Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kalorie vs aktivita vs váha

Chlap,23. DLouhodobě rostoucí váha (2-4kg ročně)Momentálně 123kg
Aktivita: 15km týdně nachodím. Jinak velmi pasivní styl života.
Co se týče jídla:
Kalorické tabulky říkají, že při mé váze můj bazální metabolismus spálí 2500kalorií denně.
Dlouhodobě jím okolo tisíc kalorií denně. Zvýšení kalorického příjmu nepomohlo.
Už jsem zkoušel různé stravy. Různé stupně aktivit.
Nějaké nápady jak zhubnout? Z hlediska stravy už kaloricky dolů snad jít nejde. Z hlediska aktivity dělám co můžu.
Díky za rady.

Údaje na potravinách se vztahují (většinou) na 100 g daného výrobku, nezapomínáš tedy do toho započítat skutečnou hmotnost?
A nezapomínáš třeba na nápoje? To je poměrně častá chyba u těch, co se snaží zhubnout.
A nebo třeba na potraviny u nichž se energetická hodnota obvykle neuvádí? Např. pečivo.

piju pouze neslazenou vodu normální z kohoutku nebo minerální vodu z petek.
Pečivo počítám. Jím pouze celozrný nebo žitný chléb a energetické hodnoty jsou uvedeny na obalu.
V kalorických tabulkách si pak dávám konkrétní počet plátků a ono už si to zadané údaje pamatuje.
Každý den jím něco jiného. Jím 2x-3x za den. Oběd/večeře nebo snídaně oběd večeře.
Fit Penam Celozrný chleba plátek má třeba 136kcal. K snídani sním 2. K tomu nějakou pomazánku třeba Hamé mexická luštěninová 280 kcal (100g)
Snídaně tedy má 552kcal. Velmi často se stává že z oběda se stane večeře a obědvám až velice pozdě nebo naopak že není snídaně ale jen oběd a večeře.
Oběd a večeře je pokaždé něco jiného. Ale když to počítám i podle nejvyšších hodnot tak se v podstatě nikdy nedostanu nad 1500kcal za den v přijatých.(Ikdyž si třeba dám colu atd)

Velmi často se stává že z oběda se stane večeře a obědvám až velice pozdě nebo naopak že není snídaně ale jen oběd a večeře.

To je jeden z častých průserů - nepravidelná strava. Tělo si pak ukládá co se dá. Jestli chceš hubnout, krom pohybu musíš mít pravidelnou stravu. Já sám sním relativně velký porce, ale nikdy se nestane, že bych měl jídlo jen 2x denně, obvykle mi to vychází na nějakej ten dlabanec každý 4 hodiny. Mám sice 100 kg, ale při své výšce 186 cm jsem na tom stejně už mnoho let. A to pohybu taky extra moc nemám.

Když jíš 2x denně, tak se nediv. Až budeš jíst 5x-6x, tak potom možná zhubneš. O složení jídla ani nepíšu.

Btw, Fit Penam a Hamé mexická luštěninová mě položilo:-D Takový sajrajty bych nedal ani psovi. Zkuste si číst složení a ne jen po*sraný reklamní žvásty na etiketě.

Hlavne si myslim ze si cita udaje na 100g a nevsimne si to balenie ma 300g apod a treba si tu energiu vynasobit *3. Alebo niekedy (na chipsoch a cokolade) su vtipne na obale napisane udaje "na porciu" a porcia je povedzme 25g, a cele balenie ma 100 alebo 200g, a zabudne to vynasobit :)

Pokud drzis dlouhodobe stravu kolem 1000Kcal, coz je 4200kJ, jses ( nevim vysku ) brutalne dlouhodobe podvizivenej a to uz jen na první pohled a energetickou hodnotu. Nechci si ani představit jaka je skladba tvého jidla, podle me z valne vetsiny slozena ze sacharidu a tuku, bilkoviny aby clovek pohledal.

Pokud to tak praktikujes, telo je tak zmrzacene ( metabolismus ), ze veskere prijmute jidlo ulozi na horsi casy, coz v tvem pripade dela onen rocni prirustek.
Nechapu jak mas ty kaloricke tabulky nastavene, ale pokud dodrzis zakladni pravidla skladby makrozivin Tuky, Bilkoviny a Sacharidy a pises opravdu co snis = MUSIS hubnout, to je matika, na tom nic není.
Neznam zdravotni stav, nebo nejake omezeni, ale pokud bude vydej vetsi nez prijem a bude vse nastaveno jak ma, jde to samo.

