Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Tak jsem málem volal rychlovku.

Nevím, jestli to není spíš právní dotaz, ale tam se mi nepodařilo nahrát obrázek.
[http://zivot.poradna.net/file/view/193-z-jpg]
Na křižovatce zastavilo auto, v pruhu pro cyklisty zastavil cyklista. Když blikla zelená cyklista se rozjel a jel rovně, auto se rozjelo a zatáčelo doprava. Moc nechybělo a cyklista by skončil pod koly auta, naštěstí to zvládnul.
Tak se chci zeptat, kdyby došlo k nehodě, kdo by byl jako viník.
IMHO hlavně ten co tam ty pruhy takhle nechal nakreslit.

Přesně tak, nevím, jak souvisí situace na křižovatce s pruhy za ní. Auto musí dát přednost cyklistovi ve vyhrazeném pruhu, hotovo, vyřešeno, stejnou přednost by dávalo odbočující auto třeba tramvaji ve vyhrazeném pruhu vedle silnice. Jestli je za rohem jeden pruh, nebo deset, je úplně jedno. To je asi tak stejné jako napsat, že přednost auta z hlavní před autem z vedlejší závisí na počtu pruhů za křižovatkou pro auto z vedlejší.

Takže preventivně přejet "bicáklistu"! To je vždy "radost" potkat řidiče, co sice "hodně najezdí", ale s "teorií" (tj. zákonem) už to slavné není. Chceš prevenci? Tak studuj dřív než někoho svou hloupostí zabiješ!
Jedinou chybu, co bicáklista může udělat, je to, že nedá znamení, kam jede! Což rádi dělají i pitomci, co "hodně jezdí", ale použít blinkr, když mění směr jízdy, to je pod jejich "úroveň". Dnes ráno jsem cestou do krámu potkal takové dva.

Otázka zněla, kdo by byl viník, kdyby došlo k nehodě, ne jestli má řidič předpokládat chybu cyklisty (jakou - že má přednost, tak jede?), protože předvídat chyby ostatních a předcházet následkům je základ. Autem něco málo najezdím, jsem aktivní cyklista, podobné situace prožívám z obou stran.

protože předvídat chyby ostatních a předcházet následkům je základ.

Můj otec mi ohledně tohoto říkal - Na silnici musíš myslet i za ostatní. A já s ním souhlasím, počítám s tím, že za volantem (řidítkama) může sedět blb a může udělat cokoliv. Snažím se předvídat, co asi udělá, podle stylu jízdy, např. zda se chystá předjíždět, či odbočovat na lesní cestu. Je totiž prd platný, že jsem byl v právu, když mám pak nabořený auto a nedejbože se někomu něco stane.

(ne)blinkry, (ne)ukazování apod. neznamenají vůbec nic. Ty jsi povinen dát přednost. Může nastat situace, že druhý účastník prostě blinkr zapomene vypnout, nebo opomene jej zapnout (nebo má prasklou žárovku) - prostě blinkr a jeho stav je pouze "podpora" plynulosti provozu a nelze se spoléhat na to, že za všech okolností ukazuje jasný a nezvratný úmysl (ne)odbočit. I v zákoně jsou věty o tom, že řidič musí počkat až je zcela zřejmý záměr řidiče protijedoucího vozidla, nikoli že má vyhozený blinkr. Tudíž vina je v takovém případě vždy na tom, kdo nedal přednost.

copak Břeclav, moravský Saigon. :-)
Ale tyhle problémy nastávají typicky:

- se šalinama (jejich odbočení vpravo)
- s cyklisty (dědina Břeclav + velká města)

Cyklisti mají obecně blbý zvyk předjíždět zprava kolonu aut stojící na křižovatce, nebo se pomalu šinoucí k ní (a nemusí tam být ani pruh pro cyklisty). A dost málo lidí sleduje provoz v zrcátkách, zejména pak v tom pravém..

On ten "blbý zvyk" je zcela legální manévr:

§ 57
(4) Pohybují-li se pomalu nebo stojí-li vozidla za sebou při pravém okraji vozovky, může cyklista jedoucí stejným směrem tato vozidla předjíždět nebo objíždět z pravé strany po pravém okraji vozovky nebo krajnici, pokud je vpravo od vozidel dostatek místa; přitom je povinen dbát zvýšené opatrnosti.

legalni, ale debilni..

kdyz takto dojizdim kolonu, bud se narvu na stred pruhu a nenecham se predjet, nebo to vezmu kousek po chodniku (samozrejme ne jako dobytek 30+, ale rychlosti svizne chuze) .. v tomto okamziku mi je vyhlaska nekde a zajima me predevsim moje bezpecnost

Bilé 'odbocujici' auto melo dat jizde prednost,protoze je to vozidlo po pravé strane, navic ve steze pro ciklisty jedouci rovne.
* Nebo alespon to tak vidim a urcite bych mu nezkrizil cestu, vlastne odmitnul prednost.

V D je uplne bezne ze ked skoci zelena autam tak v stejnom smere skoci zelena aj chodcom (!!!) t.j. ten kto odbocuje doprava musi vzdy davat prednost chodcom a cyklistom (maju tiez zelenu a napr. taky cyklista moze byt za krikmi na chodniku apod :) Tak funguje tipujem tak 90% mnichovskych krizovatiek. Ano vymyslel to imbecil, co cakat od potomka barbarskych kmenov. Ale je to uplne bezna vec. Prednost ma chodec a cyklista.

Neviem. V Kosiciach su 99% normalne t.j. chodci nekoliduju s odbocujucimi autami nikdy, tak neviem. Ja som v mnichove ako chodec zo zaciatku chodil na takych krizovatkach na cervenu, lebo ked skoci chodcovi zelena tak sa nahrnu do neho auta a mne sa nechce hrat rusku ruletu s autami ze ci odbocujuci debil tesne predomnou zastane. Je to dementne.
(a aj ako vodic to neznasam, nielen ze clovek aby sa furt stresoval ze kedy na svojej zelenej niekoho zabije, ale vznikaju kvoli tomu aj problemy ze ked je vela chodcov tak cez krizovatku doprava neprejde skoro nikto a vznika kolona apod, proste dementne).
P.S: co pisal touchwood ze "A dost málo lidí sleduje provoz v zrcátkách, zejména pak v tom pravém.." tak ti by si tu asi moc nezajazdili, vacsinu zivota by boli asi zavreti v base :D

Přesně tak. Při odpočování vlevo či vpravo je třeba vždy počítat se souběžnou zelenou pro chodce. Výjimkou mohou být křižovatky, kde jsou řízené jednotlivé pruhy (tj. světla na semaforech mají tvar šipky příslušným směrem), tam je většinou průjezd bez možné kolize s chodci, ale ani to není pravidlem!
Jediné, co mi na tomhle systému vadí, je to, že chodci dostávají většinou zelenou o 1 - 2 vteřiny později, než auta - připadá mi to debilní, protože když se při odbočování vpravo rozjíždím, chodci ještě stojí, což svádí k domněnce, že budou mít červenou i nadále. Jenže jim blikne zelená až těsně předtím, než dojedu k přechodu...

Jako řidič s těmi chodci počítám. Ostatně když odbočuji doprava, většinou ten přechod nebývá na úrovni křižovatky, ale o kousek dál. S tím časováním světel pro chodce souhlasím, že to nevymýšlí žádnej malej B. L. Bec. IMHO by se chodcům měla rozsvítit zelená v okamžiku, kdy by se řidičům rozsvítila žlutá po červené.
A co s těmi cyklisty, to by chtělo ještě dovymyslet.

§5, odst 2:

Dále řidič nesmí:
g) ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje

a dale:

Povinnosti řidiče
§ 5
(1) Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 dále povinen:
h) s výjimkou řidiče tramvaje umožnit chodci, který je na přechodu pro chodce nebo jej zřejmě hodlá použít, nerušené a bezpečné přejití vozovky; proto se musí řidič takového vozidla přibližovat k přechodu pro chodce takovou rychlostí, aby mohl zastavit vozidlo před přechodem pro chodce, a pokud je to nutné, je povinen před přechodem pro chodce zastavit vozidlo,

a je prece jedno, jestli ma chodec cervenou, zelenou, fialovou nebo ruzovou.. proste nesmi ohrozit, nazdar

To je mi jasný, že nesmím ohrozit chodce. Jenže když stojím při čekání na červenou jako první a odbočuji doprava, při rozjetí ještě chodcům svítí červená, tudíž čekají a nepřecházejí. Až když se rozjedu a začnu zatáčet (na menších křižovatkách už jsem kolikrát docela těsně před přechodem), blikne jim zelená. Samozřejmě že s tím bliknutím zelené vždycky počítám, už jsem vycvičenej, ale kdyby někdo neznalej vystartoval jako závodník, mohlo by to dopadnout tragicky...

Tam je to v pohodě, tam je rozhled a u přechodu vidíš chumel lidí před přechodem, ale třeba v Boskovicích, ve směru od špitálu, máš přechod za rohem a obvykle tam čekají tak max. 2 lidi.
maps@49.4904737,16.6510056,3a,75y,124.61h,81.26t/data= !3m6!1e1!3m4!1sYGEO51LQ12-_aSlAlXjmoQ!2e0!7i13312! 8i6656

Právo silnějšího na silnici neplatí minimálně od třicátých let. Předpokládám, že podle toho, jak v knize z roku 35 to zdůrazňovali, musela to tehdy být novinka (předtím se asi rozlišovali cyklisté, koně, osobáky a náklaďáky). Prostě jedoucí rovně má přednost, stejně tak by ji měl chodec, pokud by tam vpravo byl na přechodu. Je to myslím výslovně napsáno ve vyhlášce.

Zase jeden zážitek s pumpičkářem - tedy s elektropumpičkářem.
Šel jsem tudy, zrovna jsem byl na úrovni té značky
https://goo.gl/maps/uQi5ijZ9ZSDG8boS6
teď už tam je místo trojúhelníku stopka, IMHO oprávněně. Z výhledu si to dost rychle svištěl elektropumpičkář, poněkud dřív narozený, stopku přehlédl jako krajinu, vždyť stopky jsou jen pro paďoury, pokračoval rovně. Koukal jsem, jestli se aspoň na křižovatce rozhlédne, ani ho to nenapadlo.
Naštěstí po hlavní zrovna nic nejelo a to je poměrně frekventovaná ulice, jezdí tam i městská doprava.
Nerad bych, abych zase musel k někomu volat 155 nebo 112 a pak chodit k těm co pomáhají a chrání podávat vysvětlení.

Kdyby se uzákonilo, že všechno co má nějaký motor na jízdu - elektrokola, elektrokoloběžky, elektroskejbordy a jiné elektronesmysly co se teď na ulicích a chodnících rojí musí mít čitelná registrační čísla, tak po dnešním zážitku bych se tomu moc nedivil.

To se mi taky občas stává, řidiči prostě po cyklystech často ani nekoukaji. Pravda nemáme tam cyklopruh, ale to je jedno. Několikrát jsem musel strhnout řízení, jednou jsem i skončil na zemi. Naštěstí se to nestává až tak často, nechci to zakřiknout, už několik let se to nestalo. U nás je napravo taky cesta do nemocnice a na rohu stojí barák, takže sanitka je vidět na poslední chvíli, proto než ještě vjedu do křižovatky, koukám doprava, jestli se náhodou neblíží sanitka.
Normálně s tím počítám a když vidím, že auto bude zatáčet (horší je, když nebliká a rozhodne se zatáčet), buď vyrazím dřív (dám se do pohybu hned jak se rozsvítí oranžová) nebo počkám až zatočí, potom ovšem útočí auta zatáčející odnaproti.
Oni chodci na tom nejsou o moc lépe. O chodce jsem už dávno nezabrzdil, ale často moc nechybí. Když jde chodec, nekouká vpravo vlevo, tak zvonim a přibržďuju. No ale když vidim, že se rozhlíží (a tedy by mě měl vidět a přesto mi vleze do cesty) a já pak musim prudce brzdit.

Běžně jezdím tak, že s tím počítám, ale ne všude to jde.

Zase něco:
Onehdy jsem vyjížděl tudy
https://maps.app.goo.gl/39NEPn7u75KAsdBJ7
už bylo k šesté hodině večerní, byla tma a ještě drobně pršelo, chtěl jsem zahnout vpravo, kouknul jsem se vpravo, vlevo, ulice i chodníky volné, tak jsem se rozjel a vtom se mi před autem zprava vynořil běžec.
Možná bych to uhádal na jeho vinu, mám autokameru, snad pořád platí, že chodci mají přednost když VSTOUPÍ DO VOZOVKY, naštěstí jsem to ještě ubrzdil. Ale jestli ten týpek se chová takhle, když za tmy "sportuje", možná se blíží doba, kdy se bude pohybovat jen na kriplkáře.
Nevšimnul jsem si, že by měl nějaké reflexní prvky nebo blikačku, když už chce běhat po tmě přes přechody.
3-[:x: