Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Křehký plátek vs Rohlík/chleba

Zdravím,
rád bych se zeptal ohledně výživy. Polepším si pokud úplně vyřadím rohlíky/chleba a nahradím to "křehkými plátky" něco takového(https://nakup.itesco.cz/groceries/cs-CZ/products/2 001015084571) Jen já měl zrovna nějaké rýžové.
Jsem řidič z povolání, takže jsem odkázán na takovou mizernou stravu celý den. Do teď jsem se tak nějak pásl na rohlík+paštika atd..... za pracovní týden(5dní) jsem snědl cca 20 rohlíků+malý chléb, nebo 30 rohlíků. Nějaké ty paštiky, trvanlivé salámy atd...+ igelitku plnou mrkve, jablek, pomerančů a dalšího ovoce/zeleniny co si zrovna na týden nakoupím.

Otázka zní pokud bych úplně vyřadil chleba/rohlíky, paštiky.
A nahradil to těmi křehkými plátky, přísun zeleniny+ovoce by zůstal stejný. Bude to zdravější strava, nebo je to stejné svinstvo?
Zkoušel jsem to už minulý týden a docela to bylo fajn, chutnají mě ty plátky samotné bez ničeho jen tak si je chroupat. Zasytí, nekazí se a chutnají.

Nejde mi o hubnutí, váhu mám stále dobrou ač se sám divím když se podívám na moji stravu. Ale jde mi o to, abych si dále nehuntoval tolik zdraví.

Samozřejmě bude fajn, když vyřadíte z jídelníčku pečivo a zařadíte více zeleniny. Nevím jestli jsem to jen nesprávně pochopila,ale.. dost tam chybí bílkoviny a proteiny. Ale zpátky k vaší otázce. Ano,bylo by to fajn,ale myslím si, že byste přijímal docela dost málo kalorií. Nejlepší by bylo zařadit normální stravu.

V pátek jezdím domů a jsem zde na víkend. To je každý den na oběd/večeři maso/příloha. Většinou mám sebou i na pondělí jídlo co zbylo z neděle.
Normální strava bohužel možná není, ráno v 6-7 vyjedu a až kolem 17-18hod mám konec. Jím jen za jízdy, jindy na jídlo není čas. Večer si ohřeju nějakou polévku co mám sebou, nebo něco drobného ukuchtím(rýže+kuřecí maso), ale to jen výjimečně, protože už se mi v tu dobu nic dělat nechce.

Co se týká "zdravosti", pak je lepší omezit sacharidy a jíst co nejvíc bílkovin. To jde na cestě blbě, ale dá se to řešit. Například sušené maso (dá se koupit, což je docela drahé, ale dá se udělat i doma dle chuti, stačí trouba. Vydrží to pak bez speciálních požadavků na skladování týdny (asi i dýl). Mělo by to být snad i zdravé a zasytí to. Když jedu někam dál, mám to vždycky s sebou.

Na oběd bych volil nějakou kvalitní konzervu nebo takový ten samoohřívací pytlík s normálním jídlem. Ale je potřeba dobře vybírat, často jsou v tom srágory. Nebo si pečené maso zavařit do skleničky doma, pokud to má být zdravé.

A v reakci na slečnu/paní nademnou by mě zajímalo, jaký je rozdíl mezi bílkovinou a proteinem?

Co se týká "zdravosti", pak jíst co nejvíc bílkovin.

To je ale kec.

Ty křehký nesmysly nikoho nezasytí. Doporučuju doma navařit do krabiček normální jídla, tj. nějaký těstovinový saláty, klasicky maso s přílohou...sem tam to proložit obloženým pečivem. Neříkám jíst klasický bílý (nebo tmavý obarvený) pečivo, ale koupit si nějakej žitnej chleba z kvásku a nevidím na tom nic nezdravýho.

To je ale kec.

Takže zdravé je ládovat se co nejvíc sacharidy a tuky? Tos uhod. ;-)

Jinak s tebou i celkem souhlasím, teda až na ty těstoviny, to si rovnou může dát ten rohlík.

Bielkoviny sú klasika, a proteíny modernejšie.

Bílkoviny = proteiny. Modernější je možná tak název.

To je celkem problem, ktery v CR panuje diky radoby "odbornym" casopisum na vyzivu.
Jedna vec jsou samozrejme geny a zivotosprava, ale jidlo je dost dulezite.

Pokud telo nebude mit prisun sacharidu a tuku, bude se snazit to malo co ziska, ulozit na pozdejsi casy -> tj nevhodne a nezdrave.
Idealni je mit vyvazeny jidelnicek, tj nic nevynechavat.

PS: Ty rohliky bych omezil, misto nich treba tunakovy salat (jak uz tu padlo), prip. celozrnne bagety (myslim ze je maji treba v kaufu).

O sacharidech a tucích jsem nic nepsal, ale jíst co nejvíc bílkovin je prostě blbost. Já, jakožto cvičící člověk, zastávám nižší příjem sacharidů, vyšší příjem zdravých tuků (losos, ořechy, oleje, vejce atd) a rozumný množství bílkovin. Do toho nějaké to ovoce, zelenina, doplnit omega 3, vit. C, hořčík, vápník a další vit. a minerály...

Na těstovinách není nic špatnýho, zvlášť na těch celozrných nebo semolinových. Pokud se nimi necpeš v 10 večer, nevidím v tom problém. Přidat třeba zmíněnýho tuňáka, nějakou tu zeleninu, lehce okořenit, zakápnout oliváčem a paráda.

souhlas, speciálně pokud dotyčný dospělý nerostoucí člověk sedí celej den za volantem, tak proč se má "ládovat" bílkovinama? Stejně je použije jen jako palivo a na to poslouží tělu ty polysacharidy vposledku líp. Jeho ledviny si dost užijou to drncání, než aby skrz ně ještě zbytečně cedil ty produkty metabolismu nadbytku bílkovin. Jestli chce něco řešit, ať řeší třeba glykemickej index. Pokud máneusínat za volantem, je v jeho výrazným zájmu, aby neměl z glykemický křivky horskou dráhu. Na jeho místě bych si proto nekupovala bílý rohlíky, ani ten pufovaný necelozrnný křehký plátek, ale spíš grahamový rohlíky nebo klasickej chleba a jako trvanlivou variantu ten skandinávský typ trvanlivého celozrnného (grahamového) křehkého chleba.

O sacharidech a tucích jsem nic nepsal, ale jíst co nejvíc bílkovin je prostě blbost.

Logicky, když nebude jíst bílkoviny, bude místo toho jíst sacharidy a/nebo tuky. Nebo jak si to představuješ?

Bílkovin jí málo (prakticky žádné), takže by jejich podíl měl významně zvýšit.

Na těstovinách není nic špatnýho

Těstoviny = mouka s vodou. (popř. vajíčkem)
Rohlík = mouka s vodou + trochu tuku.

Takže když mouku upečeme v troubě, je to zlo, ale když jí uvaříme, tak je to "paráda".

Mimochodem, diskuse se dostala do stavu, že když si tazatel koupí k večeři celozrné těstoviny, lososa nebo tuňáka... Tak ho možná vyjde levněji, chutněji a zaručeně pohodlněji si u motorestu dát steak.

"Takže když mouku upečeme v troubě, je to zlo, ale když jí uvaříme, tak je to "paráda". "

a představ si že ano, třeba vezmu tu samou mouku nebo 2 úplně stejný brambory a různou tepelnou úpravou z ní vyrobím dvě různý potraviny s různým (třeba o 20% se lišícím ) glykemickým indexem. Voila nebo jak to říkaj francouzi!

Představovat si, že ano, sice můžu, ale to nic nemění na tom, jak to je.

Jestli ty brambory upečeš na sucho v troubě při nějaké rozumné teplotě, nebo je uvaříš je šumafuk. Když z nich uděláš hranolky ve friťáku, tak to samozřejmě rozdíl bude zásadní, ale to je jaksi tím olejem, brambory jsou pořád brambory a mouka je pořád mouka.

"Jestli ty brambory upečeš na sucho v troubě při nějaké rozumné teplotě, nebo je uvaříš je šumafuk."

"brambory jsou pořád brambory a mouka je pořád mouka."

sorry ale právě že nemáš pravdu, zjisti si, co je například ten glykemickej index. ve stručnosti: zrnko mouky i kus brambory je prostě kus rostlinné tkáně, mnoho buněk pohromadě a každá je zabalená do vlastního málo stravitelnýho obalu a vevnitř každý z nich jsou další jenotlivý balíčky toho škrobu. Není to jednoduchá chemická sloučenina jako voda nebo cukr kde spočítáš kalorie a hotovo. V závislosti na předchozí technologický úpravě toho kusu tkáně je lidský tělo je při trávení pokaždý jinak efektivně a jinak rychle schopný ten kus tkáně "rozebrat" , například pokud bylo předtím pečené v troubě - tak se stane rychleji a více stravitelným než kdyby bylo v vodě vařený popřípadě dokonce syrový. v tý troubě tím vzduchem se to prostě víc rozvolní a zpřístupní. Kupříkladu diabetici tohle věděj nebo by o tomhle měli vědět, protže jsou na ty výkyvy cukru v krvi citlivý. Zadalší ani chemický složení uvařené nudle a upečeného rohlíku z téže mouky prostě stejný není a nemůže být. Vem si i pitomou jódovou tinkturu z lékárničky, která různý polysacharidy barví různou barvi a zkus si to.

Jinými slovy jestli na svém výroku že mouka je pořád mouka opravdu takto trváš, (jakože nezáleží na úpravě ale jen na tom co do toho přidáš) můžeš významně ušetřit čas a peníze, když ji budeš žrát syrovou

Diabetici a diabetologové tohle teda očividně nevěděj. V rodině máme diabetiky hned dva a oběma byly spolu s například bílým pečivem "zakázány".

trávení pokaždý jinak efektivně

Právě kvůli tomu, co se na ty molekuly naváže dalšího (například ty tuky při smažení), nebo kvůli změně struktury látek při vysoké teplotě. S původem tepla to nemá nic společného. Vidím, že se asi nedohodneme. :-)

zejména proto, že jsem nikdy neříkala že by roli hrál původ tepla.
já to teda vzdávám, zde to máš snad řečený srozumitelně.

Glykemický index se stává ještě složitější, pokud vezmeme v úvahu změny hodnoty, které způsobuje rozdílná příprava jídla. Zpracování potravin ovlivňuje GI, zvyšuje ho. Při tepelné úpravě dochází k porušení buněčné stěny v potravině a je umožněno trávení potraviny amylázou a tím i rychlejšího vstřebávání cukrů.
Celá zrna v pečivu mají nižší GI než rozemletá.

Instantní, předvařená rýže má GI také vyšší než běžná rýže, nejnižší GI má pak neloupaná rýže.
Tento efekt je možné pozorovat i např. u džusu a pyré z jablek a celého jablka. GI se snižuje směrem k jablku.

Těstoviny mají nízký GI, ačkoli jsou z mouky, je to dáno denaturací škrobů při jejich sušení. Rozdíl je také v délce vaření GI u těstovin vařených 10 minut je nižší než u těstovin vařených 15 minut.

Čím je ovlivněn glykemický index:
• zpracováním – čím déle se potravina vaří, tým vyšší je její glykemický index

ti diabetici ale tohle měli vědět

Až po ty těstoviny vcelku souhlasím.

Ale nějak nechápu pojem "denaturace škrobů". Já se teda ve škole učil, že denaturace probíhá u bílkovin. Tak nějak jsem se denaturaci škrobů snažil aspoň vygooglit... Denaturace
Ale ne moc úspěšně.

Nicméně teda z toho cos napsala chápu, že sušené těstoviny mají nižší GI, než-li těstoviny čerstvé. (Protože snížení GI probíhá při sušení.)
Takže máme suchou mouku, ve které tedy "denaturace" při sušení proběhla, ta má nějaký GI. Tu suchou mouku smícháme s vodou a znovu usušíme a tím se ten GI teda nějak sníží. Podle téhle teorie bychom pak mohli mouku 10x namočit, vysušit a pak z ní upéct rohlík s GI nula nula nic.

to jsem nepsala já , jen jsem narychlo pohledala něco polopatického z cizí hlavy, abych doložila že glykemický index není moje fantasmagoria ale celkem standardně používaná veličina související s efektivitou a dynamikou trávení sacharidů.

denaturací se obecně rozumí změna oproti tzv nativnímu, tedy "živému" stavu ČEHOKOLI. U bílkovin se to akorát pěkně prezentuje a taky hodně často řeší, protože nativní bílkoviny mívají enzymatickou nebo jinou biologickou aktivitu, která se denaturací zabije, což bývá z toho či onoho důvodu často docela zásadní změna, ať už žádoucí nebo nežádoucí. u škrobu se jedná v zásadě o změnu chemické povahy těch jednotlivých látek, ze kterých je škrob složen a o narušení architektury toho škrobového zrna. (Uvař si pudink ze škrobovýho prášku a nepotřebuješ gůgl, abys viděl, že se něco mění :) ) Z hlediska glykemie to v závislosti na použitém postupu vede k zlepšení nebo zhoršení dostupnosti složek škrobu pro trávicí enzymy toho, kdo to posléze sní.

Jestli tě to zajímá, tady to máš celkem pohromadě, je to pěkně napsaný, na to že je to něčí bakalářka. Vícenásobné pečení a sušení tam náhodou taky zmiňují, ale asi Tě napadne, že ÚPLNĚ NULOVÁ stravitelnost jejich výsledkem nakonec nebude , navíc to Tebou navrhovené namáčení tu strukturu zase rozvolní, takže osobně myslím, že pokud něco střídavě namáčíš a sušíš tak i ta stravitelnost bude taky střídavě růst a klesat furt dokolečna a ne se měnit jen jedním směrem, ne?

https://is.muni.cz/th/142320/lf_b/Glykemicky_index _potravin_a_jeho_aplikace_a_omezeni.txt

že glykemický index není moje fantasmagoria

To tu ale nikdo netvrdí.

že pokud něco střídavě namáčíš a sušíš tak i ta stravitelnost bude taky střídavě růst a klesat furt dokolečna a ne se měnit jen jedním směrem, ne?

- Dobře. Jak je teda možné, že těstoviny, které nasákávají vodu při vaření, mají nižší GI, než rohlík pečený ve významně výsušném prostředí (těstoviny vodu přijímají, rohlík naopak ztrácí)?

- Nebylo by pro diabetiky lepší, kdyby těstoviny jedli syrové?

- Když si namočím rohlík do mléka, bude to mít vyšší GI, než kdybych nejdřív vypil jenom mléko a o minutu později snědl suchý rohlík, když "namáčení tu strukturu zase rozvolní"?

ad 1 - přečti si ten odkaz, mluví tam o tom, jsou tam všechny možný srovnání.

pečení přece není jen ztráta vody, šmarja. Pára vše roztahuje a nafukuje - rozprsknou se při něm ty škrobový zrna jak mikroskopickej popkorn. sušením se to naopak všechno sdrcne k sobě a to do tý míry, že to udělá rozdíl při následným vaření - rozdíl, kterej vidíš pokud vedle sebe vaříš nesušený a sušený těstoviny. už jenom to, že těstoviny jsou z tužšího hutnějšího těsta než na rohlíky, ne? a ještě když tohle tuhý těsto před vařením úplně totálně usušíš...

ad 2 - z hlediska celkové glykemické i kalorické nálože jistě. jelikož je to však nepraktické, měli by si je však s ohledem na své zdraví vybrat celozrnné, udělat al dente a servírovat v jednom jídle společně s tuky a bílkovinami, aspoň pokud je mi známo

ad 3 silně o tom pochybuju. textura rohlíku už rozvolněná je ažaž. proto je zaprvý i okometricky zřejmé, že nasáknutí rohlíku (v žaludku i sklenici) je rychlé a vysoká a rychlá stravitelnost v obou případech tudíž nepřekvapí. Řekla bych, že víc záleží na množství toho požitýho mlíka v poměru k množství toho rohlíku (škrob, bílkovina, laktóza, tuk). vliv současné konzumace tekutin, tuků a bílkovin i zrovna konkrétně toho mléka na trávení sacharidů a hladinu krevního cukru je v článku též řešen, fakt si ho přečti

Nemyslim si ze to bude zdravejsi. V pecive je IMHO aj napr. produkt kvasiniek t.j. b vitaminy apod. Neviem preco by mal byt nejaky hokus pokus (cista kukuricna muka bez dalsich potrebnych vyzivnych latok) zdravejsi. IMHO mozes jest aj to aj ono, podla toho na co mas zrovna chut. Ale nevyhadzoval by som z jedalnicku pecivo, ak nemusis.
P.S. a davat pozor aj na to ze kolko toho zjes, ptz je mozne ze to bude zbytocne vela energie ktora nezasyti, a to potom vobec neni zdravsie.

5000rokov je chlieb zaklad stravy, 90% veriacich povazuju chlieb za svatu vec, a dnes sa ludia predhanaju v neoverenych tvrdeniach ze to predsa nikto nepotrebuje. Kolko najdlhsie prezil ten co vobec nejedol normalne pecivo? Pozna niekto vobec nejakeho takeho? Aby sa to tvrdenie aspon nejak overilo ze prezije rok alebo tak :)