Úmrtí blízkého - co dělat
Dobrý den,
dnes nám zavolali z nemocnice, že zemřela naše příbuzná (sestra táty mé mamky). Zemřela stářím (90 let)
Nikoho příbuzného už neměla, kontakt v nemocnici měli jen na nás. Zítra tam jedeme, ale vůbec nevíme co se v těchto případech dělá. Hlavní problém je, že my jsme z Liberce a zemřelá z Brna (kde také zemřela).
S příbuznou jsme se viděli jednou za dva roky max., takže ani nevím kde co má (dokumenty a pod...). Akorát ke konci min. týdne jsme se dozvěděli, že je hospitalizovaná a měli jsem na zítra naplánovanou dovolenou, že ji navštívíme, bohužel jsme to nestihli
Auto v rodině mám jen já a další dovolenou už asi nedostanu, takže nemůžeme běhat po Brně po úřadech a vyřizovat...
Děkuji za radu co dělat, případně na jaký úřad se obrátit...
Teď jsme si tím bohužel prošli , tak něco vím - telefonicky do nemocnice bych se otázal, jestli úmrtí řeší nějaká pohřební služba. Pokud by se k příbuzné nikdo nehlásil, pohřeb by se vyřizoval na náklady městského úřadu. Tak to možná bude na vás. Od pohřebky jako osoba příbuzná byste mohli dostat papír na základě kterého byste od zaměstnavatele dostali volno na vyřízení pohřbu a dalších záležitostí. To je zákonná povinnost zaměstnavatele. Z nemocnice doputuje hlášení o úmrtí na místní matriku, kde do 14 dnů vydají úmrtní list. Ten bude potřeba pokud se budou rušit smlouvy s dodavateli energií apod., jde o listinu kterou alespoň naskenovanou budou všude vyžadovat.
Děkuji za info, už jsem obvolali pár úřadů a zítra se sejdeme jak na na úřadě, tak v nemocnici, tak s pohřební službou, vše si ale musíme udělat sami, nemocnice nic za nás neudělá...
No a to je ten problém, jak zjistíme kde všude byly nějaké smlouvy které je potřeba zrušit (resp. u jakých společností)?
To nevím. Asi jedině prohledáním jejího bytu - písemností v něm. Případně poradit se na městském úřadě, jak to v těchto případech dělají oni. Pokud platila všechno přes SIPO, možná by se šlo na poště s úmrtním listem v ruce ptát, jaké platby tam jsou. V osobních věcech - peněžence třeba bude paní mít nějaké ústřižky složenek, atd. Víc mne teď nenapadá.
Pošta chce pro zrušení SIPO úmrtní list a "spojovací číslo". Když ho neznáte dovedou to dohledat, ale někdy se jim do toho moc nechce...
Co se energií týká, zvažte, jestli zrušit nebo přepsat na někoho jiného. Ono po zrušení se třeba elektrika někdy těžko obnovuje.
S tím prohledáním bytu může být problém. Pokud zemřela v nemocnici, tak zabaví klíče od bytu a uloží do depozitu na soudě. Dostane je až oprávněná osoba po vypořádání dědictví, třeba za půl roku...
Pravda. Třeba o ní budou vědět sousedé - např. je mohl obejít stejný obchodní zástupce energetické firmy. Pokud bydlela v bytě v domě který vlastní někdo jiný, nebo je družstevní, třeba budou vědět něco tam. Atd.
Asi by to chtělo poradit se s advokátem co se podobnými věcmi zabývá. Pokud po stařence není moc co dědit, co dělat mrtvého brouka a nehlásit se k tomu? Stařence to už nijak neublíží a jestli vás někdo kvůli tomu bude pomlouvat vám může být profesor Putna.
Může být, že se zjeví bratr švagra její Mirky s poslední vůlí a začne se zajímat, kam jste zašantročili diamantové šperky co mu v té poslední vůli odkázala. nebo vás začnou popotahovat ouřady, abyste zaplatili poplatky co jim stařenka dlužila.
Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.
Děkuji všem za rady, mluvili jsme s nemocnicí i s úřadem a zítra máme schůzku se soc. pracovnicí, která nám vše řekne... Až budu vědět víc, tak jsem napíšu postup kdyby někdo potřeboval...
Nemusíš dělat nic. Všecko vyřídí státem přidělený notář (není levný, vybrat si nemůžeš). Pokud jsi jediný příbuzný pozůstalý, budeš jen muset zařídit funus. Vím to, prošel jsem si tím dvakrát - sice už před dvaceti lety, ale IMHO se tak moc nezměnilo.
Já s tím naštěstí osobní zkušenost nemám, akorát jsem to tu i jinde četl.
Pokud je dědické řízení, snad je potřeba hned na začátku oznámit, že se pozůstalý dědictví zříká nebo uplatnit výhradu soupisu majetku. Aby se pak nedivil, že po stařence dědí starý nábytek dobrý tak na zatopení v kuchyni a bude platit velké dluhy co stařenka zanechala.
Jak jsem psal, může být vhodné se předtím poradit s advokátem. Sice se říká že zedníkův pot a advokátův inkoust... ale mnohdy to jsou dobře investované peníze.
Mno, je otázka, o jaké dědictví se jedná. Staré almary zahodíš či spálíš. Když s nima ale dědíš i byt za bratru dvě mega, oplatí se tu trošku pakárny přežít . A ano, dluhy zjistí právník či výše uvedený notář - sdělí ti to, do žádné nejistoty nejdeš.
Nestačím se divit, co se tu dočítám. Absolvoval jsem tři dědická řízení, jedno před 30.ti lety, druhé před 25.ti lety a třetí před dvěma roky. U toho posledního jsem se nestačil divit. Notář se ozval až po půl roce ! Oznámil mi, že jsem jediný dědic . Když jsem mu řekl, že mám sestru, která je taky dědic, tak na mě vyvalil oči a řekl, že na matrice o ní není žádná zmínka. Když jsem se ho ptal, co půl roku trvalo, nedokázal mi odpovědět. Když jsem se ho zeptal, jestli zjistil nějaké dluhy v registru dlužníků, řekl, že to nezjišťoval. Když jsem se ho zeptal na soupis majetku, šly mu oči šejdrem a jen řekl, že by se vše zkomplikovalo a dlouho by to trvalo. Když jsem po něm chtěl, aby do vyúčtování dědictví zahrnul náklady na pohřeb, měl taky připomínky. Notáři jsou placení podle výše dědictví a mám pocit, že když vidí, že ho žádné velké poplatky nečekají, tak na to kašlou.
Já jsem problémy neměl. Notářka zařídila vše, dokonce i funebráka a kněze /babka byla bigotní/ (asi malá domů). Já jen platil.
Jak mohla notářka zařídit pohřeb, když notář se o úmrtí dozví až od soudu, který určuje, kterému notáři dědické řízení přidělí, kdy už je dávno po pohřbu ?
Ahoj, tak další info:
teta zemřela v Brněnské nemocnici, bydlela v domě s pečovatelskou službou pro seniory. Měla přidělenou sociální pracovnici (která se starala o všechny její věci).
Ve čtvrtek jsme jeli do místa jejího bydliště, kde jsme se sešli s náhradní soc. pracovnicí (tamta se vrací do práce z dovolené až v pondělí). Z bytu se vzali jen věci na pohřeb (oblečení, foto a rodný list). Dále se jelo do nemocnice, kde jsme dostali potvrzení o úmrtí (není to úmrtní list, na ten se čeká cca 14 dní) a její osobní věci. Byt se následně zamkl a klíče zůstanou na úřadě až do dědického řízení.
Poté se jelo na pohřební službu domluvit pohřeb, ofotili si dokumenty (občanku, rodný list, foto, udělalo se parte). Teta naštěstí měla rod. hrobku a vytesané jméno s datem narození, takže už se jen dotesá datum úmrtí + jsme prodloužili nájem hrob. místa na 10 let.
Teď se musí poslat dokumenty na matriku (OP, potvrzení o úmrtí, rodný list a hlavně faktura z pohřební služby). Matrika vystaví úmrtní list a pošle osobě uvedené na faktuře od pohřební služby.
Další info se dozvíme od soc. pracovnice, která tetu měla na starost - v pondělí. Chceme hlavně všechen nábytek nechat například charitě v místě bydliště, rozhodně nepovezeme starý nábytek z Brna do Liberce. Akorát jsme se dozvěděli že asi budeme muset teď platit ten její pronajatý byt v domově...
No to u nás musíš byt po úmrtí nájemníka vyklidit byt do určitého termínu a předat ho vyklizený a vymalovaný na bílo.
A pokud bylo zaplaceno nájemné dopředu, tak snad platit až po "spotřebování" těch peněz.
Kdo zařizuje vyklizení bytu, když není ukončeno dědické řízení ? To pak dědici mohou toho člověka zažalovat, že je připravil o nějaký majetek.
Moje zkušenost to není, to kolega z práce měl otce v pečováku a musel uvolnit byt do určitého termínu. Dědictví v tomto případě už bylo dávno vyřešeno, majetek rozdělen a tak šlo jen o pár kusů nábytku a oděvy. Formálně asi řízení u notáře proběhlo ale bylo o ničem.
Nedávno byl kdesi článek, že stará paní zemřela bez dědiců, realitka nabízela její byt, na fotkách bylo nedojedené jídlo, kalhotky a spodní prádlo, autor článku se divil, že to tam nikdo nevyklidil. Ten článek jsem hledal a nenašel, ale našel jsem tohle:
https://www.bezplatnapravniporadna.cz/obcanske-pravo/dedictvi-vydedeni-zavet/37848-musi-domnely-dedic-vyklidit-byt-zemreleho-najemnika-najemce-pred-zacatkem-dedickeho-rizeni-i-pokud-chce-dedic-odmitnout-dedictvi.html
Ahoj, tak se to stále moc nepohlo. Teta už je pohřbená, ale:
Chceme vrátit byt městu po zemřelé tetě, ale brání nám v tom už tříměsíční zjišťování notářstvím, zda je mamka opravdu jediný dědic (ano je). Byt je města, měli bychom platit 5 500 Kč měsíčně za něco, co neužíváme a nechceme užívat. V bytě je starý nábytek (který chceme zlikvidovat/případně charita), fotky, malá krabička se šperky. Toť vše.
Co máme dělat? Řízení se může protahovat nekonečně dlouho, teď neplatíme za byt (i když bychom asi měli), ale máme co dělat se svým splácením hypotéky...
Kontaktoval bych správce bytu, tedy město.
Jj, o to se snažíme ale díky coroně se nemůžeme dovolat, další pokus zítra..
Ještě doplnění:
klíče má sociální pracovnice, před tetinou smrtí byla její opatrovnicí, prý nám je nesmí vydat,dokud nedostane pokyn od notáře...
Tak se zeptejte přímo notáře, co s tím lze dělat a zda můžete bezcenné věci vyhodit a cennější třeba někde uložit do vyřízení dědictví a byt předat městu.Nebo jak dlouho se to ještě potáhne.
Zajimave. Vinou COVIDu prestaly v Brne fungovat telefony. To by me nenapadlo. Inu, venkov.
no asi jo, minulý týden to tam nikdo nebral - pondělí/středa odpo i dopo. Uvidíme zítra. Jo a jde o Slavkov u Brna, ne přímo Brno
V kontaktech je telefon i mail
https://www.tvuj-notar.cz/1519/lotrekova-blanka-judr
Predpoklafam, ze v dobe covidu nebude mit otevreno každý den. Zašel bych se kouknout (pokud je moznost) co visí za informace na kanceláři.