Přidat článek mezi oblíbenéZasílat nové komentáře e-mailem Postižení není vlastnost

Veselý, přístupný, odpovědný, poctivý, vstřícný, upřímný, seriózní, ústupný, smířlivý, pokorný, ostýchavý, přímý, šikovný, klidný, spolehlivý… To jsou lidské vlastnosti. Avšak „postižený“ (či handicapovaný) vlastnost není, je to stav.

Protože jde v první řadě o člověka, není dobré používat „postižený“, ale „ten někdo s postižením“, případně i uvést s jakým. Postihnout nás totiž může třeba požár nebo povodeň. Čili místo „sluchově postižený Kráťa“ je lepší „Kráťa s postižením sluchu“. Když se totiž použije „postižený“, tak to jaksi ubírá z člověka ale „člověk s postižením“ má ono postižení jakoby vedle sebe.

[http://zivot.poradna.net/file/view/75-postizeny-ob   a-550-png]

„Postižený“ je rovněž přídavné jméno a působí to právě, jakoby měl člověk nějakou vlastnost. Když se místo „postižení“ dosadí třeba „osel“, působí to jako „oslí člověk“.

[http://zivot.poradna.net/file/view/76-osli-oba-650   -png]

Už jsem se setkal i s názorem, že je to zbytečné slovíčkaření, ale já to za slovíčkaření nepovažuji. Když se mnou někdo jedná jako „s postiženým“, jedná se mnou často jako s nějakým nechápavým. A když se mnou jedná jako rovný s rovným, ale s postižením sluchu (že neslyším, co říká), je taková komunikace úplně o něčem jiném.
Setkal jsem se i s tím, že by se mělo uvádět „člověk se znevýhodněním“, například „Jirka s pohybovým znevýhodněním“. To mi však přijde jako přehnané a hlavně zmatečné. Člověk s pohybovým znevýhodněním může přeci být i ten, kdo si zlomil nohu, a to už by nebylo poznat, jestli jde o dočasné, či stálé znevýhodnění.
A nedá mi to, musím zmínit i často používané slovo „vozíčkář“. Vozík je kompenzační pomůcka a také přeci neříkáme „bělohůlkař“ nebo „sluchadlář“. Všechno jsou to lidé s postižením, používající různé pomůcky. Nemělo by se tedy říkat/psát:
* vozíčkář Jarda
* zrakově postižený Jarda
* sluchově postižený Jarda
ale:
* Jarda s postižením, na vozíku
* Jarda s postižením zraku, s bílou holí
* Jarda s postižením sluchu, se sluchadlem
Jasně, je to delší, ale lidské.

-----------------------
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu, počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
Tento článek byl zveřejněn rovněž na webu chodicilide.cz

Předmět Autor Datum
A co třeba "Zvukotěsný Kráťa"? Dehonestující? Nebo přesně vystihující technický termín...? Pokud máš…
Roker (jinde) 08.04.2016 20:56
Roker (jinde)
Zvukotěsný Kráťa - to je super. Dík za tip, budu to používat. Jak jsi přišel na to, že by mohl být z…
Kráťa 09.04.2016 08:33
Kráťa
Zvukotesny Krata sa paci aj mne. Clanok som som cital a celkom nechapem o co v nom ide. Na jedne str…
fleg 11.04.2016 10:44
fleg
Nechci nic zavádět a rovněž to není megakorektnost. Také přeci neříkáme, že na dostihu běžel handica…
Kráťa 11.04.2016 10:55
Kráťa
Tak ona ta "korektnost" se objevuje cim dal vic. Z cikana je Rom, z hluchonemeho je neslysici, ze sl…
merlouska 11.04.2016 13:43
merlouska
Teď mě ještě napadlo, že "Kráťa s vypnutým zvukem" jaksi naznačuje, že něco bylo a bylo to vypnuto,…
Kráťa 12.04.2016 08:55
Kráťa
On jistě nikdo nezpochybňuje to, že nemáte lehký život, notabene, když někdo ztratí sluch až po osvo…
Roker jinde 12.04.2016 13:57
Roker jinde
To si uz zasiel trosku mimo s tou evoluciou, ale neda mi nedoplnit tuto uvahu. Priroda si naozaj sam…
fleg 12.04.2016 14:08
fleg
Začnu tím, že záleží na tom, co si představuješ pod slovem "kompenzace". V případě lidí se zdravotní…
Kráťa 12.04.2016 16:30
Kráťa
Ja si dovolim taky zaslovickarit. Pouzil to uz Roker, ted i Krata. Jde o "verbalni komunikaci". Verb…
merlouska 13.04.2016 14:57
merlouska
Vida. To jsem ani nevěděl. Měl jsem na mysli mluvení.
Kráťa 13.04.2016 16:15
Kráťa
Tak mi to nedalo a na Wiki mj. píší: Verbální a neverbální komunikace Na rozdíl od neverbální komu…
Kráťa 14.04.2016 09:38
Kráťa
No, tak se jeste podivej, co pisou u neverbalni komunikace a je ti jasne, ze to nesedi uz vubec. To…
merlouska 14.04.2016 10:17
merlouska
Pěkné. A zase jsem v rozpacích. :-) Nicméně ten tvůj odkaz je myslím mnohem lepší, než to na Wiki.
Kráťa 14.04.2016 10:45
Kráťa
Čeština je velmi bohatý jazyk. Umožňuje velmi mnoha způsoby vyjádřit stejnou věc. Člověk se zdravotn… poslední
Zerozero 17.04.2016 03:26
Zerozero

A co třeba "Zvukotěsný Kráťa"? Dehonestující? Nebo přesně vystihující technický termín...? Pokud máš jenom tyto starosti (samozřejmě ještě "boj za uprchlíky"), tak si myslím, že jsme na tom s tou "socializací společnosti" setsakra dobře.

Jistý pan Krása, byť je na vozíčku (nevím jak "korektně" bych to měl napsat, aby nebyl zasažen tvůj outlocit, možná "využívající kompenzační pomůcku - vozík pro lidi, s postižením pohybu"?), tak duševně skákal dva metry vysoko, když diskutující v jednom pořadu řekl "sociální dávky" s tím, že podle Krásy to nejsou dávky ale "kompenzace společnosti za to, že jsme postižení", takže jsem se dověděl, že za tvé (jak je to tedy správně neurážlivě?) postižení sluchu (?) mohu částečně i já... :-D

P.S. Neber to tak, že se vysmívám tvému hendikepu, ale v poslední době mi připadá, že čím dál víc lidí řeší takové hovna, že mi z toho jde hlava kolem. To už není ani "korektnost", ani "hyperkorektnost", to už je imho nějaká forma sociální debility (možná postižení)!
V médiích se nesmí říct, že na sídlišti Chánov tu a tu trestnou činnost páchali cikáňata, ale pouze "tamní děti", protože by to podporovalo "rasové stereotypy", v Belgii nebo kde jacísi, na hlavu nemocní, ocasy z galerie chtějí přejmenovat historická díla jako "Malá černoška" nebo "Mohamedán", protože jsou podle nich urážlivá a ty a Krása máte jedinou starost, abychom mluvili tak, jak vy chcete... Napadá mě snad jen, že svět se v prdel obrací... :x:

