Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bavorsky knedlik /Utopenci

Dobry den.
• Uz nakou dobu dobu, se pokousim udelat bavorsky knedlik, snad jen jednou se mi povedl stylem od oka, zkousel jsem par receptu, ale nedalo to vic jak neco stylu nok.
Kdyby nekdo zvas, mel, naky jednoduchy postup na tento knedlik, byl bych opravdu rad.

• Druha otazka, delate domaci utopence? Osobne mam moc rad pikantni, bohuzel nemohu kde ziji zakoupit takovy ten typicky kabanos, tak jestli nekdo vi, jak nahradil, pridat, nebo co pouzit na misto kabanosu, opet bych to ocenil.
(jediné co se mi povedlo, je nakladany syr, podle receptu nakladany hermelin, jen sem pouzil Camembert, opravdova labuznicka zalezitost pro opravdové labuzniky :-))

Toz zdurte.

Ono navíc strašně moc záleží na tom, z čeho ten vuřt/špekáček je. Zda z masa nebo ze sóje, separátu a éček. Takovým testem by mohlo opékání špekáčku na ohni. Jakmile se začne špekáček lepit k prutu či té opékací kovové vidličce, je to známka, že je to nadívané sójou/moukou, která se tam připéká. Tohle za mě určitě ne.

Máme doma v oblibě regionální značku špekáčků, mnohokráte vyzkoušeno (utopence děláme už několik let). Výrobce je z Hodonína.

Hezký den,
já jsem tenhle týden dělala utopence a musím se pochlubit docela se mi povedly - teda mě chutnaly :-) recept jsem si našla na netu tak jsem ho zkusila + malinko vylepšila. Hlavně mi šlo o lák do kterého se nakládají, samotné buřty jsem si připravila jak mě napadlo - rozřízla, namazala hrubozrnou hořčicí, posypala sladkou paprikou, dala kolečka cibule. Do sklenice jsem přidala k buřtům opět cibuli + česnek a zalila lákem - tuším že to byla kombinace vody, trošky octa, několik kuliček pepře, kuličky nového koření a trochy cukru - to jsem cca 10min provařila, nechala vychladnout a zalila buřtíky. Po 5ti dnech kdy byly v ledničce jsem neodolala a musela si už dát. Buřty jsem koupila v Lídlu, měli tam 1kg balení a byly ještě s příchutí chilly tak jsem to zkusila.

No jo, Frantíci asi nemaj špekáčky. To jsou samý suchý salámy a klobásy, ale něco měkčího tam nemaj. Leda salámy.
Jak tu někdo naznačil, najít nějakej měkkej salám vhodné konzistence. Občas v obchodě vidím kyblík s utopencama předkrájenýma na kolečka, tak proč bys nemohl něco podobnýho udělat taky, prostě místo dlouhejch buřtů použiješ kusy salámu.

Pro některé vcelku z ruky, třeba od nás z Moravy, nebo dokonce pro někoho z Francie.
Ale řezníka/uzenáře sis zvolil toho z nejlepších :-)
V našich končinách má dobrý špekáčky Steinhauser z Tišnova. Neplést s firmou Steinex, což je sice jeho brácha, ale ne všichni bráchové jsou stejně šikovní.

Moje životní láska pracuje v Globusu.Tam si kromě kuřecích sraček a fermentovaných salámů vyráběj všechno sami, alespoń mi to takhle hlásí doma.Špekáčky od nich ujdou, rád si je dělám coby rychloutopence v horkém nálevu, protože na ně mám chuť zrovna zítra.
Špekáčky do poloviny naříznu, nacpu cibulí.Do sklenice vložím na dno hodně velký základy cibule,trochu kuliček černýho pepře, pak špekáčky, posypu pálivou paprikou, navrstvím další šichtu špekáčků, další cibule a paprika, pokud je doma nějaká feferonka, nebráním se tomu ji tam utopit.Vrstvím to až po hrdlo sklenice, ideálně pětilitrovky.použiji i stonek kopru, ten tomu dá svou specifiskou vůni.Nahoře pod hrdlem to zacpu cibulí a zaleji horkým lákem z vody, octa, soli, pepře a nového koření, množství dle chuti.Zavíčkuji mikrotenovým sáčkem, přetaženým přes hrdlo sklenice a pojistím gumičkou.
Životnost této sklenice je v naši (s tchánem a tchyní, bratrem přítelkyně a jeji mladší sestrou) 6ti členné domácnosti cca 2 dny.:-)

CoCo a vo FR nie je nakladanie camembertu trestným činom? :D

jedna technická otázka: ako sa vo FR volá: pizzove cesto, na tom zmes smotany, cibulky a syra/slaninky? ujo google mi vyhadzuje výsledky "francúzska pizza", ale viem, že to má názov

Já dělám utopence ze špekáčků od farmáře.
Dříve (za komoušů) byly dobré špekáčky, co byly vázané provázkem, protože je dělali poctivě učni. Ty s kovovou svorkou byly z velkovýroby.
Dnes už to neplatí, jelikož i někteří velkochrliči sójových "jakomaso" mají stroje, co dělají provázek.
Dobrá finta na utopence je, že se špekáčky trochu ohřejí, třeba v mikrovlnce (jen pár vteřin - aby nebyly studené). Ony potom jak chladnou, tak do sebe ten lák vcucávaj a vcucávaj a vcucávaj...

bavorsky knedlik neexistuje. Existuje bavorsky semmelknödel alebo bavorsky kartoffelknödel, to su silne odlisne veci. Obe maju konzistenciou ze ked to hodim o stenu tak sa to urcite prilepi, prekvapuje ma ze sa to snazi niekto dobrovolne vyrabat :-)

P.S: utopenec je super vec, ja si to pamatam len so spekackami zo sociku, dnes netusim kde zohnat nieco pouzitelne na to.

taky jsem to četl. my docela nakupujeme v normě. sice to tam vypadá jak na tržnici, kde si k rohliku koupíš i šroubovák, ale uzeniny a sýry jsou německý a vypadají kvalitně.

že člověk nedopadne jako já tenkrát s lančmítem, kdy jsem ho hodil na teflonovou pánev a on se mi tam přilepil- zatracená sója.

Ono je dobre se divat, co kupujes. To co zname jako univerzalni tabornickou konzervu se jmenuje "Luncheon Meat" a podle normy tam musi byt urcity minimalni podil normalniho veproveho masa (nebo co se tam dava). Pokud koupis "Lunch Meat", "Meat Luncheon" nebo podobnou variaci ve stylu vietnamske trznice, bude to nejaka ochucena soja s pomletymi zobaky.

Tak bavorske alebo aj vseobecne nemecke wursty maju kludne tych 70% masa alebo aj viac, ale nejak tu nepoznaju tu formu/velkost spekacky :-) Take to dlhe hrube som kedysi pred par rokmi kupoval a bolo to nejak ochutene divne nejakou chemiou, to je zas druhy problem (je to sice maso, ale zas do toho naseru nejake chemicke chute, dospel som k zaveru ze vyrobcovia su dementi :) Ale u klasickeho masiara (to je najkvalitnejsie) by som asi urcite nieco nasiel.

• Já nevím, zda-li je to klobásky co zde prodávají, nebo neumím udelat nálev, ale nemohu docílit takovych tēch typickych hospodskych..
• Na druhou stránku, nakládané syry, ty se mi docela dari :-p
PS: Nemás tam nak malo cibule? (Mozná ne, tam jde videt kousek, ze je mas rozkrojené a cibulku v nich).