Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nadměrné přemýšlení - psycholog, psychiatr?

Zdravim, mam dlouhodobejsi problem s nadmernym premyslenim. Je to fakt dlouhe a chapu, pokud to nekdo nebude chtit docist do konce. Zkratit to nejspis ani bohuzel nejde.

Napíšu Vám, jak to probíhalo a budu dopisovat nynější aktualizace. (Hrubý text jsem posílal "koučům", psychologům apod., u kterých jsem se objednával na sezení)
Poslední dobou (cca 7-9 měsíců) mi příjde, že mám "deprese" nebo netuším, jak to nazvat (nadbytečně přemýšlím), které se střídají s normálními chvílemi (tak jak jsem to vždy měl).
Nedokážu zastavit mozek od přemýšlení. Problém je v tom, že přemýšlím nad vším a do detailu. (nikdy jsem to tak neměl)
Tzn. jak vznikla Země, Vesmír, kolo, auto, počítač, obrazovka, koupelna, dlaždice, (atd) a jak to vlastně funguje do nejmenšího detailu, z čeho se to skládá, kde se to vzalo, kdo to vymyslel, jaká je toho vůbec historie a funguje to opravdu vůbec tak? Nelže nám někdo? Vždyť jsme jenom nějaké společenství lidí, které se vzalo odnikud a vyvíjíme se na "neznámé" planetě ve Vesmíru a na ničem vlastně nezáleží z úhlu pohledu Vesmíru/Země (když si představím, že Země pluje vesmírem a my tady sedíme na "nedůležitém" místě) a nemůžu se toho zbavit. Vždyť je úplně jedno co dnes budu dělat, jíst, oblíkat, když jsme jen malá nicotná planeta v obrovském Vesmíru a na tom vlastně vůbec nezáleží? Jak vše funguje? Vždyť jsme vlastně vše vymysleli my lidé a taky na to napsali zákony, paragrafy, fyzické zákony, gravitace atd. (Co když je to na jiné planetě jinak, maj větší/menší gravitaci a na základě toho to tam tak vypadá?) Je to všechno naše práce a bereme to jako samozřejmost. (V porovnání s pravěkem, nic tu nebylo a teď je tu vše?) Vždyť to vlastně ani nedává smysl?

Dnes jsem si četl o Teslovi - může to být cokoliv, sport, film, pozn. (a jak došlo na slovo elektřina, hned jsem musel pátrat, kdo a jak ji vymyslel, jak vznikla atd. Jak vše funguje? To samé s každým druhým slovem se děje v mé hlavě. Vždyť jsme byli neandrtálci a postupně se vyvíjeli a všechno to někdo vyvinul z ničeho? Jak vznikl internet, programování, telefony atd, když na začátku bylo nic? Jak a kdo staví domy? Vždyž jsou to kopy cihel a v nich díry, kterým říkáme okna a dveře. Nějaké člověka naučíme stavět, říkáme mu architekt a vytvoříme pro něj místo v téhlo společnosti. To samé s řezníkem, řidičem, učitelem atd. S potravinama to stejné. Něco nějak vzniklo, někdo to pojmenoval a hele používáme to. Jak vznikla cibule? A červená cibule? Kdo a jak na to přišel? Co když existuje dalších tisíc potravin, akorát jsme na ně nedošli, nevypěstovali? Co kdyby tomu někdo říkal jinak anebo co když je tu něco mnohem lepšího? Stačí si někde něco přečíst, vidět a je v tom moje hlava zase. Nedokážu přestat. Jakákoliv informace a půlka mého mozku ji bere normálně, jako každý člověk a druhá, nebo něco, někdo v mozku mi říká, ať nad tím přemýšlím dál a dál, že to není odpověď. Klidně i na velmi banální otázku. Tohle se mi nikdy nedělo. Vždy jsem bral vše tak jak je a zkoumal informace jen do určité hloubky. Ted mi prijde, že ta hloubka nejde zastavit.
Přijde mi opravdu, že po rozumové stránce všemu rozumím a jsem schopný fungovat, ale pak je tu druhá stránka, která je úplně jiná a vše nahlodává, nevím jak ji pojmenovat, nepřestává a vymýšlí různé teorie a blbosti.