Zvukotěsný Kráťa - to je super. Dík za tip, budu to používat.
Jak jsi přišel na to, že by mohl být zasahován něčí outlocit?
Pravděpodobně jsi pana Krásu špatně pochopil. On to jistě nemyslel tak, že by společnost mohla za postižení, ale že to je kompenzace toho, že se člověk např. nemůže ani sám napít (když má něco s rukama) a potřebuje k tomu asistenci a ta asistence něco stojí. A jakými myšlenkovými pochody jsi došel k tomu, že za mou zvukotěsnost můžeš částečně i ty, nechápu už vůbec.
S tou korektností, či spíše "megakorektností" a úplným přeháněním s tebou souhlasím. Jednou jsem někde četl, že v USA se uvažovalo o tom, že přepíší knihy Marka Twaina a nahradí v nich Černochy Afroameričany. To by pak snad i u nás přepsali Mikeše a nahradili Cikány za Romy. :-) Navíc nechápu, proč jim vadí Černoši, ale úplně normálně používají "Běloch". Proč ne Euroameričan, nebo třeba Australoameričan? Ta díla přejmenovali v Říšském muzeu v Amsterdamu
http://zpravy.idnes.cz/prejmenovane-obrazy-rijksmu seum-amsterdam-fe5-/zahranicni.aspx?c=A151216_1421 03_zahranicni_mlb
Jaké má pan Krása starosti nevím, věřím, že jich nebude málo. Jaké mám já, zase netušíš ty. To, jak se vyjadřuješ mi je zcela putna. Mluv si přeci jak chceš, je to tvoje vizitka. A určitě se i jinak mluví doma a jinak na veřejnosti.
Článek nikomu nic nepřikazuje, je to pouze osvěta. Něco jako třeba kdyby někdo napsal článek o tom, jak (ne)vysvětlovat cestu lidem, kteří nevidí. Často to totiž neznalí (neuvědomí si to - nedělají to schválně) vysvětlují ve stylu: "Půjdete rovně až k tomu žlutému domu, tam zahnete vlevo a potom do té jednosměrky vpravo." :-)

Zvukotesny Krata sa paci aj mne.
Clanok som som cital a celkom nechapem o co v nom ide. Na jedne strane chces zaviest (podla teba) spravne nazvoslovie, na druhej strane teraz suhlasis s tym, ze megakorektnost je proste blud.
Mne sa pacilo ako si sa podpisal u Zbehlika, ked sme tam boli prvy krat do knihy na konci pobytu..ze Krata hluchavka.

Tak ona ta "korektnost" se objevuje cim dal vic. Z cikana je Rom, z hluchonemeho je neslysici, ze slepeho je nevidomy, z opice je viroza a tak :-)

To "clovek/dite/student se sluchovym/zrakovym/telesnym/mentalnim postizenim" je hlavne neco jako vyjadreni respektu k tomu, ze v prvni rade je to clovek, a az potom je to postizeni. Idealne by se to melo pouzivat v mediich, ve skolach, na uradech apod., v beznem projevu mezi lidmi na tom asi az tak nesejde. No a uplne samostatnou kapitolou pak jsou oznaceni, ktera pro sebe pouzivaji prave ti lide, kteri nejake z tech postizeni maji. Ti si klidne sami rikaji kriplove, hluchavky a tak podobne. Od cizich lidi uz to ale muze znit urazlive. No, je to celkem zajimava problematika slovickareni :-D

Teď mě ještě napadlo, že "Kráťa s vypnutým zvukem" jaksi naznačuje, že něco bylo a bylo to vypnuto, kdežto "zvukotěsný Kráťa" tohle nenaznačuje. Nejde z toho poznat, jestli jsem někdy slyšel.
Problém je v tom, že když někdo neslyší od narození, nebo přišel o sluch před osvojením si češtiny, je mu mateřským jazykem jazyk znakový a čeština je pro něj zcela cizí jazyk.
Kdežto u lidí, kteří přijdou o sluch po osvojení si národního jazyka, je mateřským jazykem on (u nás čeština) a znakový jazyk je pro něj zcizí jazyk, jako třeba čínština.
Potom vznikají situace, kdy je komunikujícímu neslyšícímu ve znakovém jazyce odepírán tlumočník a je nucen komunikovat pro něj v cizím jazyce (který třeba ani neovládá) a naopak, když někdo neslyší třeba od 40 let, jako já (nebo třeba senioři, co už špatně slyší), je na něj znakováno, ačkoli neumí víc, než 20 znaků znakového jazyka (pro základní komunikaci je třeba myslím nejméně asi 2 000 znaků - je to jako čínské písmo - co znak, to slovo) a komunikuje v češtině.
Problematika (té komunikace lidí s postižením sluchu) je to velmi obsáhlá a je to na několik článků, ne na jeden příspěvek v diskuzi.

On jistě nikdo nezpochybňuje to, že nemáte lehký život, notabene, když někdo ztratí sluch až po osvojení si verbální komunikace. Mně přišlo divné to, co tady, vlastně i nadále a přes své popírání, neustále řešíš. Pro mě je to slovíčkaření a myslím si, že je to tak marginální věc, že pokud tě toto trápí natolik, aby jsi o tom psal články, bude to se sociální podporou jakkoli hendikepovaných lidí u nás víc než výborné...
A proč jde o slovíčkaření a v podstatě tvůj subjektivní pohled? Dovolím si, místy až silně nekorektně, zamíchat s výkladem pojmů...

Ty tvrdíš, že se jedná o člověka s postižením, kdežto já říkám, že se klidně může jednat o člověka postiženého. A to sice postiženého hendikepem různého charakteru... Jaký je v tom objektivně rozdíl? :-)

Stejně tak s panem krásou, ten pomyslně vyskočil tak vysoko, že je těžko říct, jak to doopravdy myslel. Jelikož jsem ho ale viděl vystupovat nejednou, tak vzhledem k jeho místy až marxistickému myšlení, v mých očích, si dovolím být přesvědčen o tom, že v jeho očích jsou to kompenzace zdravé společnosti za to, že on se narodil tak, jak se narodil. Koneckonců ten princip by byl "marxistický" dostatečně...
No a nyní ta silná nekorektnost a z dnešního hlediska až sociopatie :-)
Představ si, že pan Krása má vlastně docela pravdu... Z hlediska evoluce ještě poměrně nedávno, bratru nějakých 200 let zpět, byli postižení lidé (samozřejmě postiženi určitým druhem hendikepu, jakým trpí například sám krása) na okraji společnosti a zpravidla se nedožili reprodukčního věku. Pokud bychom šli ještě o nějakou dobu zpět, tak byli dokonce, jako slabé kusy, přesně jako v přírodě, řekněme utraceny. Postupem času a humanity (POZOR! Nikde se proti tomu nevymezuju) začali žít nejprve na okraji společnosti, pak se stali její součástí, načež se začali podporovat a i rozmnožovat. Dnes, když se podívám na některé krásovi projevy, tak nabývám dojmu, že bych chtěli i udávat směr celé společnosti... Takže v podstatě ano, tím, že se společnost natolik humanizovala, že se naprosto odklonila od základních přírodních zákonů, přirozeného výběru a darwinismu (jsem dalek to hodnotit, jen říkám holá fakta) zapříčinila defakto degenraci svého vlastního živočišného druhu...
Taky zajímavá skutečnost.
Jak ty se třeba díváš na to, že člověk jako krása má dvě děti, které, ač naprosto bez viditelné známky postižení nesou dál degenerativní geny svého otce? Než budu onálepkován z nacismu a podobných věcí, zkus se nad tím zamyslet čistě technicky, pokud si tě nepletu, tak myslím, že nějaké povědomí o genetice jistě máš...

