Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Noční směna.

Zdravím, není to ani tak žádost jako spíš podnět do diskuse. Za pár hodin mě čeká noční směna od 0:30 do 8:00 a zajímalo by mne, jak to řeší ostatní. Jde o první noční směnu po pár letech, takže už si nepamatuji, jak tělo tehdy reagovalo, ale zajímá mne, co a kdy je vhodné sníst, kdy spát apod. Hlavně mi jde o to, abych byl celých těch 7+ hodin ve střehu, protože dělám práci, kde je potřeba rychle reagovat na "externí podněty". Nejde o namáhavou práci, pouze sedím u PC a "obohacuji" systém :D. Všechny rady, tipy, postřehy i zkušenosti uvítám. V návaznosti ještě musím dodat, že hned odpoledne po noční jdu na další směnu od 15:00 do 23:00, což mi přijde docela drsné, ale chápu, že lidé dělají klidně i 12 hodin v kuse, takže mé překvapení je spíše projevem neznalosti s "tvrdou" prací :D. Děkuji :).

Předmět Autor Datum
Pokud je dostatek "externích podnětů", neměl by to být problém. Jestli se tu objeví "brtník", tak te…
jirka44 21.09.2015 19:41
jirka44
Zajímavé. To jsem ani netušil. Děkuji za informaci. nový
JackT 21.09.2015 19:46
JackT
nejedu na směny, jsem celoživotní kancelářská krysa. (teď jdu třeba do práce) ale blbě spím, tak mám… nový
lední brtník 24.09.2015 09:06
lední brtník
ale blbě spím, tak mám různý výskyt na netu njn, blbě jsem to dešifroval;-) nový
jirka44 24.09.2015 09:24
jirka44
Ahoj,chodím na noční už přes dvacet let,na 12 hod.směny.Mám to nastaveno tak,že první jídlo o půl de… nový
Libin 23.09.2015 21:02
Libin
Já v rámci brigády dělala noční na 8hod 22:00 - 06:00. Na noční zásadně nemůžu jíst, jinak zvracím.… nový
V.R. 23.09.2015 23:14
V.R.
Já jsem si dvakrát po týdnu noční směnu zkusil - bylo to v zaměstnání, kde občas najely druhé, přípa… nový
Yarda 24.09.2015 09:48
Yarda
Nejhorší je druhá směna v pořadí. Pak už to jde. Chce to dost kafe. Nepříjemný je pak návrat k denní… nový
Niko Bellic 24.09.2015 10:23
Niko Bellic
Noční je tragédie. Rozhodí ti to biorytmy jak kopanec do hlavy. Někdo tam mluvil o dvanáctkách - IMH… nový
mif 24.09.2015 11:23
mif
Chodím na dvanáctky hodně let a každý druhý týden pracuju pouze dva dny. Kdybych měl pravidelně ráno… nový
karel 24.09.2015 11:31
karel
Mám ty směny co ty. Týden ranní osmičky bych těžko rozdejchával,natož týden odpolední,i když člověk… nový
Libin 26.09.2015 06:34
Libin
to máte ještě dobrý, dělám týden 12ctky a týden volno- řeklo by se ideální stav. povaha mé práce spo… nový
kmochna 07.10.2015 06:43
kmochna
Já dělal na směny včetně nočních asi 15 let. Dvanáckty, osmičky. Dá se to přežít, dá se na to zvykno… nový
Prasak 24.09.2015 14:43
Prasak
Jj. Já tedy nikdy noční nesloužil, ale moje bejvalka držívala pohotovost od šesti odpoledne do šesti… nový
mif 24.09.2015 15:00
mif
Člověk má v noci spat a ne makat. Je na to od přírody nastaven. Navíc je to model prověřený stovkami… nový
Prasak 24.09.2015 17:49
Prasak
Máma dělá na 3 osmihodinové směny už asi 12 let a zničená je z toho značně. Loni ležela doma se zlom… nový
V.R. 24.09.2015 20:00
V.R.
Děkuji všem za zajímávé informace a zkušenosti a také za vhledy do Vašich situací. S jídlem jsem to… nový
JackT 06.10.2015 23:12
JackT
Ja delam kratky - dlouhy tyden 2 smenny provoz 12ti hodinove smeny a pohoda. Normalne se najim nez j… poslední
Athe 26.10.2015 15:24
Athe

Pokud je dostatek "externích podnětů", neměl by to být problém. Jestli se tu objeví "brtník", tak ten tuším jede na směny, takže určitě přidá něco ze svých zkušeností. Trochu problém vidím v té následující směně. Mimochodem:

VIII.8.1 Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami (§ 90)

V zákoníku práce je stanovena minimální délka nepřetržitého odpočinku mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny na 11 hodin, u zaměstnance mladšího 18 let na 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích. Z uvedené zásady jsou stanoveny výjimky, podle nichž může být nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami zkrácen až na 8 hodin po sobě jdoucích během 24 hodin zaměstnancům starším 18 let za podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku

Ahoj,chodím na noční už přes dvacet let,na 12 hod.směny.Mám to nastaveno tak,že první jídlo o půl deváté a další za 4 hodiny.Pak už nejím ani když přijdu domů,najím se až vstanu.Obecně by se nemělo jíst ani pít v noci od jedné do tří,v tu dobu nejvíc pracují játra, tak aby se nepřetěžovaly.První káva po příchodu do práce,pak s první večeří čaj a o půl jedné další kafe.Ráno pro klidný spánek kafe ani čaj nepiji.Největší krize,co se týče spaní na mě jde od čtyř do pěti.Nedělám sice moc manuálně,leč musím být ve střehu a pravidelně procházím provoz. Kolegové,co pracují manuálně mají pauzu každé čtyři hodiny.

Já v rámci brigády dělala noční na 8hod 22:00 - 06:00. Na noční zásadně nemůžu jíst, jinak zvracím. Největší usínací krize vždy nad ránem. Celkově mi to nedělalo dobře. Sice jsem neměla problém se dobře vyspat přes den, ale pořádně se během toho týdne najíst pro mě bylo nemožné. A to, podotýkám je mi 23let. Znám lidi, kteří 12ctky denní/noční nezvládali až natolik, že museli změnit práci. Na druhoz stranu, někomu to vyhovuje. Je potřeba si to vyzkoušet a po pár směnách si najít svůj systém. To, co někomu pomůže, může druhému udelat zle.

Já jsem si dvakrát po týdnu noční směnu zkusil - bylo to v zaměstnání, kde občas najely druhé, případně i třetí směny. Kolega co jsme se střídali měl nejraději noční směny, já zase ranní, tak jsme se dohodli, ale dvakrát to na mne taky vybylo. Ten první týden to bylo k nevydržení - jak jsem nebyl zvyklý, tak jsem se přes den nevyspal a tak jsem ten týden byl permanentně nevyspalý (ta moje práce spočívala v tom, že jsem si u stolu dělal své a když se zastavila nějaká linka, tak jsem musel vyskočit jako jelen do (_!_) střelen, aby zase běžela). Ten druhý týden už jsem byl poučený, když jsem ráno přišel domů, resp. do bytu co jsem tam přespával, měl jsem od manželky nafasované prášky na spaní, tak jsem si jeden vzal a kolem poledne, když jsem se probudil, druhý. A dalo se to přežít.
Tehdy se mi asi třikrát, když jsem ráno v metru zdřímnul, podařilo projet konečnou v Hájích.
Jak to tehdy bylo s jídlem už si nepamatuji - určitě jsem něco pojedl, ale nevybavuje se mi, že bych s tím měl problém.

Noční je tragédie. Rozhodí ti to biorytmy jak kopanec do hlavy. Někdo tam mluvil o dvanáctkách - IMHO jak u které firmy. Osobně zastávám názor, že za ty příplatky stojí, navíc máš víc volna (nejmenovaná firma: 2x ranní, dva dny volna, 2x noční, dva dny volna a furt tak dokola).

Mám ty směny co ty. Týden ranní osmičky bych těžko rozdejchával,natož týden odpolední,i když člověk je tvor přizpůsobivý.Dělal jsem pár let týden ranní,týden odpolední a týden noční,to byl nebetyčný fujtajbl.Mě ty 12ky vyhovují,dělám jen 15 dní v měsíci ale zdá se mě,že ten život při nich rychleji utíká.:.( Je fakt,že tělo je po letech rozhozené,spím po šichtě tak max.5 hodin,to je prostě daň za tu noční.Jen by to mohlo být lépe zaplaceno,aspoň 25 korun za hodinu noční,když se huntuje tělo.

