Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký nůž na sebeobranu?

Jaký nůž je nejvhodnější na sebeobranu? Nože mě nezajímají a nemám o nich tedy žádné povědomí. Jaký nůž byste mi doporučily na sebeobranu...? Většinou sebou tahám sportovní tašku, případně jinou relativně větší tašku, batoh atd... Takže na velikosti nože tak moc nezáleží (myšleno že nepotřebji vyloženě malý, protože i větší kousky mám kde schovat/uložit sebou). Z toho mála co jsem přečetl jsem získal dojem že:

1) Čím větší nůž/čepel tím defakto lepší (pokud ho můžete kam schovat/sebou tahat), jednak je delší čepel , takže teoreticky se můžete bránit z větší vzdálenosti a máte nějakou výhodu (kdyby druhý měl taky nůž - menší), a za druhé to asi má větší odstrašující efekt (takže snad k žádnému konfliktu ani nedojde)... V podstatě nejlepší by asi byla mačeta (v pouzdře) a to bez nadsázky, myšleno vážně (!), do sportovní tašky se v pohodě vleze...

2) Lepší jsou nože s boxerem (např.: https://d25-a.sdn.cz/d_25/c_img_E_F2/FjZBoi4.png?fl=res%2C350%2C350%2C1%7Cwebp%2C80 ) Důvod: daleko snadněji se udrží v ruce a je menší riziko že vám ho oponent "vezme", vypadne z ruky (např. při padu atd.), prostě ho máte "připevněný" k ruce což se vždy hodí více, pravda?

3) Lepší jsou nože co mají nějakou "oddělující plochu"/výstupky mezi čepelí a rukojetí (nevím jak se tomu odborně říká) (prostě něco jako má meč) (např. tento: https://cdn.myshoptet.com/usr/www.chladnezbrane.eu/user/shop/detail_small/6787_bajonet--ak-47-maly.jpg?5899b994
a NE ty co nemají mezi čepelí a rukojetí NIC, ale jen jednolitou plochu, jako např. tyto: https://www.lamnia.com/images/525x525/40064_111028-01.jpg , protože hrozí že vám tento nůž sjede čepelí do dlaně (při pádu, při bodání atd.) a že si sami pořežete ruku vlastním nožem... Kdežto ty co se spíše podobají "malému meči" tyto výstupky mají a nehrozí že vám nůž sjede z ruky a sami si pořežete dlaň (nůž nesjede, protože se vám prsty/palec/klouby zastaví na té "horizontální zábraně" mezi čepelí a rukojetí...)
https://cdn.myshoptet.com/usr/www.chladnezbrane.eu/user/shop/detail_small/6787_bajonet--ak-47-maly.jpg?5899b994

4) Vystřelovací a otevírací nože NEjsou ideální (vystřelovací vás může sám poranit při nechtěném vystřelení)
a celkově pak vystřelovací a i otevírací nože mají prostě "slabší čepele/uchycení k rukojetí) a hrozí že se zlomí (u styku s rukojetí)...?

Jsou všechny 4 popsané body správně? A měl bych nůž pro sebeobranu (snad nikdy nebude potřeba) vybírat podle nich? (zvláště když sebou vždy budu mít nějaký větší batoh/tašku atd. kam ho uložit)? Nebo co, jaký nůž, a proč by mi poradil někdo, kdo se v nich více orientuje...?

Díky

(Tzn. pokud to mám kam uložit sebou (a to já mám - jak jsem už řekl, vždy sebou tahám nějakou "větší" tašku, batoh atd.), tak se vůbec "nebát" ani tohoto např.:

https://www.kentaurzbrane.cz/maceta-rite-edge/
https://www.kentaurzbrane.cz/maceta-s-ozubenim/

?

Takže když ti to nevyjde se zbrojákem a bouchačkou, tak chceš nůž? Obávám se, že jsi v takovým stavu, že neprojdeš psychotesty na střelnou zbraň. Tahat s sebou polo/mačetu opravdu není v naší společnosti známka zdravého rozumu. Navíc ti útočník nedá čas ji vytáhnout ven, obranný prostředek musíš mít v rychlém dosahu.
Na sebeobranu je nůž blbost - jednak s ním musíš napřed umět zacházet a spíš je to doplněk sebeobranného boje, než stěžejní část. Souboj na nože může dopadnout velmi ošklivě pro obě strany.
Raději si pořiď teleskopický obušek a absolvuj nějaký kurz sebeobrany.
Pak jsou tu ještě paralyzéry a pepřové spreje.

Proč myslíte že jsem psychicky v nepořádku :-)? Ano, zbroják by byl lepší, ale mě se vůbec tohle nechce řešit a jsem v podstatě nasra*ý že to se s tím vůbec musím otravovat a ztrácet svůj čas (s tímto tématem) a upřímně na zbroják, ten čas a peníze mě se to opravdu vůbec řešit nechce (!) ale bohužel i s výhledem do budoucna asi budu muset. Ale nějakou dobu to trvá a něco stojí, nůž je výrazně levnější a hned že ...

On tě už někdo přepadl? Jak to probíhalo?
Mne ještě ne a doufám, že podobné zkušenosti budu ušetřený.
Takže jen teoreticky:
Pokud mne někdo bude chtít přepadnout, tak buď to udělá nečekaně někdo o kom to z jeho bezprostředního chování nebo jiných okolností nebudu předpokládat a tomu asi je těžké se vyhnout.
Nebo tuhle možnost budu připouštět a budu moci udělat nějaké protiopatření, třeba nebudu chodit do nebezpečných míst, případně se včas vyhnu "rozjařené" partičce.
Když bych chtěl přepadení odvrátit nožem, asi by mi nůž nošený skrytě byl plat prtný než bych ho vytáhl a pokud bych ho nesl v ruce připravený bodnout, možná by to někdo jiný mohl chápat jako hrozbu a preventivně na mne zaútočit. A mohl by to umět líp než já.
:-(

Nůž vůbec není vhodný na obranu. Fakt ne.

Na (překvapivý) útok možná, můžeš s ním vážně zranit nebo zabít, ale prakticky nikoli vyřadit tak, aby neměl žas ti to oplatit (i když pak třeba časem umře).

Bránit se dá tak mečem nebo mačetou a pak samozřejmě budeš chtít záštitu (příčku mezi rukojetí a ostřím) aby ti nesjela ruka na ostří a aby ti při obraně protivník nesjel svým ostřím na ruku. Ale samozřejmě je problém s rychlým tasením. A tasit předem může sice protivníka odstrašit, ale taky nemusí, a pak může být problém, že označí za útočníka tebe.

Nůž (nebo cokoli jiného) s boxerem je poukázka na hnusně zlámané prsty v případě pádu, nebo blbého nárazu.

Vystřelovací (a zavírací) nože jsou přirozeně míň odolné ve spoji, než nože pevné, a samozřejmě je u nich větší šance na vlastní zranění, zejména pokud ten mechanizmus jakýmkoli způsobem nezafunguje optimálně (stačí nějaké znečištění, které zabrání plné aretaci).

-----

Jo, cvičil jsem i s nožem - ale na výcviku byly i holky, co s ním nikdy nic nezkoušely a rvát se taky nikdy nervaly a stejně "pobodaly" tou gumovou atrapou nechutně i zkušeného instruktora s gumovým bowiákem (a smozřejmě u toho schytaly mnohokrát víc a během pár minut by asi vykrvácely, ale ten instruktor byl i přez svou zkušenost taky pěkně zřízený, i když se snačil hlavně bránit). Prostě když dojde na nože, tak jediné, co je jakž takž jisté je, že to obě strany pořádně schytají - kdo přežije, kdo bude zmrzačen a kdo jen zraněn je dost dílem náhody, umřít snadno můžou oba (všichni) zúčastnění naráz.

Zajímavé, takže o tom něco víte. Díky.

No, asi jsem to měl upřesnit na začátku. Já tou obranou myslím právě JEN obranu proti noži... Tzn. když už na mě někdo vytáhne nůž, nebo je oponentů fakt hodně.
Na normální "fyzické" potyčky si troufám normálně, z toho nemám žádné větší obavy a svůj nůž bych nevytahoval samozřejmě. Obranou fakt myslím co když někdo vytáhne nůž na mě...?
Tam fakt mě napadá že jedině nůž (a asi větší) je dobrou obranou... (anebo pistole). Ano? Co proti noži když ho na mě někdo vytáhne? Snad jedině větší nůž (já sám vytáhnout) a ideálně tu mačetu, neútočit samozřejmě sám a doufat že to bude mít odstrašující vliv... A pokud ne, a agresor sám zaútočí tak delší čepel (mačeta) mi snad poskytuje výhodu ne?

Obrana proti noži je být dost daleko aby útočník neměl šanci dosáhnout - to si s nožem (i delším) prostě nevynutíš.
Fakt hodně oponentů - to je nejspíš cokoliv víc než jeden pokud opravdu nejsi mistr světa (nebo filmový hrdina, který to má napsané ve scénáři). (Zapomeň na nějaké fantasy šermování nožema, to fakt funguje jen ve filmu, kde to mají dobře secvičené. Reakční doba je skutečný problém.)
Rozumnou výhodu pro obranu poskytuje zbraň tak od 80 cm výš (protože délka natažené ruky) - a musíš s ní být schopný opravdu efektivné bojovat, což se taky nenaučíš za týden a nejspíš ani za pár měsíců.
A při přepadení chceš mít zbraň už připravenou v ruce ještě než se útočník přiblíží, nikoli jí lovit ze zavazadla až když se ukáže, že neměl prázdné ruce. Čili klasická hůl je mnohem výhodnější (a taky tolik nehrozí, že ho zabiješ omylem a před soudem bude vypadat mnohem líp, když ho přetáhneš holí, kterou jsi celou dobu držel, než když ho probodneš mačetou, kterou jsi hbitě vykouzlil odněkud).

Já tu napíšu i něco co jsem napsal do jiného fora, pro upresneni (mírně vytrženo z kontextu):

"A takovíto "veselí spoluobčané", tam často na případnou obranu opravdu potřebujete jiné kalibry než "pěstičky". To jste spadli z Marsu a nesledujete zprávy nebo co? Opravdu s takovými individui nemám zájem mít nic společného, asi jako nikdo tady, bohužel často oni chtějí mít mocimermo něco společného s vámi, často ve větších počtech a s jejich "psychikou" nikdy nevíte co od nich můžete čekat a co na vás vytáhnou, jestli pěstičky, nožík, nebo třeba i hovínko...

Takže proto se ptám a opravdu mi můj dotaz nepřijde nepřiměřený. Může mi někdo znalý tedy prosím regulérně a inteligentně odpovědět? A ideálně někdo kdo o tom něco ví?

Pár bodů:

1) Ano střelná zbran na obranu je lepší, ale nějakou dobu to trvá než jí získáte a něco to stojí.

2) "Boj s nožem" - někdo trénoval 2 roky, hezké, to bych chtěl vidět. Žádné "úchvatné chvaty" s nožem vám nepomohou, pokud dojde na nože je obecně přijímáno že BUDETE pořezán, nějaké chvaty a trénování je vám docela na nic (kromě snad nějakého základního). I proto se ptám na tu "přehnanost" ve formě mačety, protože jak jsem psal - delší čepel, což je výhoda (ano/ne?) a snad odstrašující faktor a snad by tedy na žádný boj ani nemuselo dojít.
https://www.youtube.com/watch?v=Z7ij2SgIvIs
3) "Uloženo v batohu mimo dosah" - ano, to je nevýhoda, na druhou stranu já opravdu takové sitauce nevyhládávám a na problémové lokality (ať už je to cokoliv - třeba i blbá diskotéka) nechodím... Nemám to vyloženě na "nečekané" situace kdy jdu po ulici a najednou mě někdo napadne zezadu... Ano, tam budu asi těžko lovit "mačetu" z batohu. Mám to na situace kdy bude hrozit že spor postupně vygraduje, tam bych měl mít dostatek času šáhnout do tašky...
4) Slzný sprej...? Je opravdu tak dobrý jak se říká? Co jsem viděl a četl tak právěže ne. Může být problém se trefit, protivítr, taky může trvat pár vteřin než začne účinkovat a to už může být dostatek času na agresora aby vás bodl... Taky na fetky pod vlivem prý může mít daleko menší vliv. To máte jako opravdu z praxe že slzný sprej OPRAVDU funguje, nebo jste to jen někde slyšel/četl...?
5) Teleskopický obušek - opravdu je až tak užitečný a pomůže i proti noži a více agresorům...?
Já tu obranu mám hlavně právě proti noži, z toho mám především obavy, o "obyčejné napadení pěstmi atd" se až tak nebojím, tam bych ani neměl žádný zájem svůj nůž vytahovat, tam si troufnu bránit se normálně fyzicky. Jde mi právě fakt až o vyhrocené situace kdy na vás agresor vytáhne nůž... Co potom...? Elegantní chvaty a hmaty jo? LOL... I tam (proti agresorovi s nožem) je fakt teleskopický obušek nebo pepřový sprej fakt tak účinný...? Z mého pohledu by tam fakt byla účinější ta mačeta, jednak SNAD bude mít odstrašující účinek a agresor ani nožem nakonec nezaútočí a pokud už ano, mačeta by snad mohla poskytovat více ochrany pro mě, protože má delší čepel... To je moje úvaha, proč je špatná prosím...?? Protože pokud už se ke mě agresor s nožem dostane tělo na tělo, tak mačeta je až moc dlouhá (hlavně na bodání) a v takové těsné vzdálenosti je lepší právě kratší nůž?
Takže mačeta podle vás opravdu ne? Proč ne? Odstrašující faktor by to snad mělo mít a že čepel je delší a dovoluje mi se případně bránit z větší vzdálenosti je snad taky relevantní?

Ty dotazy jestli je lepší s boxerem (hůře vypadne z ruky) a s tou "zábranou" proti sklouznutí vaší dlaně do čepele, to je taktéž pravda...?"

K jednotlivým bodom, ktoré si uviedol:
1) Strelná zbraň - musíš mať zbroják nielen na držbu, ale aj na nosenie. Pri nesprávnom použití strelnej zbrane = neprimeraná obrana = obvinenie = útočník sa potom stane obeťou = posedíš si.
2) Ani nejaké znalosti boja s nožom ti nepomôžu, ak ich náhodou bude viac. Okrem toho - útočník ak zistí, že nemá prevahu, odhodí nôž a v tom momente si útočníkom TY = neprimeraná obrana = odpykáš si to.
3) Pokiaľ chceš mať niečo na obranu v BATOHU = ako keby si nič nemal - potom ti je aj nejaký nôž zbytočný.
4) Slzák, paprikáč - to je reálnejšie, tým dosiahneš to, že útočník bude na chvíľu odstavený, čo ti dá možnosť úniku. Ale v batohu ti taktiež nebude k osohu.
5) Teleskopický - pokiaľ ho máš v batohu, je ti tiež na figu, ale teleskopáky sú také praktické, že pripnuté na opasku v púzdre sú dokonca rozmerovo menšie, ako nôž. Okrem toho - záleží aj na dĺžke teleskopáku - je oveľa dlhší ako nôž, teda vieš si vytvoriť vačší obranný perimeter, ním síce môžeš zraniť útočníka, ale to nebude krvavé zranenie. A za ďalšie - pri obrane je s nim lepšia manipulácia, žež s nožom (možnosť nechceného sa porezania). Ak teleskopákom útočníka švacneš po ruke, pripadne zasiahneš jeho telo, nohu, hlavu - tak ten radšej utečie.

Za mňa - netreba kvér, nôž - teleskopický je efektívny, rýchly a tichý, ľahko nositeľný, skoro okamžite použiteľný.

Len doplním - som síce "po záruke" :-D - ale mám i riadny nôž a teleskopák, ak potrebujem niekam večer ísť. Lenže nôž - ak niekto sa pokúša o niečo - len mu ukážem, že niečo na obranu mám (ukážem ho, že ho mám na opasku - 17cm čepeľ), ale na obranu mám ešte na opasku teleskopický obušok a ten vytiahnem o niečo rýchlejšie než nôž a hneď mám o cca 50 cm "dlhšiu" ruku a navyše oceľovú.

Správce přírodního parku v Britské Kolumbii dává instrukce návštěvníkům: „Je možné, že narazíte na medvěda grizzlyho. Protože se však většinou vyhýbá kontaktu s lidmi, tak byste si měli na baťoh přivázat zvonečky. Jejich zvuk varuje medvědy a ti tak budou mít dost času, aby zmizeli. Pokud ale někde uvidíte medvědí trus, ihned takové místo opusťte.”
Jeden z návštěvníků se zeptá: „A jak poznáme medvědí trus?”
Správce na to odpoví: „Velice jednoduše, je v něm spousta zvonečků.”

Yardo nosím sebou "švýcarák" s vývrtkou a u zavíracích nožů preferuji čepel 9-10 cm aby se dal ukrojit krajíc chleba. Jelikož jsem sběratel všeho nářadí a hlavně toho co je železné tak mám doma nespočet seker, mačet i vlastní výroby a nožů. Vždy když vidím v televizi jak tam rozloží zbraně nějakých pachatelů tak si říkám, že na moje bodné a sečné zbraně nemají objektiv. Moje dospělé děti když jsem jim nabízel auto na cestu do Německa tak ho odmítly jelikož z něj nechtěli vyklízet železářství, které v něm vozím. Byla tam obava, z německého vězení. Omylem se mi už také podařilo pronést nůž s 10 cm čepelí do letadla. Nůž ale sebou nenosím na sebeobranu, ale jako praktické nářadí. Ten nůž na snímku je od firmy z USA vyráběný v Číně a je to jeden z největších praktických zavíracích nožů a tu mačetu z katru jsem dělal pro jednoho syna, jelikož druhému jsem vyráběl sekeru "na zombíky". :-)

Já naopak preferuji nožíky malý, aby vešly do kapsy a nezavazely. Jo, chleba s ním musím krájet kolem dokola, ale to potřebuju jen málokdy.
Takže u sebe nosím Gerber E-Z-Out Junior (google ukáže), tak lehkej, že ani nevím, že ho mám v kapse. A že se hodí mít u sebe nožík, to je bez debat.

Vzpomněl jsem si, údajně v nějaké firmě probíhalo výběrové řízení na managerskou pozici, uchazeči čekali v předpokoji, sekretářka tam přinesla několik lahví s minerálkou zavřených korunkovým uzávěrem. Prý ten kdo ji požádal o otvírák, aby se mohl napít, dostal plus.
Já bych to zvládl se svým nožem co je tam otvírák.

Pivo otvírám jakýmkoliv kouskem železa. Zatím největší problém jsem měl při absenci nože v roce 1971 kdy jsem otevíral vepřovou konzervu "bošákem" (hlad je svinstvo). Ještě k tomu otvírání. Jednou jsem byl účasten výběrového řízení na krajském úřadu. Jelikož byly obavy z vynesení informací tak se po přinesení obálek zamklo a telefony na jednu hromadu. Pak mělo začít otvírání obálek a musel jsem to zachraňovat svým nožem, tenkrát z NDR. Také jsem takto zachraňoval jednoho generálního ředitele při otvírání dárků k jeho narozeninám.:-)