Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Recepty z dýně Hokkaido?

Už nám doma rodí :)

Vaříme*) z ní prakticky jen polévku (výborná!), podle manželky zhruba podle tohoto návodu: http://recepty.vareni.cz/kremova-polevka-z-dyne-ho kkaido/ (bez smetany, s trochou bujónu). Výborně vypadá a výborně chutná. K tomu v troubě upečené pečivo (na kolečka nakrájený rohlík, posypaný gyros kořením a s kouskem másla). Zasytí dostatečně, druhý chod k tomu neděláme.

Máte někdo zkušenosti s dalšími hokkajďáckými recepty?

*) píšu vaříme, děláme - ale prakticky vše zabezpečuje jen manželka. Já jsem rád, že si uvařím nescafé.

Mě se ta polévka hrozně přejedla. Byl to kdysi hit, tak jsme to dělali furt, jednou u ségry, pak u mámy a nakonec s tím přišla i přítelkyně, což už jsem nedal. Vždyť v tom není kouska masa, kdo to má furt jíst.

Dýně se dá jíst i jako příloha, upečená jako brambory. Že bych si na tom kdoví jak pochutnal, to říct nemůžu.

Nevím, jaké dýně se dají v obchodě koupit. My si je pěstujeme od nepaměti, jako většina lidí v dědině :) Vždy si necháme semínka na další rok. Ale nejsou to dýně "na jídlo" (kompot apod.)

Jádra děláme někdy v září. Zralou dýni rozřežu na půlky (polokoule), zevnitř rukama vybírám jádra (mezi těmi slizkými "vlasy", "masem"). Někdy to oplachujeme vodou, ale spíše ne, snažíme se to vybrat "do čista". Trochu to manželka osolí, naloží na pečicí plechy (max do 2cm vrstvy) a šup s tím do horkovzdušné trouby (klidně 4 plechy najednou). Dvířka jsou pootevřené, aby pára, vlhkost šla z trouby ven. Občas to promícháme.

Teplotu a čas ještě zjistím, až se tu manželka objeví :)

Dýňová jádra prý prospívají prostatě.

My z dýně, ale z klasické, děláme "zelí". Dýni vydlabat, oloupat a nastrouhat. V kastrolu podusit, dosolit, dosladit, dokyselit, trochu zahustit moukou. Podle chuti, možná by to sneslo i kousek česneku, ale nezkoušel jsem. Vznikne taková na první pohled žlutá břečka, ale chutná to dobře a neskutečně se to hodí k pečenýmu bůčku s knedlíkem, nebo jinýmu pečenýmu vepřovýmu. A chutná to i děckám. Bodejť, když je to trochu sladký.
Zbytek nastrouhané dýně zamrazíme, pak zmrzlej obsah pytlíku stačí mrsknout do kastrolu a na mírným ohni nechat pomalu rozpustit.