to máte ještě dobrý, dělám týden 12ctky a týden volno- řeklo by se ideální stav. povaha mé práce spočívá v tom, že dokud práci neudělám, tak nejdu dom. může to být 8 hodin, nebo jen 4, nebo, což se mi stalo v létě 36 (lidí je jako sraček, takže nebyl nikdo, kdo by mně vystřídal). většinou po jedné ranní nastává krize- nechci jíst, pitný režim jde do háje a nechci cigáro- živočišně se mi chce spát. jsem v prostředí, kde si musím dávat strašlivý pozor na všechno, abych se nezabil. vždycky jsem si říkal že za 10 let se tomu budu jen smát- po 15ti letech jsem ten smysl pro humor nepochopil.
----
to jsem jednou kdys po nedělní 20ti hodinový huntovačce byl objednaný ke svému doktorovi. ve 4 ráno sedám na vlak, dojedu k němu a říká: no dlouho jsme neměřili tlak (na kartě mám tlak napsaný a je nižší než průměr- taky mi furt říkal ať piju kafe, tfuj), nasadil rukáv, šponuje, třeští oči, klepe do tý stupnice prstama- no naměřili jsme neuvěřitelný hodnoty. to je taky daň.

Já dělal na směny včetně nočních asi 15 let. Dvanáckty, osmičky. Dá se to přežít, dá se na to zvyknout, ale po těch letech mi to tělo dalo najevo, že už to přestává být zábava. Spánek přes den už nebyl tak kvalitní, často jsem spal mín, než bych si přál (prostě jsem se ve dvě probudil a už nezabral) a když jsem pak odpoledne vstal, tak tělo bylo jak z gumy a cítil jsem nonstop únavu. Když mi bylo pětadvacet, tak to byla pohodička, o deset let později už ne.
Naštěstí už nám noční zrušili a vůbec mi nechybí. Sice mi to dělalo až litr na příplatcích, ale ten s radostí oželím, než aby mi bylo furt na blití.

Pokud jde o jídlo, pití - jez, jako ve dne. Je jedno, že je hluboká noc, ale tělo nespí, tedy nemá klidový režim, tudíž stejnej přístup jako ve dne. Takže na dvanáctce větší jídlo a svačina, na osmičce taky jedno větší jídlo, někdy i ta svačina. Doma už jsem nejedl a šel rovnou spát.
Okolo druhé hodiny ranní jsem si uvařil kafe, na cestu domů autem energeťák (to až poslední roky), i když po páté noční směně už nebyl třeba, to jsem měl biorytmus už otočenej. Bohužel, pak zase návrat zpět, což obnášelo čučení do stropu v posteli do dvou do rána, protože jsem prostě nemohl usnout.

Jj. Já tedy nikdy noční nesloužil, ale moje bejvalka držívala pohotovost od šesti odpoledne do šesti ráno (nikoliv doma, alébrž klasicky v ordinaci na poliklinice). Mívala to jen jednou za týden, ale stejně byla zničená jak Hiroshima. Člověk prostě na tyhle anomálie není patřičně fyzicky ni mentálně vybaven.

Máma dělá na 3 osmihodinové směny už asi 12 let a zničená je z toho značně. Loni ležela doma se zlomenou nohou a jen díky půl roku pravidelného režimu zhubla 10kg. Žádné diety, žádné cvičení (to se zlomeným kotníkem ani nejde). Takže za mě je práce na směny pro tělo v dlouhodobém horizontu prostě devastující.

Děkuji všem za zajímávé informace a zkušenosti a také za vhledy do Vašich situací. S jídlem jsem to nakonec moc neřešil, najedl jsem se než jsem šel na směnu a ráno když jsem přišel jsem se normálně nasnídal a fungoval dál. S odpolední směnou jsem pak však celkem zápasil, protože k té 22. - 23. hodině jsem byl fyzicky (i psychicky) hodně mimo a cesta autem domů si koledovala o mikrospánek. Naštěstí jsem do noční směny "nucen" pouze jednou týdně a mohu si to zařídit, abych neměl hned následující den odpolední směnu, takže už to mám nyní celkem zmáklé, nicméně noční směny rozhodně nepreferuji. :D

Ja delam kratky - dlouhy tyden 2 smenny provoz 12ti hodinove smeny a pohoda. Normalne se najim nez jdu na nocni, pak kdyz je vecere si skocim do kantyny na gablik a pak si dam neco maleho kdyz prijdu domu. Se spanim jsem problem nikdy nemel, v pohode se vyspim. Jen kdyz mi vyjde treba 4 nocni za sebou tak uz ta posledni je na prd :D

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru