Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Úmrtí blízkého - co dělat

Dobrý den,
dnes nám zavolali z nemocnice, že zemřela naše příbuzná (sestra táty mé mamky). Zemřela stářím (90 let)

Nikoho příbuzného už neměla, kontakt v nemocnici měli jen na nás. Zítra tam jedeme, ale vůbec nevíme co se v těchto případech dělá. Hlavní problém je, že my jsme z Liberce a zemřelá z Brna (kde také zemřela).

S příbuznou jsme se viděli jednou za dva roky max., takže ani nevím kde co má (dokumenty a pod...). Akorát ke konci min. týdne jsme se dozvěděli, že je hospitalizovaná a měli jsem na zítra naplánovanou dovolenou, že ji navštívíme, bohužel jsme to nestihli :-(

Auto v rodině mám jen já a další dovolenou už asi nedostanu, takže nemůžeme běhat po Brně po úřadech a vyřizovat...

Děkuji za radu co dělat, případně na jaký úřad se obrátit...

Nemusíš dělat nic. Všecko vyřídí státem přidělený notář (není levný, vybrat si nemůžeš). Pokud jsi jediný příbuzný pozůstalý, budeš jen muset zařídit funus. Vím to, prošel jsem si tím dvakrát - sice už před dvaceti lety, ale IMHO se tak moc nezměnilo.

Já s tím naštěstí osobní zkušenost nemám, akorát jsem to tu i jinde četl.
Pokud je dědické řízení, snad je potřeba hned na začátku oznámit, že se pozůstalý dědictví zříká nebo uplatnit výhradu soupisu majetku. Aby se pak nedivil, že po stařence dědí starý nábytek dobrý tak na zatopení v kuchyni a bude platit velké dluhy co stařenka zanechala.
Jak jsem psal, může být vhodné se předtím poradit s advokátem. Sice se říká že zedníkův pot a advokátův inkoust... ale mnohdy to jsou dobře investované peníze.

Mno, je otázka, o jaké dědictví se jedná. Staré almary zahodíš či spálíš. Když s nima ale dědíš i byt za bratru dvě mega, oplatí se tu trošku pakárny přežít :-p. A ano, dluhy zjistí právník či výše uvedený notář - sdělí ti to, do žádné nejistoty nejdeš.

Nestačím se divit, co se tu dočítám. Absolvoval jsem tři dědická řízení, jedno před 30.ti lety, druhé před 25.ti lety a třetí před dvěma roky. U toho posledního jsem se nestačil divit. Notář se ozval až po půl roce ! Oznámil mi, že jsem jediný dědic . Když jsem mu řekl, že mám sestru, která je taky dědic, tak na mě vyvalil oči a řekl, že na matrice o ní není žádná zmínka. Když jsem se ho ptal, co půl roku trvalo, nedokázal mi odpovědět. Když jsem se ho zeptal, jestli zjistil nějaké dluhy v registru dlužníků, řekl, že to nezjišťoval. Když jsem se ho zeptal na soupis majetku, šly mu oči šejdrem a jen řekl, že by se vše zkomplikovalo a dlouho by to trvalo. Když jsem po něm chtěl, aby do vyúčtování dědictví zahrnul náklady na pohřeb, měl taky připomínky. Notáři jsou placení podle výše dědictví a mám pocit, že když vidí, že ho žádné velké poplatky nečekají, tak na to kašlou.

Ahoj, tak další info:

teta zemřela v Brněnské nemocnici, bydlela v domě s pečovatelskou službou pro seniory. Měla přidělenou sociální pracovnici (která se starala o všechny její věci).

Ve čtvrtek jsme jeli do místa jejího bydliště, kde jsme se sešli s náhradní soc. pracovnicí (tamta se vrací do práce z dovolené až v pondělí). Z bytu se vzali jen věci na pohřeb (oblečení, foto a rodný list). Dále se jelo do nemocnice, kde jsme dostali potvrzení o úmrtí (není to úmrtní list, na ten se čeká cca 14 dní) a její osobní věci. Byt se následně zamkl a klíče zůstanou na úřadě až do dědického řízení.

Poté se jelo na pohřební službu domluvit pohřeb, ofotili si dokumenty (občanku, rodný list, foto, udělalo se parte). Teta naštěstí měla rod. hrobku a vytesané jméno s datem narození, takže už se jen dotesá datum úmrtí + jsme prodloužili nájem hrob. místa na 10 let.

Teď se musí poslat dokumenty na matriku (OP, potvrzení o úmrtí, rodný list a hlavně faktura z pohřební služby). Matrika vystaví úmrtní list a pošle osobě uvedené na faktuře od pohřební služby.

Další info se dozvíme od soc. pracovnice, která tetu měla na starost - v pondělí. Chceme hlavně všechen nábytek nechat například charitě v místě bydliště, rozhodně nepovezeme starý nábytek z Brna do Liberce. Akorát jsme se dozvěděli že asi budeme muset teď platit ten její pronajatý byt v domově...

platit ten její pronajatý byt v domově...

No to u nás musíš byt po úmrtí nájemníka vyklidit byt do určitého termínu a předat ho vyklizený a vymalovaný na bílo.
A pokud bylo zaplaceno nájemné dopředu, tak snad platit až po "spotřebování" těch peněz.

Kdo zařizuje vyklizení bytu,

Moje zkušenost to není, to kolega z práce měl otce v pečováku a musel uvolnit byt do určitého termínu. Dědictví v tomto případě už bylo dávno vyřešeno, majetek rozdělen a tak šlo jen o pár kusů nábytku a oděvy. Formálně asi řízení u notáře proběhlo ale bylo o ničem.

Nedávno byl kdesi článek, že stará paní zemřela bez dědiců, realitka nabízela její byt, na fotkách bylo nedojedené jídlo, kalhotky a spodní prádlo, autor článku se divil, že to tam nikdo nevyklidil. Ten článek jsem hledal a nenašel, ale našel jsem tohle:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/obcanske-pravo/dedictvi-vydedeni-zavet/37848-musi-domnely-dedic-vyklidit-byt-zemreleho-najemnika-najemce-pred-zacatkem-dedickeho-rizeni-i-pokud-chce-dedic-odmitnout-dedictvi.html

Ahoj, tak se to stále moc nepohlo. Teta už je pohřbená, ale:

Chceme vrátit byt městu po zemřelé tetě, ale brání nám v tom už tříměsíční zjišťování notářstvím, zda je mamka opravdu jediný dědic (ano je). Byt je města, měli bychom platit 5 500 Kč měsíčně za něco, co neužíváme a nechceme užívat. V bytě je starý nábytek (který chceme zlikvidovat/případně charita), fotky, malá krabička se šperky. Toť vše.

Co máme dělat? Řízení se může protahovat nekonečně dlouho, teď neplatíme za byt (i když bychom asi měli), ale máme co dělat se svým splácením hypotéky...