Byl jsem i u psychologa a ten mi nakonec jen shrnul, že jsem zvídavý a je to normální, že každý tak přemýšlí. Že mi vlastně nic není. Ale to mi přijde jako blbost, takhle to přece každý mít nemůže a nemá.
Snad jsem Vám to popsal co nejjednodušejí, ikdyž je to sloh jak blázen.

tak ono to jde ruku v ruce
bohužel moc dobře vím že valná většina psychiatrů dneska totálně kašle na to proč k nim člověk zašel
první recept je téměř vždy nějaké antidepresivum (většinou to samé, populární je citalec)
žádanku k psychologovi si pak u nich člověk musí vyprosit
co se psychologů týče tak tam najít dobrého co pomůže je taky běh na dlouhou trať...
bohužel co se týče péči o psychické zdraví tak jsme na tom hodně špatně
nepomáhá ani to že hromada lidí nad 40 považuje psychické problémy za "slabost" nebo deprese za "smutek" co dřív neexistovali

Den má 24 hodin. Můžete rozepsat co a kdy děláte od-do v pracovní dny a ve dnech volna? Vaše vzdělání? Dosavadní profesní působení?

Popisované může být kombinací malé vytíženosti, touze po vzděání, hyperaktivity, ale taky totální zahlcenosti a nestíhání, kdy prostě prokrastinujete a přebíháte sem a tam, řešíte nepodstatné neovlivnitelné atd.

Zkusil bych sport, fyzickou zátěž a zároveň pro uši a hlavu si vybírat kvalitní hudbu a audioknihy.

Vstávám většinou mezi 7-8 (když je více práce). Když je volnější den, tak až kolem 9-10h. Poté následuje ranní hygiena a usedám k PC (pracovně - dělám s weby a jejich propojení, obchoduju apod..). Takhle asi do oběda (12-13h) kdy si bud udelam nebo objednam jidlo. Po jidle nasleduje opet prace asi do 17-18h. Pak se jdu bud projit ven, nebo si zapnu nejakou hru k oddychu. Pote ale opet podvedome "pracuji". Sleduji ruzne nabidky, konkurenci, kde jak co. Tak je to až do večera, cca 9-10h. Pak si jdu číst anebo kouknu na film/seriál. Poté jdu spát cca 11-12h. A další den znova.
O víkendu se to trochu liší, jsem s přítelkyní a v neděli sportuju.

Je možné, že jsem občas až moc zahlcen a nepřipouštím si to, prokrastinace u mě téměř nefunguje (pokud zrovna moje hlava na neco nenarazi a nezacne premyslet nad blbostma).
Občas si poslechnu kvalitni hudbu anebo podcast, ale nemyslim si, ze by to nejak extra melo vliv.

napiš mi na profil . nechci tu psát moc svoje telefonní číslo. docela bych si s tebou popovídal, bud přes mobil, nebo lépe přes videokameru, je to otevřenější komunikace, když se i vidíme.

zaujala mě ta otevřenost.
nemůžu ti poslat zprávu se svym číslem, protože nemáš vytvořenej profil.

koukám, že se mi na to povedlo reagovat do jinýho příspěvku

ale jinak na tom vlastně neni zas tak nic moc zajímavýho..
se zajímáš o věci no ..
ještě aby ses nezajímal.
co bys tu potom dělal?

vyplývající otázkou z toho je - jaktože sem se předtim tolik nezajímal?
a jaktože se ostatní nezajímají tolik?
jak poznám, kdo z nás je normální?
hehech, zřejmě to pro tebe opravdu nové, jinak by ses neptal na poradně. čímž poukazuji na to, že např. na poradte.cz je kvalita odpovědí, co se týče psychiky, dosti mizivá.