Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krevní tlak

Zdar,

byl jsem u doktorky na kontrole a namerila mi tlak 165/80, uplne se ji to nelibilo, mne taky ne. Rikala, at to sleduju, tak si ho budu doma merit a kdyby mi to vickrat slo pres 140, tak at prijdu, jinak by mi v zime na par dni nasadila nejakej merak, ktery to meri neustale a pak by se videlo.

Co delat pro snizeni krevniho tlaku?

V posledni dobe skoro nebeham, tak si rikam, jestli to nemuze byt duvod, ze to slo nahoru.

Podobne jsem v ramci prevence pred covidem zacal popijet ten rum, tak jestli bych s alkoholem nemel aspon na cas prestat? Co za potraviny zvysuje a snizuje krevni tlak?

Mně jednou nasadili přístroj co mi 24 hodin po čtvrthodinách měřil tlak,
Když mi to vyhodnotili, tak prý to bylo v pořádku až na jednu dobu, kdy mi tlak stoupnul. A to bylo tehdy, když mi volali z firmy co jsem měl to potěšení tam být zaměstnaný než jsem odešel do důchodu, jestli bych se tam na čas nevrátil, že maník co nastoupil na mé místo hodlá zahnout kramle a z té fronty uchazečů o zaměstnání co se tam každý den tlačí před vrátnicí si nikoho vhodného nemohou vybrat.
Z toho jsem usoudil, že zaměstnání v tamté firmě škodí zdraví.
:-D:beer:

Zrovna neco podobneho znam take, pracoval jsem ve firme, ktera si me dost povazovala a kdyz se mi konecne odtamtud podarilo odejit, tak mi jeste parkrat volali a chteli s necim pomoct. Za penize samozrejme a ja nejdrive pomohl a pak jsem pod ruznyma zaminkama odmital. Proste jsem jim nedokazal rict, ze uz ze zazvoneni telefonu od nich mi nabiha vysokej krevni tlak. Pritom objektivne za to ani jedna strana nemohla, proste jsme nebyli kompatibilni, kazdej pracovali jinym zpusobem, ale oni to nevideli, ja ano a nedokazal jsem jim to rict. Myslim, ze i ted po letech, kdyz o tom pisu, se mi tlak o neco zdvihnul. :-D

Za penize samozrejme

Tak to jsi měl štěstí na solidní firmu, takové bych si vážil.
Mně jednou z oné firmy taky volali, že nějaký všeuměl promazal soubory z mého pracovního počítače co jsem tam nechal když jsem odešel (slovo "zálohování" mají ve firemním slovníku vulgárních výrazů), jestli náhodou nemám doma nějakou zálohu.
Ale když se nezmínili co za to, pomyslel jsem si něco o líbání.
:-D:puff::beer::beer::beer:

Zabudni na babské rady a nerob paniku na základe jedného merania tlaku. Obstaraj si tlakomer a urob si písomný záznam (najmenej tri merania denne počas minimálne jedného mesiaca). Absolvuj kompletnú zdravotnú kontrolu za účelom vylúčenia situácie, že vyšší tlak je dôsledkom nejakého iného ochorenia (srdce, obličky atď). Zabudni na to, že nejaká zmena stravy má okamžitý účinok, skôr to len trochu pomôže pri dlhodobej liečbe. Šport je fajn, ale pri akýchkoľvek ochoreniach so zmenou režimu v tomto smere opatrne. Teda žiadne stachanovské rozhodnutia typu "idem si zabehať a bude všetko v poriadku", naopak, mohol by byť z toho aj infarkt. Zamysli sa nad tým, či nie si dlhodobo vystavený stresu a prípadne urob opatrenia proti tomu.

Ok, dik.
Tlakomer mam doma, budu to merit. Doktorka mi prohlidku udelala a poslala me na krev, kde mi toho zaskrtala pomerne hodne, rikala, ze je dobry nic nepodcenit.
Rekonstruuju byt a zatim bydlim v docasnem ubytovani a je to takove horsi (horsi je slabe slovo), ale nejde to jinak. Do konce rijna by byt mel byt dokoncen, takze stresu ubude a spanek bude take mnohem lepsi v novem peknem bytecku. :-)

Dlouhodobý stres je na vysoký tlak to nejhorší. Můžeš se stravovat sebezdravěji, ale když stres přetrvává, tlak tím nesrazíš a i po odeznění stresu (pokud trval třeba 2, 3 roky) může vyšší tlak zůstat klidně i trvale. Vím to z vlastní zkušenosti.

Ale abych jen nestrašil - doporučuji bylinkové čaje, párkrát už mi pomohly s různými problémy (i když zrovna na vyšší tlak to moc nezabralo). Na snížení krevního tlaku se doporučuje především hloh obecný, v lékárnách najdeš i různé bylinné směsi, vyzkoušej.

- jedno měření tlaku nic neznamená, plus stres u doktora taky číslům nepřidá. Domácí měření a zapisování je nejlepší. Doporučuji si hodnoty na domácím tlakoměru ověřit s tím v ordinaci..
S vysokým tlakem jsem se léčil (rekord 180/100), už nějakou dobu jsem bez prášků s tlakem pod 120/80. Udělal jsem toto:
- vyřadil jsem většinu "zjevných" cukrů (limonády, sladkosti) a zpracovaných potravin, fastfoody. Místo zpracovaných rostlinných olejů používám máslo a sádlo. Místo piva piju víno. Jím dvě jídla v rozmezí 4-8 hodin denně, zbylý čas voda, černá káva, čaj. Chvíli to bolelo, ale už jsou tomu dva roky, co jím tímto způsobem (a mám dole 20kg). Je dobré zařadit potraviny bohaté na Mg a K.

po diagnóze vyššího tlaku jsem pro prášky nechodil, protože bývalý závodní doktor byl nesympatický.
po pár letech nový doktor naměřil 200/120: doporučil mi pravidelně brát prášky na tlak co našel (zabírá) a nestresovat se neustálým pozorováním tlaku.
taky jsem zvolnil krok, odmítám se někam štvát, je to o dost lepší.

na c-19 se zásadně pije "pivo" corona. ale nejde to moc často, chutná to jak chcanky.
starý covid se usazoval na plicích, popíjení rumu asi nepomohlo, to by ho člověk musel dýchat.
ale kloktat absint nebo ho mít ve spreji do krku může být na současné varianty zajímavý nápad - samozřejmě venku nedýchat nosem, nosit na něm kolík na prádlo.

a spánková deprivace je super, člověk uvidí víc regionálního zpravodajství v tv. nebo vlaky a lodě, co dávají na sport5.

Tlak 165/80 ještě není žádná tragedie, i když za pozornost to stojí. Za větší problém se považuje vysoký diastolický tlak, než systolický (systolický - ten vyšší). 80 je ještě celkem dobré, taky záleží i trochu na věku.
U lékaře se většinou naměří vyšší tlak, (syndrom bílého pláště), člověk je trochu nervozní, co když mi něco najde...
Pomůže domácí měření, jak zde bylo uvedeno.
Pití alkoholu (s mírou, nebo s Mírou :-)), tlak nezvyšuje, jak se většinou myslí, ale naopak roztažením cév tlak snižuje.
Bohužel jen po dobu působení alkoholu, nicméně při pravidelném mírném užívání (na Moravě po ránu kalíšek slivovice),
roztažení cév může přetrvávat.
Na snížení tlaku z běžně dostupných věcí působí i jablka.
Právě před několika dny jsem se bavil s lékařem o vys. tlaku, kterým sám trpím. Řekl mi, že i když je spousta teorií o důvodech zvýšeného tlaku, žádná z nich nebyla vědecky potvrzena. Důvod vyššího tlaku je zatím pro lékaže neznámý.
Zatím existuje celá řada léků na léčbu, například Tenaxum, Rilmenidin a pod. které púsobí na centra v mozku, nebo třeba
Amlodipin, který způsobí roztažení cév a tím snížení tlaku a další. Většinou se ale užívají dlouhodobě.
Sport, hlavně spíš lehký, jako běh, jízda na kole a pod. může mít výsledky, zvýšením srdeční akce a průtoku žilami může dojít k uvolnění a zlepšení průtoku. Tím též k poklesu tlaku.
S léčením vys. tlaku mají lékaři dost zkušeností, jistě poradí jak to řešit, případně předepíše léky.
Kritické může být, kdyby byla nedostatečná funkce ledvin. Ale pokud cca po každém pivu musíš na WC, budou asi v pořádku.
Naopak neléčený vysoký tlak může časem vést k poškození ledvin. Ale při tvých hodnotách spíš ne, to je ještě v pohodě.
Ale tohle píšu jen proto, že sám tímto trpím a musím brát léky. Nejlépe však poradí lékař, který má i nástroje, jak co zjistit.
Třeba krevní rozbor ukáže mnoho veličin, třeba hodnota kreatininu ukáže na činnost ledvin, množsví látek, které mají vliv, třeba sodík a další.
I když tedy příčina zvýšeného tlaku není zcela známa, tak prý je faktem (neověřeno), že častým důvodem zvýšeného tlaku u mužů, může být manželka, když furt nadává, kibicuje, poroučí, přepíná televizi z fotbalu na seriál a furt tvrdí, že ji bolí hlava. Pak zbývá jediná možnost léčby (důvod výše uveden), jít do hospody na rum a pivo. :-D:beer: