Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké první auto do 50 tisíc? :))

Hezký den přeji.. Jelikož si dělám řidičák, rád bych se už teď podíval po nějakém ojetém prvním autě..
Bohužel názory každého jednotlivce jsou zcela odlišné a jeden doporučí to a druhý zase tamto.. Každý má nějaké své zajeté značky a modely.. Ke koupi si s sebou samozřejmě vezmu syna mé kolegyně, který je automechanik, aby se podíval na stav..

Po všech názorech a vlastním stylu mám pár vytipovaných aut:
1.) Mazda 6
2.) Nissan Almera
3.) Škoda Octavia (1)
4.) Honda Accord
5.) Hyundai Accent
6.) BMW řady 3
7.) Audi A3
Všechny tyto auta rok výroby 1998 - 2007 s cenovkou okolo 50.000,- hotově.

Samozřejmě to je první auto, jsem mladej a trochu mi záleží i aby nevypadalo jako Fiat Multipla :D Konstrukcí Sedan/Hatchback.
Benzín, s klimatizací (jedno jestli manual nebo auto), na typické městské ježdění + občas někam po republice na výlet.

Zajímalo by mě jestli někdo máte zkušenosti s takovou ojetinou, co byste doporučili, čemu se vyhnout a proč.. atp.

Má bonusová otázka: Jsou AAA opravdu ojebávači? Mám se tomuto bazaru vyhnout obloukem nebo stačí s sebou mít znalce a nechat auto zkontrolovat?

Díky za diskuzi a rady ;)

z výběru se ti vyplatí:

- Almera
- Accord (tady ale pouze v dobrém stavu, jinak se nedoplatíš - ovšem za 50 tisíc to bude asi nereálné)
- Accent (ten bývá přehlížený a za nízkou cenu jdou koupit docela pěkná auta)

Jinak to jsou všechno kasičky, Mazda 6 bude velmi pravděpodobně shnilá. Ještě se zkus kouknout po Suzuki Swift.

Určitě bych už nešel do Škodovky, za tuto cenu to budou vraky s většími či menšími masařkami. Stejný omyl je cokoli od BMW a Audi.

edit: můj první tip: https://www.automodul.cz/hyundai-accent-1-4i-2007-cr-1-maj-nova-stk-c1281467

Ne nezbláznil. Jen nechápu proč pořizovat nějakou starou rachotinu a nazývat to "autem pro začátečníka". Co se pod tímto pojmem skrývá? To se snad čeká, že když je člověk v autě začátečník, že to bude všude odírat, válet po příkopech a koulet přes střechu ? Lepší investice je koupit normální auto a normálně jezdit. Neznám začátečníka, který by měl omlácené auto. Limit do 50 je málo, za to bude stará plečka, která bude mít hodně nájezd a bude do toho strkat hodně peněz na opravy. Nakonec zjistí, že za to všechno dal víc peněz jak když by si koupil kvalitnější novější auto. Jestli chce auto na učení, ať si koupí něco za 10 000 Kč a jak se to posere tak to vyhodí. Takhle ty auta co má uvedená že chce, tak za takovou cenu sežene auto ve stavu na odpis...

Protože za 50 se dá, světe div se, koupit zcela zachovalé auto s rozumnou prognózou (a rozumnou výbavou). Nákup auta NENÍ INVESTICE, ale prachsprosté spálení peněz. A začátečníkovi bude motoricky výkonný "prémiový" křáp (i za 70 tisíc) úplně k ničemu, stejně jako "pastičkovitý" diesel jakékoli provenience, protože nelze čekat, že začátečník začne jezdit trasy, které budou k tomuto typu motoru milosrdné, tj. dlouhé dálniční přesuny ustálenou rychlostí. Daleko spíše lze čekat, že se bude jezdit prvních pár desítek tisíc km "okolo komína."

Jak jsem už psal (a i zdokladoval), za 50 tisíc lze pořídit malé auto s klimou ne starší 10 let. Jen to nebude ta "super" značka s modelem nižší střední, která plní koncernové servisy tu vadnou váhou vzduchu, tu vylágrovanými silentbloky nebo onde "potkanými" ventily (protože soudruzi z Vlkohradu zase někde udělali chybu).

A jen tak mimochodem, těch 20 kolíků by si zájemce měl především odložit na nutné servisní úkony (výměna rozvodů, apod.) a nákup povinné výbavy (zimní gumy, apod.)

Máš na to 50 litrů a díváš se na starý vraky z vyšších řad? Všechno to budou mrdky (sorry za expresivní výraz, ale lepší na to není). To tak přitlač cenu na dvojnásobek a ještě přihoď na údržbu.
V ceně do 50 litrů bych bral zmíněný Suzuki Swift, vzhledově pěkný auto a není tak okoukaný, jako Fabie, který se ti očividně hnusí.

Ještě k bonusové otázce: nejlepší je nakupovat přímo, bez bazarníka, který si logicky musí něco přirazit a málokdy prodává auto ve stavu, v jakém jej koupil (běžně od dobrých a udržovaných aut berou kola, baterky apod. a strkají je k "mrdkám" (viz Prasak) aby je zhodnotili). Když se koukneš na majitele, většinou vidíš, co je to za člověka a dá se uhádnout, zda se o auto staral.

Ony ty "áčkové příběhy" asi bajky nebudou... ;-)

Já od nich koupil auto do práce za 50, po dvou letech mi na dálnici motor nasál olej (auto najednou vystřelilo, jak kdyby mělo dva motory, za mnou kilometr bílej knedlík). Zdechl jsem to přes kvalt, opatrně s tím dojel domů, umyl motor, dolil olej a šel ho po těch dvou letech prodat zpátky do áček a ukecal jsem je na 35 tisíc. Takže za mě áčka v pohodě :-D

Já v AAA koupil. Žádný problém,žádny ojeb. Na AAA nadávají,co tam nikdy nenakupovali. Jinak ale koupit ojetinu,třeba z roku 1998 ? Tak především ať si sebou automechanik vezme šroubovák a v nestřeženém okamžiku píchne do prahů,podběhů,výfuku. Nebo pak dáš brzy dalších pade kilo u některých tebou vybraných značek. Taky nebrat diesla. Já bych koukal na VW. To tam nemáš.

Já těm autům moc nerozumím:) Proto jsem si přišel pro radu. Koukal jsem na tyto, protože se prodávali už třeba od 30 tisíc, tak jsem očekával, že za 50 budou v trochu lepším stavu.. Hodnotit mohu tak vzhled.. Ofc, má to být první auto na nějaké to ježdění.. když vydrží rok bez nějakého většího zásahu (roz. ze dne na den 20 tisíc a víc), bude to jen plus.. Praxe v řízení a pak si klidně připlatím..

Můžu přihodit tak na 65 - 70 tisíc, ale víc se mi za první auto, které beztak někde odřu, dávat nechci ;)

Když auto, co stálo původně půl mega, má zůstatkovou cenu 50 litrů, co myslíš, v jakým to bude stavu?
Raději místo velkých vágnů vybírej z něčeho menšího, kde zůstatková cena auta nebude 10 %, ale třeba 20 %. Ačkoliv to nerad slyšíš, tak je to auto typu Fabie a podobný menší auta základní nižší třídy. Např. Peugeot 207. Sice to taky je loterie, jako každá ojetina, ale náhradní díly do toho budou levnější, než do BMW 3, na který ses díval. Srovnej třeba jen cenu za sadu brzd, nebo sady rozvodů, což budeš měnit u čehokoliv, co koupíš. Pak možná slezeš z hrušky dolů a na nějakou Audinu ještě rád zapomeneš.
I když malý auta nejsou na machrování před paštikama, to chápu, ale obvykle s nima borečci machrují do první vážnější poruchy. Pak to půl roku stojí před barákem a borci čekají na každou výplatu, aby ji narvali do kočkolapu.

Z takového pohledu jsem na to třeba nekoukal.. Proto tu jsem a ptám se;) Samozřejmě já tu cenu přisuzuji právě ke stáří.. a pokud se tyto auta prodávají od 30 do 70 tisíc, tak to třeba nepřisuzuji stavu, ale právě stáří.

Koukal jsem třeba ještě i po VW Golf, Polo, .. BMW a AUDI mi bylo doporučeno několika lidma, .. sice mají dražší náhradní díly, ale zase prý jsou to docela držáci (včetně jedničkové Octavie - u které ty díly jsou zase dostupnější a oproti nim levnější).

Jenže Audina za 70 litrů bude 15 let stará srágora, Fabia bude mít let 8. A z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že do desetiletýho auta bych už v životě znovu nešel. Ono to má "jen" 10 let, ale za chvilku to má let 15 a ono to najednou žere tolik peněz, že to vyjde jako splátky novýho auta.
Taky jsem měl onoho "držáka", jedničkovou oktávku, desetiletou. Zezačátku dobrý, ale postupně tisíc malých bolestí - ulomený plastový držáčky (zrcátko na stínítku), rozpadlý zámek kufru, v zimě se neodemykaly levý zadní dveře, nespínající zadní couvací světlo, nefuknční zadní stěrač... to se ještě dalo. K tomu spotřebák jako brzdy, siletbloky. Ale škrtící klapka 5 litrů, starter 8 litrů, když pak začal chcát olej z řízení (naceněno na 13 litrů), tak jsem to prodal za pár korun. Motor sice fungoval na jedničku, ale všechno okolo se sralo. To je ta vychvalovaná kvalita od němců (přeneseno do škodovky).
BMW, Audi - vyšší třída aut, vyšší třída dílů. Máš na auto usoplených 70 tyček, opravdu máš na to, aby to držel pohromadě? Ti, co to mají, často z ješitnosti nepřiznají, kolik je to doopravdy stojí, ale jsou COOL, protože mají brambora. On i ten spotřebák bude celkem solidní palba. Jak jsem ti už psal, zjisti si cenu brzdové sady na bavora a pak se rozhodni. A brzdama to nekončí.

Ohledně Golfa - nejsou to špatný auta, ale vzhledem k tomu, že je to český vlhký sen a modla frikulínů, tak bývají cenově dost napálený.

Jak píše Prasak, základem je nekoukat na "etalony," tj. to, o čem si průměrný Čech myslí, že je "kvalitka." Tím automaticky vypadávají všechna německá auta (o jejichž nadřazené kvalitě nebudu psát, protože si myslím na základě svých osobních zkušeností přesný opak).

U Francouzských aut je třeba si hlídat (a přesně znát) období výroby, protože Francouzi řeší (podobně jako Němci) kvalitu za pochodu, tedy můžeš koupit vůz XYZ, který bude časovaná bomba a stejný XYZ, jen vyrobený o 2 roky později, který bude perfektně spolehlivý, protože už vychytali problémy. Ale zatím co německá auta mají velmi dobrou a mezi lidmi rozšířenou dokumentaci (včetně katalogů ND), u francouzů to tak dobré není. To je ale výhoda, pokud jsi automechanik-amatér, který se chce učit opravovat své auto svépomocí.

Takže zopakuji to, co jsem ti už doporučil: koukej se po autech, na která běžný Čech v první řadě nemyslí. Koukej po asijcích, ti vyrábí vždy spíše osvědčenou techniku a budeš-li se držet benzinu, jediný problém u nákupu budeš řešit korozi a maskovanou bouračku, což se dá zjistit relativně rychle a i v polních podmínkách. Jak správně píše Prasak (a jiní), hledej v segmentu malých aut. Tam najdeš za uvedenou cenu auta, která mají před sebou ještě nějakou budoucnost (a tou nemyslím vrakáč)

P.S.: "Alfista" je diagnóza. Znám dva se 156, oba twinspark. Jezdí to fakt pěkně, ale aby to jezdilo, tak se o to auto musíš starat a sypat do něj spoustu peněz (používat předepsaný olej a další spotřebák a vždy počítat s tím, že se něco vysype).

právě o tom píšu. ;-)

Osobně nemám nic proti Alfě, jsou to krásná auta, kdysi jsme měli v širší rodině Alfy Giulietta (ročník 1955) a Spider (ročník 1967 - v tom jsem se v roce 1987 ve Vídni i svezl). A třebas dnešní Brera je jedním slovem krasavec. Ale na každodenní ježdění to prostě není.

Opravdu potřebuješ tak velké auto? Doma do mne otec cpal, že auto, ve kterém neodvezu alespoň 6 pytlů cementu je k ničemu. Ale já to prostě nepotřebuji, je velice vhodné se dopředu zamyslet jak bude vůz opravdu využíván. Nakonec jsem si jako 1. vlastní auto koupil Mazdu Miatu (MX-5) a jsem absolutně spokojen. Nerozbitné, pěkné, levné a zábavné autíčko. A když už se něco rozbije většinou to opraví i kutil Franta od vedle.

https://www.mobile.de/cz/Osobn%C3%AD-v%C5%AFz/Mazda-MX-5-1.9i-16V/vhc:car,srt:price,sro:asc,ms1:16800_15_,ger:manual_gear,pwn:96/pg:vipcar/261803094.html

Nepotřebuji nic velkého, rodinu zatím neplánuji.. Koukal jsem i po Peugeotu 206, 207, 307, klidně v kabrioletu, .. ale francouzské auta jsou prý extra šmejdy.. Říkám, prd tomu rozumím, .. asi koukám po tom, co se mi vzhledově líbí.. A od ostatních se snažím zjistit jestli ty auta mají nějaké známé větší neduhy.. (jako třeba Mazda 626/6, která hnije)..

Počítám s tím, že to nebude bůh ví jaký stav.. ale něco slušného se určitě najde..

Francouze pomlouvají obvykle majitelé aut z koncernu VW. Sami ničím jiným nejezdili, ale mají pocit, že jsou něco víc, když mají auto od VW. Nevadí, že mají starý, smradlavý TDI, co nejspíš neprojde příští rok na emisích, ale považují se za ubermenschen.
Kolega z práce má několikátýho Citroena a neslyšel jsem, že by se to nějak sralo. Běžný závady, jako každý jiný auto. Já mám Citrona pátým rokem, za chvilku pokořím 90 tisíc, bez závad, jen spotřebák. Jo, výměna opotřebovanýho plochýho řemene + napínací kladka, což je běžná údržba.

Asi to víš, ale Citroen a Peugeot jsou oboje to stejný - PSA. Často to sjíždí ze stejné výrobní linky. Rozdíl je jen v designu kastle, podvozky, motory, elektronika jsou stejný.

Jinak na každým autě najdeš nějaký neduhy. Není snad model, co by byl dokonalý. A u ojetiny se může podělat cokoliv, než neduh danýho modelu.

Jasně no:) Proto taky sjíždím a čtu, poslouchám co říkají ostatní.. Jak říkám.. Jeden řekne to, druhý úplný opak a třetí naprosto něco jiného.. Bude mi 26, nejsem zas tak bohatý, abych mohl koupit novou Fábii za 250.000,- .. Chci jen něco, co bude na nějakou městskou jízdu.. Mně nejde o značku, ani o to na to balit holky.. Ale udal jsem návrhy aut, které se mi líbí třeba designově.. s tím, že do prvního auta rozhodně nechci cpát víc než je nutné. Když to vydrží aspoň rok, jen s běžnýma výměnama, bude to fajn.. Nebo to snad v dnešní době neexistuje?

Pokud ti nevadí, že koupíš auto za 50 litrů a za rok to vyhodíš, tak v tom případě jsi bohatý člověk.
Jak jsem ti naznačil výše, raději se podívej po menších autech. Když nic jinýho, bude to mít menší spotřebu. Přece jen je rozdíl, když má auto tunu, nebo dvě.
Onen výše uvedený Swift je opravdu pěkný auto. Sám bych do toho šel jako do druhýho auta pro manželku, ale ta furt ještě nemá řidičák :-) A když to chceš na městskou jízdu, tak menší auto se do města hodí víc, líp se s tím parkuje a především couvá, což jako začátečník oceníš, až se budeš motat před Kauflandem. U aut z dlouhým zadkem se blbě odhaduje konec, pokud nemáš parkovací senzory. Nemusíš nutně někoho nabořit při couvání, ale často vídám, jak při couvání řidiči zastavují o metr dřív a pak se z parkovacího místa vymotávají na čtyřikrát, než aby vycouvli jen jednou.
Já jsem z kombíkové Oktávky přesedl do krátkýho auta, v zrcátku naprosto přesně vidím, kde mi končí auto a kam až si můžu dovolit couvnout. Větší zrcátka tomu výrazně napomáhají. Taková Multipla je sice hnusná, ale chápu lidi, co si to koupí - prostorný, zrcátka velký, auto končí kousek za zadní nápravou. Ale je to fakt hnusný auto.

Jo, když jsme u Fiatu, tak od nich bych vzal na milost Punto. Malý, ale povedený auto. Sice uvnitř to nebude luxus jako v bavoráku, ale díly budou odpovídat kategorii a spotřeba taky. A za 50 tisíc bys mohl sehnat slušnej kousek.

Zvláště ve městě oceníš menší auto při parkování. Pokud si koupíš velkou kraksnu, budeš mít akorát víc problémů.
Počítej s tím, že po koupi velký ojetiny v ceně 50 - 60 táců budeš muset během pár měsíců s největší pravděpodobností investovat dalších cca 20 - 30 tisíc.

Jak se psalo, každý zde bude chválit své auto, že je nejlepší.
Tak se přidám, před 2 lety jsem prodal své auto Octavia 2 1.9 TDI PD - poruchovější auto jsem v životě neměl. Stálo okolo 110tis, ale prodal jsem ho, protože jsem si chtěl koupit motorku.
Potom jsem se poohlížel po nějakém hodně levném autě, jen abych měl čím jezdit alespoň dva měsíce.
Takže jsem hledal v kategorii felicií, escortu apod.... Potom mě velice zaujala Alfa Romeo 147, vypadala na první pohled úžasně, cenovka 15tis+3tis za další sadu kol. Když jsem si pročítal nějaké zkušenosti s tímto autem tak každý kdo ji měl si ji chválil, ale ostatní jen ALFA ROMEO=nejporuchovější auto nebrat!!! Tak jsem se rozhodl, že do toho jen tak ze zvědavosti půjdu. A světě div se, jezdí už 2 roky - 20tis km bez jediné poruchy. Jediné co jsem na tom měnil tak pístky zvedání kufru za 200kč. Samozřejmě nepočítám olej, filtry...
Vzhled za mě velice dobrý, ale záleží na každém jednotlivci. Interiér hodně nadčasový, to je ale o Alfách známé. Jízdní vlastnosti jsou něco, co si každý po svezení zamiluje, to řízení je trochu jiné než u jiných aut, hodně citlivé, neskutečně dobré na nějaké zakroucené okresky a města. Podvozek super i při svižnějším svezení tě podrží a drží jak přibitá, motor 1.6 77kw nebo 88kw vynikající. A takový bonus potěší, když se navzájem zdravíte na cestách s ostatními Alfisty :-)
Do 50tis seženeš už i novější po faceliftu. Doporučuji spíše verzi 88kw - mnohem lépe jede jak ta 77kw při stejné spotřebě. Ale já mám tu 77kw starou mršinu co má najeto 260tis a drží, ale samozřejmě na dovolenou do Chorvatska bych si s ní jet netroufl :D. I tak jsou mé plány do budoucna jasné, jak se tam něco dražšího vysere tak si pořídím tu stejnou - novější v lepším počátečním stavu.
Hodně ale záleží na tvém vkusu, zda by se ti takové auto líbilo.

Upřímně jak tady ostatní radí si připlatit a koupit něco lepšího je hloupost, ty auta udělají stejnou službu jen vyplázneš víc peněz. Za mě bych už do auta nad 50tis nešel, buď nové o kterém vím, že bude ok, nebo nějakou starou vránu. Ale nic mezi tím. Může to pak hodně bolet... Ať když se tam něco vysere, nebo že to někam třeba v zimě pošleš....

Klasika a facelift:
https://ctrlv.cz/7Ubn

Jinak AAA se spíš vyhnout, jsou tam i dobrá auta, ale za ty si samozřejmě nechají zaplatit. Celkově u všech bazarů musíš brát na vědomí, že si u každého auta berou podstatnou část peněz navíc. Tak proč ty peníze vyhodit z okna když si můžeš auto koupit přímo od majitele.

Rada nad zlato...kupuj auto od cloveka co poznas, co ta neodrbe a mal ho aspon 2 roky.
Znizujes tym sance na nepredvidane poruchy.
Kedysi som tak kupil Lagunu od kamosa za 180k korun, aj ked na nete sa dali zohnat za 150k.
A spravil na nej 100k bez vaznejsich poruch.

Už tu něco podobného bylo napsané výše:
Obejdi příbuzné a velmi dobré známé, jestli se nechtějí zbavit staršího, ale ještě dobrého auta, aby si udělali v garáži místo na nové. Vím o někom kdo kupoval nové auto, ojetého (ale ještě takového co bych ho bral, kdybych zrovna nějaké sháněl) se chtěl zbavit, taky proto, aby za něj nemusel platit pojištění. Když to bylo urgentní, tak ho prodal do bazaru a dost ho tam odrbali na kupní ceně. Na druhé straně ten bazar taky musí z něčeho žít, ale pokud se s někým důvěryhodným dohodnete bez bazarníka, vyděláte na tom oba.

jj, klima, elektrika, přední náprava, odpadající plastové části. A to se jednalo o garážovaný a v podstatě opečovávaný kus.
Kromě toho, dneska koupit jedničkovou fábku, to se rovná prakticky autu ve výbavě "socka", bez klimy (díky tomu, že mé auto mělo klimu a spolehlivou 1.4MPI, tak jsem ho prodal během týdne).

no Já mám BMW E39 530D r. v. 2000 předfacelift M packet 3.0 V6 150 KW. Jako jsem spokojen, lepší než nějaký průměrný (podprůměrný) auta jako fobie, pežot, renoš atd. Samozřejmě pár oprav po koupi bylo, ale vyšlo to hodně levně, takže pohoda. Celkem tak asi 80K se vším všudy, proto jsem ho nedoporučil, ale žere 8l, takže uživit ho není problém.

Teď ještě prozraď, jako dlouho už ho máš a kolik jsi na tom najezdil?
BTW - jedním z průserů na silnicích je syndrom "nadauta a podauta". Jednoho takovýho magora potkávám každej den v Yettim, předjíždí všechny i v nepřehledných úsecích, aby si pohonil ego a aby se pak nechal dojet na první křižovatce.

Mám ho 1,5 roku a najezdil jsem zhruba 25000 km. Yetti teda spadá do toho podauta, to je jen předražená ošklivá škodovka nic víc. Já si ego honit nemusím, protože to auto mluví samo za sebe a je slyšet i vidět zároveň. Když už bych třeba toho yettiho předjížděl, tak už by mě viděl jen na krátkou chvíli jak mizím.

Tak chce si to auto prohlídnout odborným okem, jestli je vše ok, to je samozřejmost. Porucha může být v jakémkoli autě. Novým autům bych se vyhýbal, protože ty jsou většinou dělané tak, aby dlouho nevydrželi a samozřejmě jsou to předražené rachotiny. Chce to jen správně hledat a nekoupit něco jen tak naslepo.

Novým autům bych se vyhýbal, protože ty jsou většinou dělané tak, aby dlouho nevydrželi a samozřejmě jsou to předražené rachotiny.

Je zaujimave, ze par rokov dozadu by som nove auto nechcel. Kupil som si nove a uz by som nechcel ziadnu ojetinu. Mam v okruhu cca 3 kamosov, ktori si kupili nove auto tiez (kazdy si kupil nieco ine) a maju podobny nazor.
Ja tomu hovorim, ze musis dospiet. AK si nasetris na svoje prve nove auto mozno pochopis.

Já stále říkám, když auto tak buď nějaký starý vergl na přibližování do práce/školy/na nákup u kterého když se něco posere tak se zlikviduje a nebo nové auto, nic ale mezi tím.
Sice takovou Dacii Duster za 250tis nebude soused obdivovat tolik jako nějakou vylítanou limuzínu ve full výbavě za 200tis, ale ta spolehlivost tam alespoň prvních pár let je zaručena.

Bohužel mluvím z vlastní zkušenosti, kdy jsem byl neskutečný debil a jako své první "lepší" auto jsem si pořídil 12 let starou limuzínu za 225tis z které jsem byl nadšený možná jen cestou domů od prodejce. Doma jsem postupně přicházel na nedostatky a když jsem si "googlil" jejich opravu nestačil jsem se divit. Bylo to jedno z mých nejhorších období v životě, kdy jsem si za všechny mé naspořené peníze koupil problémy. Na druhou stranu poučení bylo dokonalé. :)

Ony totiž i ty dráže koupený "luxusnější" ojetiny v ceně novýho auta nižší třídy mají jeden zásadní neduh - náhradní díly jsou na stejné cenové vlně, jako to auto. I když takovou ojetinu někdo koupí a nechá si rezervu na to, že to dá "do kupy", tak jsou stejně věci, do kterých nevidí, dokud se nepodělají. Dám za příklad to, co mi zdechlo na Oktávce - starter, prochcávající řízení. Opotřebení těchto dílů prostě nikdo nevidí, dokud je nerozdělá a kdo to preventivně dělá?
Pak jsou lidi, co tvrdí, že nový auto by si nikdy nekoupili, že prakticky po vyjetí ze salonu ztratí 20 - 30 % na ceně. Jenže auto se nekupuje jako investice na zhodnocení.

Dam priklad.
Zene som kupil Scenica (2001) za cca 1600 eur a za 2 roky ma uz stal nieco cez 1000. Oprava elektriky, kompletne brzdy, rozvody, stierace...atd. Teraz zacal tiect olej a mechanik povedal, ze sa to uz neoplati ani riesit, takze len dolievame
Prave preto som pozeral prave dnes na nete noveho Dustera a ked ten Scenic si este vypyta nejake peniaze pojde do prdele a kupim nove.
Som uz stary na to, aby som furt riesil lietanie po servisoch, s Meganom som bol akurat na servisnej prehliadke a 50k nalietanych bez akeholkovek problemu s priemerom 4l. Co dodat,

Já se raději nebudu do threadu zapojovat ]:)

Sice jsem také "čekatel" na jiné auto (něco ve stylu citroen berlingo či fiat qubo - prostě vysoká sedadla vpředu a vzadu něco "jako" dodávka, zadek otevírat jako skříň), ale to nehoří. S klimou, dám klidně 150 táců.

Nové auto si už pořizovat nebudu, poslední/jediné nové už máme 1/4 století (127 tisíc km). Kdybych ale po dceři "zdědil" Priusa (až/pokud půjde do Tesly), nezlobil bych se ]:)

Na tohle jsem narazil na jiné poradně:
https://list.hw.cz/pipermail/hw-list/2018-May/508610.html
Sám s nimi ani jiným autobazarem zkušenost nemám.

BTW: Tchán prodával auto, nový majitel za nějakou dobu přijel, že mu špatně dobíjí baterka a když chtěl dát auto do servisu, tak mu pan podnikatel řekl, že jen za to, že mu otevře vrata aby mohl vjet dovnitř bude chtít tisícovku. Tak jsem vzal metr, chvilku měřil než jsem našel šroubek který bylo potřeba dotáhnout a bylo po závadě.