Závěrem snad jen, že tady vidíš, že vše je relativní a tvá "osvěta v názvosloví" je důležitá asi tolik, jako zamést verandu po výbuchu atomové bomby ;-)

To si uz zasiel trosku mimo s tou evoluciou, ale neda mi nedoplnit tuto uvahu.
Priroda si naozaj sama vybera, ktory jedinec prezije a ktory nie a slabe kusy hynu. Hendikepovany kus sa ani nestihne rozmnozit a uhynie a je to logicke lebo jeho hendikep by sa pravdepodobne preniesol aj na jeho potomostvo a doslo by k degeneracii druhu. Nenadarmo pri kazdom zivocisnom druhu sa pari len ten najsilnejsi.
Len my humanoidi sme sa rozhodli, ze my to vieme lepsie a dnes napriklad vieme zachranit predcasne narodene deti. Vieme zachranit niekoho kto by prirodzene na 100% neprezil a priroda vie preco. Nie je to najsilnejsi kus a jeho mnozenim sa nas druh bude dalej degenerovat.
Toto vsetko je fajn a spochybnovat pravo prirodzeneho vyberu asi nebude nikto az do okamihu, ked to predcasne narodene dieta bude jeho. Vtedy dokazem(e) popriet sameho seba a vsetko co som napisal vyssie neplati.
To bola len taka mala filozficka odbocka na temu prirodzeneho vyberu;o).

Začnu tím, že záleží na tom, co si představuješ pod slovem "kompenzace". V případě lidí se zdravotním postižením jde o "vyrovnání", což ber tak, že aby se dala dělat spousta věcí (mám na mysli třeba práci), potřebuje ten člověk asistenci. Například Stephen Hawking, který je myslím na voziku od 1968 (to mu bylo snad 26 let) by bez asistenta/ky nenapsal to, co napsal. Ne tedy, že za zdravotní stav může společnost.
No a třeba já zase nemohu verbálně komunikovat, protože nevím, co říká druhá strana. Aby se to vyrovnalo (kompenzovalo), potřebuji sdělení zprostředkovat v písemné podobě.
Jasně, někde "na pivu" úplně stačí, když píše druhá strana. Ale na konferenci apod. už je potřeba profesionální přepisovatel/ka (který/á udělá tu kompenzaci a budu na tom stejně, jako slyšící účastníci konference - budu vedět, co se říká) a to už není zadarmiko.
Čili kompenzace není nějaké přilepšení od společnosti k zdravotnímu (a jakémukoli) stavu, ale k jakémusi "umožnění" nečeho.
Já například nebudu vědět, o čem se jedná na valné hromadě společnosti, které jsem členem, protože mi to nikdo nenapíše a tim pádem se nemohu k projednávaným věcem na valné hromadě ani vyjádřit, natož případně o něčem hlasovat. Kdyby mi to někdo napsal, je to ta kompenzace (to byl příklad - nerozebíral bych to tady).

Co se týče handicapu, tak ono je docela nešťastné, když se používá slovo "handicap" jako synonymum k zdravotnímu postižení.
Když běží koně na dostizích s handicapem (chceš- li počeštěně "s hendikepem") - se závažím, také rikáš, že jsou koně postiženi závažím?

No a asi sis mě s někým spletl, jelikož o genetice toho moc nevim. Pouze to, že některé věci se projeví až po několika generacích a sám ani nevím, jestli nějakého mého předka nepotkalo to, co mě (nemám na mysli neslyšení - to je až důsledek, jelikož záchranné, či léčebné procesy jako dnes neexistovaly).

Všechno to však je o tom, že někdo chce pochopit a pochopí, druhý nechce pochopit a tím pádem nepochopí ani po jakémkoli vysvětlování.

Ja si dovolim taky zaslovickarit. Pouzil to uz Roker, ted i Krata. Jde o "verbalni komunikaci".
Verbalne komunikuji prakticky vsichni lide, at uz slysici ci neslysici, protoze verbalni komunikace je komunikace prostrednictvim jazyka (at uz mluveneho, psaneho nebo znakoveho). Neverbalni komunikace jsou gesta, mimika atd.

