Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vitamíny a jejich účinnost

Zdravím a měl bych dotaz na někoho, kdo tomu trošku rozumí. Na internetu jsem četl několik článků o tom, že vitamíny v tabletách jsou vlastně pro člověka úplně k ničemu a nemají žádný účinnek. Ale prodávají se normálně v lekárnách, tak by mě zajímalo, co je na tom pravdy? Když budu jíst vitamíny z lékárny, dá mi to vůbec něco, nebo je to vyhazování peněz?

Myslím si,že to je vyhazování peněz. To jsou vitamíny chemické. Nikdy nenahradí vitamíny v normální stravě,ovoci,zelenině,pivu. Vše musí být bráno s rozumem. Někteří lidé to dělají tak,že dostanou rýmu a hajdy do lékárny pro tuby vitamínu C.

Aky je rozdiel medzi chemickym a prirodnym vitaminom smudlo? Ziadny.
K ktomu asi len tolko..momentalne sa za drahe prachy predava novy hit...RAW voda. Ide o neupravenu vodu, ktora vyviera zo zeme a medzi ludmi je strasne popularne lebo tam nie su tie chemtrails, ktorymi nas ovlada vlada v pitnej vode.
Fajn, ale molekula H20 z vodovodu je ta ista ako H20 v RAW vode a na rozdiel od tej RAWky mam istotu, ze tam nebude nejaky mikroparazit, ci ine svinstvo, ktore sa prave filtruje pri vode z vodovodu.
Tym chcem povedat, ze chemicky vitamin ma uplne rovnake chemicke zlozenie (z pohladu vitaminu) ako prirodny, takze doplnanie vitaminov z umelych zdrojov je uplne nromalne.
Samozrejme ak si mam vybrat medzi kiwi, citronom, ci pomarancom vs tabletka rozhodnem sa pre ovocie, nie som idiot.

Jaký byl zdroj těchto tvrzení? Nerad zobecňuji, ale po dosazení jakéhokoli vitaminu platí přibližně toto:

Although synthetic and food-derived vitamin C appear to be equally bioavailable in humans, ingesting vitamin C as part of a whole food is considered preferable because of the concomitant consumption of numerous other macro- and micronutrients and phytochemicals, which will confer additional health benefits.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3847730/

Volně převyprávěno: Vitamín C se zdá být stejně vstřebatelný ze syntetických i přirozených i přirozených zdrojů. Vhodnější je jeho příjem jako součást potravy, protože zároveň s ním se do těla dostanou i jiné prvky výživy. Vstřebávání je obecně ovlivněno tím, v přítomnosti čeho se odehrává (enzymy, kofaktory). Proto je rozumné syntetické preparáty užívat zároveň s jídlem jako doplněk stravy, čímž můžeme minimalizovat nedostatek faktorů ovlivňujících vstřebání a tím maximalizovat množství vstřebaných vitamínů.

Cau urcite bych rozhodne nekupoval vitaminy a mineraly z lekarny (a ne ty ktere ti "doporuci" maji sotva polovicni ucinek nebo polovicni denni doporucenou davku) a lide strasne vitaminy precenuji mysli si ze vyleci nevim co vsechno a ze co jim to neda :-D a ve vysledku ani nevi ze jim to ma posilit imunitu at se neciti unaveni slabi a nejsou tolik nachylni k nemocem to je vse kdyz tak si najdi a precti nejaky clanek (google pouzij)