Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vitamíny a jejich účinnost

Zdravím a měl bych dotaz na někoho, kdo tomu trošku rozumí. Na internetu jsem četl několik článků o tom, že vitamíny v tabletách jsou vlastně pro člověka úplně k ničemu a nemají žádný účinnek. Ale prodávají se normálně v lekárnách, tak by mě zajímalo, co je na tom pravdy? Když budu jíst vitamíny z lékárny, dá mi to vůbec něco, nebo je to vyhazování peněz?

Myslím si,že to je vyhazování peněz. To jsou vitamíny chemické. Nikdy nenahradí vitamíny v normální stravě,ovoci,zelenině,pivu. Vše musí být bráno s rozumem. Někteří lidé to dělají tak,že dostanou rýmu a hajdy do lékárny pro tuby vitamínu C.

Aky je rozdiel medzi chemickym a prirodnym vitaminom smudlo? Ziadny.
K ktomu asi len tolko..momentalne sa za drahe prachy predava novy hit...RAW voda. Ide o neupravenu vodu, ktora vyviera zo zeme a medzi ludmi je strasne popularne lebo tam nie su tie chemtrails, ktorymi nas ovlada vlada v pitnej vode.
Fajn, ale molekula H20 z vodovodu je ta ista ako H20 v RAW vode a na rozdiel od tej RAWky mam istotu, ze tam nebude nejaky mikroparazit, ci ine svinstvo, ktore sa prave filtruje pri vode z vodovodu.
Tym chcem povedat, ze chemicky vitamin ma uplne rovnake chemicke zlozenie (z pohladu vitaminu) ako prirodny, takze doplnanie vitaminov z umelych zdrojov je uplne nromalne.
Samozrejme ak si mam vybrat medzi kiwi, citronom, ci pomarancom vs tabletka rozhodnem sa pre ovocie, nie som idiot.

Slyšel jsem něco podobnýho o vodě Evian. Voda z horskýho ledovce, prakticky mrtvá, bez minerálů. Smáli se tomu chlápkovi, co to chtěl stáčet, že je naivní. Přečtěte si název té vody pozpátku. A lidi chlastají tu vodu jak oteklí. Je to ledovce, to musí být dobrý!

Jaký byl zdroj těchto tvrzení? Nerad zobecňuji, ale po dosazení jakéhokoli vitaminu platí přibližně toto:

Although synthetic and food-derived vitamin C appear to be equally bioavailable in humans, ingesting vitamin C as part of a whole food is considered preferable because of the concomitant consumption of numerous other macro- and micronutrients and phytochemicals, which will confer additional health benefits.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847730/

Volně převyprávěno: Vitamín C se zdá být stejně vstřebatelný ze syntetických i přirozených i přirozených zdrojů. Vhodnější je jeho příjem jako součást potravy, protože zároveň s ním se do těla dostanou i jiné prvky výživy. Vstřebávání je obecně ovlivněno tím, v přítomnosti čeho se odehrává (enzymy, kofaktory). Proto je rozumné syntetické preparáty užívat zároveň s jídlem jako doplněk stravy, čímž můžeme minimalizovat nedostatek faktorů ovlivňujících vstřebání a tím maximalizovat množství vstřebaných vitamínů.

Cau urcite bych rozhodne nekupoval vitaminy a mineraly z lekarny (a ne ty ktere ti "doporuci" maji sotva polovicni ucinek nebo polovicni denni doporucenou davku) a lide strasne vitaminy precenuji mysli si ze vyleci nevim co vsechno a ze co jim to neda :-D a ve vysledku ani nevi ze jim to ma posilit imunitu at se neciti unaveni slabi a nejsou tolik nachylni k nemocem to je vse kdyz tak si najdi a precti nejaky clanek (google pouzij)