Tak mi to nedalo a na Wiki mj. píší:

Verbální a neverbální komunikace

Na rozdíl od neverbální komunikace, která je bezprostředně vázána na situaci a může být široce srozumitelná, vyznačuje se verbální komunikace hlavně těmito rysy:

užívá artikulovanou řeč, tvořenou hláskami, slovy a větami
je vázána na určitý jazyk
jeho slova jsou symboly s více méně stálým a určitým významem, který není zcela závislý na souvislosti a situaci
proto může vyjadřovat i témata a obsahy nepřítomné, například minulé, vzdálené nebo budoucí
případně i neskutečné a fantazijní, například v literatuře nebo mýtu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Verb%C3%A1ln%C3%AD_k omunikace

No, tak se jeste podivej, co pisou u neverbalni komunikace a je ti jasne, ze to nesedi uz vubec.

Tohle mi prijde vystiznejsi:

Verbální komunikací se rozumí vyjadřování pomocí slov prostřednictvím příslušného jazyka. V širším pojetí se do verbální komunikace zařazuje komunikace ústní i písemná, přímá nebo zprostředkovaná či živá nebo reprodukovaná.“(5)

komunikacni.html

Čeština je velmi bohatý jazyk. Umožňuje velmi mnoha způsoby vyjádřit
stejnou věc. Člověk se zdravotním postižením, nebo zdravotně postižený člověk? Člověk neslyšící, hluchý, se ztrátou sluchu, nebo sluchově
postižený? Slepý, nebo nevidomý (divné slovo)?
Ačkoliv nejsem znalý cizích jazyků, věřím tomu, že v mnoha jazycích
to tolika způsoby ani vyjádřit nejde. Tak proč to řešit, když při různých vyjádřeních se jedná o stejnou věc?
Myslím si, že mnohem důležitější je, jak se my "normální" lidé, k lidem
s nějakým postižením chováme. Jako myslící živočišný druh, jsme potlačili evoluční vývoj, tedy již neodsouváme "nedokonalé" jedince mimo existenci. A snad je to dobře. Je mnohem důležitější, když lidé bez nějakého postižení se k lidem kteří postižení mají chovají vstřícně, než jaký výraz k postižení použijí. Je snad zcela samozřejmé, že když budu komunikovat s člověkem, který ohluchl, ale dokáže číst, že mu to napíšu. Slepému člověku nebudu vysvětlovat cestu způsobem "u žlutého domu doprava" K tomu snad stačí i prostý rozum.
Nemyslím si, že by se pro postižené lidi dělalo příliš málo. Je fakt, že to vždy nestačí. Ale téměř všude se dělají bezbariérové přístupy, dělají se různé i inteligentní protézy, na přechodech zvuková návěští, pro neslyšící se vyvíjí kochleární implantáty a podobně. Technika přináší i dříve netušené možnosti, jako třeba přepis mluvené řeči, nebo software pro GPS navigaci pro nevidící a další věci. A dál se vše vyvíjí a je to tak dobře. Proti tomu, jestli řeknu neslyšící, nebo hluchý, je naprosto bezpředmětné. Význam je stejný. Mnohem důležitější je, nechovat se například k postiženým lidem posměšně, nebo jako k méněcenným. I ohluchlý člověk třeba dokáže komponovat hudbu. Chromý člověk může být počítačovým expertem, slepý může dokonale hrát na hudební nástroj. Já zatím se všemi smysly, nic takového nedokážu.
A tak to vidím já. Takzvané slovíčkaření, které se často uplatňuje, není o ničem. Například když napíšu, že jdu na záchod (expresívně na hajzl), je snad správnější napsat že jdu na toaletu? Nebo například že jdu čůrat, je daleko výstižnější, než korektní "močit". Budu li močit,
můžu močit cokoliv a s čuráním to nemusí mít nic společného. Čeština má mnoho možností, tak proč ji kazit "korektními" nebo nějak doporučenými výrazy. Já a myslím že i většina lidí rozumí stejně výrazu zdravotně postižený, jako se zdravotním postižením.
Není důležité, jak takového člověka pojmenuji, ale jak ho vnímám.
A o tom to je.. 8-):puff:

Zpět na články Přidat komentář k článku Nahoru