Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Predoperacni dieta zlucniku, co jist, kdy a kolik.

Nazdar vlcaci.
Predem, zvolil jsem kategorii zdravi, nemohu zaroven zvolit i zivotosprava, nebo vareni.

- Za necelé 4 tydny mam naprogramovanou laparoskopickou chirurgickou operaci zlucniku.
- Jelikoz ma jit o docela beznou vec, ktera postihuje velké % lidi (aji tak jsem z toho docela vystihovanej) si dovoluji polozit par otazek, jelikoz je moznost ze nekdo bude moci odpovedet, poradit.
* V zamestani tim prosli teda 2 kolegové, ale ti byly operovani rezem a 3 dny po radiologii. Rady blyznich se mi dostavaji spise post-operacni.

Jak vytvorit jidelnicek, jaké potraviny zvolit

"Hlavne co me zajima, jaka strava, nebo jak mam vyvorit jidelnicek."
- Chirurg mi jen rekl, at se hlavne vyvaruju mastnym a korenenym jidlum, koureni a kave, ale blysi informace mi primo nedal.
- Uz odjakziva (jsem z jizni moravy, takze odkojeny na zabijackach které byly na denim poradku), jsem jedlik uzenych, varenych kolen s krenem, uzené klobasy, nebo grilovana zebra, vse s kosti, jsem opravu pojidac masa a hlavne pikatni, tabaska, palivé papricky (pres internet zakupuji i s podstatne vysim Kapsaicinem) toho se nemuzu nabazit ! Nejaké diety jsou pro mne spanelska vesnice.
* Mozna to vypada ze jsem jedlik (a hovado), docela udrzuji postavu a sportuji a ma strava neni vylozene nejak spatna. V mém pripade jde spise o genetickou dedicnost od matciny strany.

- Na internetu koluji ruzné diety, v jedné jsem videl hned na zacatku cerna kava a caj s mlékem. Stranku jsem okamzite zavrel.
- Kuprikladu ryze, to je ale hodne obecné ryze je hodne druhu "bila, basmati, celeralni etc" tak jakou zvolit ?
- To samé treba "Ryby", vsechny ryby nemaji stejny obsah tuku, nekteré jsou mastnejsi, vadi to nevadi (uzené predpokladam ze ne), opravdu si pokladam spoutu otazek.
- Pecivo ? Nekde pisou vanocka to se mi taky nejak nezda (uz v zaklade kolik je v ni masla, nebo tuku), bilé, tmavé pecivo, celozrné ?

- Byl nekdo z Vas ve stejné situaci ? Sestavovali jste si, nebo prosli jste si timto pred-operacnim jidelnickem ?
* Rozumim, ze nekomu také nemusi vse sednout a muze to byt rychle invidualni, ale snad existuji nejaké zakladni pravdila ne ?

"Otazka na uzivatele IQ37"
- Jelikoz jsi jiz nekolikrat psal ze jsi byl "pod kudlou", tak jsem vyvodil ze mas pravdepodobne v 'Nemocnici' jiz prechodné bydliste, nemas nejakou zkusenost o kterou by jses mohl podelit ?
* Klidne pres soukromé zpravy.

Dekuji za mozné navrhy, odkazy ci uzitecné informace.
* Otazku jsem nepolozil samozrejme jen zde na poradna.net, rad bych ziskal vice informaci které by mne mohli navést k nejakému zaveru. Alespon do doby, nez si udelam schuzku s nejakym dietologem.
PS: Omlouvam se za gramatické chyby.
XoXo

Já Ti nevím.
Pokud jednoho vezme žlučník nečekaně, tak ho šmiknou, nebo navrtají bowdenem a o nějakou dietu se nezajímají. Takže bych jedl to, co mi nevadí na žlučník. U každého to je jiné. Někdo si dá makovou buchtu a skučí celou noc. Jiný po zelí.
Hlavně po operaci nedržet moc dietu.
Soused tam byl minulý rok akutně a doktor mu na toto téma řekl, že pokud začne jíst normálně, ne se přežírat a rovnou najet na špek, tělo se s tím vyrovná.
Když začne s dietou, bude jí držet pořád.
Žlučník je dnes nepotřebný váček.
Žluč produkují játra a takové návaly na spotřebu žluči jako v dávných dobách, kdy nebylo co do huby a pak picli pratura a přežrali se do kulata, ani na zabíjačce nejsou.
Mimochodem, když jsi ten jedlík kolen a spol, dáváš si někdy kasulet?

Myslis fazole ?! Jo nekdy. (nevim co jsou kasulet). Mit apetit neznamena se prezirat. Jsou lidé co umi jest, jidlo si vychutnat aniz by jedli jako prasata.

Takže bych jedl to, co mi nevadí na žlučník.

No moc si mi nepomohl ale "U každého to je jiné" rozumim. Takze je to invidaulani. Hledat a riskovat na co je muj zlucnik haklivej opravdu nechci.
* Zlucnik hlavne pomaha telu spracovat tuky ve strave (vylucuje potrebny enzim), me jde spis opravdu jen o to co jist a cemu se vyvarovat, nic vic.

Manželce žlučník brali předloni, laparoskopicky.
Předoperační dietu neřešila, protože pár měsíců předtím měla akutní zánět slinivky a byla ve fázi přísné diety.

Důležitější to bude IMHO po operaci. Ale když teď omezíš ta pikantní, tučná jídla, alkohol a kafe, asi tím nic nepokazíš. Bylo by blbé pár dní před plánovanou operací si přivodit nějaké komplikace, zánět - náhoda je blbec ;-)

"Otazka na uzivatele IQ37"
- Jelikoz jsi jiz nekolikrat psal ze jsi byl "pod kudlou", tak jsem vyvodil ze mas pravdepodobne v 'Nemocnici' jiz prechodné bydliste

Se žlučníkem ti neporadím, v nemocnici jsem byl s jinými problémy.
Ale na netu je k žlučníkové dietě určitě dost témat.

Můj internista mi doporučil jíst libové maso a zeleninu (prý toho můžu zbaštit, kolik chci). Kdo není zvyklý jíst ve větší míře zeleninu, tak to bude mít zpočátku těžší, ale dá se na to zvykout. Tohle bude asi platit i pro žlučníkáře.

Doporučuje se pět jídel denně (pravidelná strava).

Zlucnik si nechavas az napotom jo :-p
Dik za odpoved, neco na tom bude, jelikoz to souhlasi s tim zakladem co mam jiz nejak overeny (i to co psal L-Core)
Vyradit :
Tucná jídla
Kavu
Alkohol
Pikantni
Korenené
To co obsahuje hodne cholesterolu.
Cervené maso
Cerstve bílé pecivo

Doporucují:
Varená zelenina (jak pises kolik chces)
Bíle maso, ryby
Pitny rezim (alespon 1.5 az 3L dene)
Jidlo rozdelovat na mensi porce a opet jak uvadis tak 4x / 5x dene.
Nizkotucné syry, kefír
Ryze (zrejme bíla by mela byt v
Maslo by popripade nemelo by problém, kdyz se na nem nepece, jen polozit kousek na jiz hotové maso.

Jeste jednou diky za vaznost a samozreme za odpoved.

Jojo, s tímhle se dá obecně souhlasit. Ale jak tu taky padlo - každý zkušený doktor potvrdí, že v případě žlučníku je dieta silně individuální, každý si musí vyzkoušet, co mu bude vadit a co ne. Doporučená jídla by sice problémy dělat neměly, ale i tam se mohou vyskytnou výjimky.
Hlavně první 2 - 3 týdny je dobré si třeba někam poznamenat, co jsi jedl, abys v případě potíží mohl lehce dohledat, které jídlo to způsobilo. Po čase (2 - 3 měsíce) můžeš zkoušet i něco málo z těch zakázaných jídel; pokud Ti z nich nic nebude, směle je zařaď do jídelníčku.
Osobní zkušenosti nemám, ale se žlučníkem byli oba rodiče; táta to už měl docela vážné, ale už asi za měsíc začal zkoušet pít kávu (klasickýho turka, jiný mu nechutná) - zpočátku jen slabou, ale nic mu z ní nebylo a po 2 - 3 měsících se vrátil zpět ke svým obvyklým dvěma šálkům denně. Máti ze začátku nedělal dobře tvaroh (i nízkotučný), ale časem si to taky sedlo.

Hlavně první 2 - 3 týdny je dobré si třeba někam poznamenat, co jsi jedl, abys v případě potíží mohl lehce dohledat, které jídlo to způsobilo.

- Dneska jsem se pres net (chat) bavil s dietolozkou a rekla mi neco obdobného, "je to invidualnin zkusete si zaznamenavat co jste jedl" a podle toho zvolte produkty které Vam vyhovuji.
- Navic potrvdila prakticky +- vse co tu padlo.
Dozvedel jsem se co jsem potreboval, oznacuji tedy jako vyresené.
Diky moc vsem zucastenym jak za rady, tak za serióznost, opravdu si toho vazim.
* Zadnou odpoved jsem neoznacil, jelikoz bych az na prvni dve musel oznacit vsechny ;-)

PS : Kdyby nekdo jiny na toto vlakno narazil a hledal co jest, jen zopakuji ukazku od dietarky jak to +- vypada :

Snidane:

Ovesné vlocky + mléko, muze byt dochucen kokosem.
Pro citlivejsi, nebo zaludkare doporucuje zalit vlocky na misto mléka teplou vodou.

Svacina

Zelny caj, rohlik (nejlepe zakoupen den predtim), ovoce : Jablko, hrusky.
Pro citlivejsi radeji oloupat od slupky, pokud mozno ovoce bez seminek.

Obed

Bilé maso, kure, ryby (tunak, losos) + bramborova kase (muzete pouzit kasi z brambor a zeleniny)
Bila ryze + kralici maso
Pro citlivejsi : Vyhnete se kostalové zelenine, vsemu co nadima.

Svacina

Bily jogurt, kefir + detsky piskot
Pro citlivejsi, zvolit jogurt 0%

Vecere

Celozrny chleb + drubezi sunka, tvaroh + bylinkovy caj.

Rady na konec:

- Vyhnout se cervenym masum, jidlu s nasycenymy tuky, vse co obsahuje hodne cholesterolu, cerstve bilé pecivo, soja. Jest vse cerstvé, jidlo nejlépe nedohrivat, nesmazit.
- Pokud mozno prijmout co nejvice tekutin pro procisteni organizmu. Voda, byliné caje, pri potizich rozdelit jidlo na mensi porce, maso muze byt i grilované. Misto oleje pouzit treba olivovy.
- Jest tak, aby jste se neprejidali ale zaroven nemeli hlad.
Na detoxikaci : Vytazek z artyčok a cerné redkvicky smichané z vodou po prvnim jidle.
"Homeopatika k uvolneni bolesti zlucniku" : CHELIDONIUM MAJUS.

Jj. Cholagol je skoro zázrak - téměř okamžitý nástup, rychlá úleva. My slinivkáři máme ještě rádi Pancreolan ]:).

Pro XoXo: ty rady s dietama jsou v pořádku, neznamená to ovšem, že časem (měsíc/dva) nemůžeš najet na normální stravu (tedy i tvá /i má/ oblíbená kolena). Tělo si zvykne a produkci žluči převezmou játra. Žlučník je v dnešní době přežitek a anachronismus...

My slinivkáři

Tesi mne, zlucnikar.
- Jasny no, chapu ze se telo musi nejak preorientovat. Jenom zatim nemuzu najit ten "Cholagol", docela me to zajima. (i kdyz za mesic by mel byt stejne venku).
* Holt uz konci mladé leta no .. V alkoholu si nejak nelibuju, ale vzpominam ze ve dvaceti skoro abstentni kocovina, dnes 3 piva a kocovina jeste tyden.

- Asi opisu aktivni slozky toho "Cholagonu" a ukazu to lekari, at mi doporuci neco na ten zpusob, neco co obsahuje ty samé aktivni slozky.
* Jinak diety nebo tak neco me vylozene nejak neobtezuji, ono neni spatné sem tam to telo trochu procistit i kdyz vylozene se nejak spatne nestravuji (nejsem pojidac kebabu a chlivu z McDonaldu).

Složení

Léčivé látky:

Curcumae longae rhizomatis pigmenta 0,0225 g, Magnesii salicylas tetrahydricus 0,18 g, Menthae piperitae etheroleum 3,6 g, Eucalypti etheroleum 1,926 g, Frangulaemodinum 0,009 g v 10 ml.

1 ml přípravku = 30 kapek

Pomocné látky:

Bezvodý ethanol, levomenthol panenský olivový olej.

Indikační skupina

Choleretikum, cholekinetikum.

Hm.. zlucnik.. toho jsem se zbavila pred necelymi dvema roky. Akutne. Ve stredu jsem se ve ctyri rano dobelhala na pohotovost, v patek operace. Behem toho cekani a pak jeste 2 dny po operaci me krmili suchary, vyvarem a cajem. Hnus :-D Az treti den jsem dostala normalni obed a po nem jsem sla domu :-)

Ale jinak dieta neni nic slozityho - sam jsi to napsal v uvodnim prispevku, plus to tu bylo potvrzeno dalsimi: omezit hlavne jidlo s velkym obsahem tuku. Aspon tak par tydnu po operaci, pokud se toho neumis vzdat uplne, tak na to pak po tech par tydnech treba nejak postupne najet. Ja na to vydrzela myslet tak 2 mesice po operaci, pak jsem to uz prestala resit uplne. Ale nehrotila jsem to az tak moc, proste jsem si nekupovala tucne jidlo, jedla jsem treba salaty nebo chleba s libovou sunkou, brambory s varenym masem, rejzi s nejakou smesi maso/zelenina nebo tak. Ono neni uplne nutny mit vsude 0 % tuku, jen proste at toho neni moc. Takze proste jen nejist jidlo typu ke snidani michana vejce na masle, k obedu rizky s hranolkama a k veceri topinky a tak :-D