou jistě plíseň a si jedlé nejsou.

běžně dochází k tomu, že plíseň z povrchu sýra normálně přeleze na tu novou plochu - sám vidíš, že vypadá úplně stejně a je to taky ta samá plíseň. Však je to živý organismus a roste, nemá důvod nevylézt i na tu rozříznutou část

Samozřejmě, že sýr může chytit jinou plíseň, to bys snad viděl, že to začne vypadat hnusně a jsou na tom fleky cizí plísně jako na kterýmkoli jídle, který zplesnivělo.

Pokud nechceš jíst velké množství plísně, tak si nekupuj plísňové sýry vůbec. Jedna ploška navíc asi moc rozdílu neudělá. N;-)o nic, jdu si dát hermelín

Dokud jsem neviděl na vlastní oči plesnivej Hermelín (rozhodně to nepřipomínalo původní plíseň, byla to ošklivá zelená přímo na té bílé), myslel jsem si, že to neni možné, protože na penicilinu přece nic neroste. To jsme opravdu nejedli. Máme souseda, co nás občas obdaruje něčím, co ve špajzu leželo předtím desítky let. Nevim jak to dělá, že občas vytáhne takové kostlivce, když vyklízí špajz. Puding z přelomu osmdesátých a devadesátých let byl dobrý, přesně jak ho z dětsví pamatujeme (a logicky tedy to nejsou moje chutě, co se změnilo, ale co dneska dělaji je sajrajt ať si reklamy tvrdí co chtěji). Měl jsem strach a trochu jsem se bránil to pozřít, dokud jsem to neochutnal, bylo to přecejenom 25 let prošlé. Ale to je spíš výjimka, většinou to jsou právě takové věci co by nejedli ani v somálsku.

Pokud to vypadá jako původní plíseň (zvlášť pokud přišla od krajů), může to být ona ale taky nemusí a tohle asi těžko běžní lidi jako já poznaji asi i odborníkům by to dalo zabrat. Předpokládal bych, že člověk, který řeší, jak vybrat 400 tisíc nebude tak hrotit 50 korun za zkažený sýr (ano já vím, i velké peníze se skládají z malých částek a i sebevětší jmění se dá utratit po malých kousíčkách).