Opradu sem napis deni jídelníček, alespoň na 3 dny, ale to co skutecne jis, ne co by sis pral jist...

Pijes colu jes kolace a podobne debility? Tak s tym prestan a zacni pit len mineralky a tak 2dc dzusu za den nech mas trochu vytaminy, a viac sportovat, chodenim toho moc nespalis. Stacionarny bicykel alebo aj behat apod. Ked priberas tak tych kalorii zjes viac ako spalis, to je fyzikalny zakon, plati pre kazdeho. (P.S. a ako uz bolo pisane jedz viac proteinov a menej sacharidov a tukov, napr. vela zeleniny apod ked si das rezen tak si daj z neho len tretinu a k tomu 200g zeleniny apod, alebo kludne aj 90% zeleniny a 10% zbytku :) Podla mna do tela dostavas viac jak si myslis napr. tymi gebuzinami jak cola apod sladene nezmysly to su kaloricke bomby tam mas pol kila cukru hned v 1 flaske a nevies o tom. (a ked to nechces menit tak potom musis asi viac sportovat)
P.S.2 a neprehanaj to s cestovinami a pecivom, to je prevazne energia. A dalsia vec ze jake mas tabulky, ked tam je ze porcia tak to je povedzme nejakych 200g a ked si na tanier nadrbes 1kg tak to je 5x viac jak tabulky :) Skus si zvazit tanier :)

Nekde bude zakopanej pes, o cemz debatuji tady zvesela ostatni. Ja se tomu venovat nebudu...tve udaje proste nesedi.

Za prve. Vypada to, ze celkove jsi trochu asi popletenej. Doporucil bych ti navstevu dieteloga. Nemyslim kdejakeho poradce, co je dnes v mode. Tvuj prakticky doktor ti jiste poradi. S nim muzes v klidu a podrobne probrat co je treba a dobre ti poradi. Trapit se hlady bez vysledku nema smysl.

Za druhe. Mam napad jak zhubnout. Osobne jsem presvedcenej, ze zaklad je hlavne v pohybu. Jasne, strava je dulezita a jidelnicek je potreba upravit. Ale malokdy to clovek vydrzi vecne. Diety a hladovky nejsou funkcni reseni. Funkcni je jen zmena zivotniho stylu. Zlepsit stravu a zaroven zlepsit pohyb. Nemusi to jit do extremu, ale musi byt oboje. Pak se veci daji do pohybu. Cucet kazdej den jen na kalorie neni cesta. To nejde vydrzet delsi dobu. Obecne plati, ze musis jist idealne aspon 4x denne. Hodne zeleniny, idealni pomer bilkovin,sacharidu a tuku a pred spanim co nejmene sacharidu.

Nevim co znamena veta "Z hlediska aktivity dělám co můžu.". Protoze jestli nachodis 15km tydne, jiste to neni "co muzu". Tak napriklad ja jen v praci nachodim urcite 10km za smenu. Tydne tedy 50-60km jen chuze v praci. Taky odmitam jezdit autem na nakupy apod. Vsecko pesky...ikdyz musim nakupovat casteji (co unesu) apod.K tomu semtam kolo, sport apod. Jestli je cela tva aktivita 15km chuze tydne, pak to proste dolu nikdy nepujde.

Sam nejsem zadne tintitko...pri 184cm mam 94kg a par kilo dolu by se me hodilo. Jak zminili ostatni. Fyzikalni zakony plati. Mam nejaky pohyb a ikdyz jim jako prase, vaha me neroste. Dokonce o 2kg sla dolu za posledni rok. Pokud pribiras, pak jen proto, ze prijimas vice energie, nez spalis. Ale to rikali uz jini. Ubrat prijem uz moc vazne treba nejde. Tak musis pridat na vydeji. Bez toho pohybu to proste nepujde...

Nicmene rikas, ze pres jidlo ti to nejde. Cviceni ti nepomohlo...a tak se vracim k bodu cislo jedna. Vyhledej dietologa, pomuze ti. Nekde delas nejakou zakladni chybu...

Pro dngbr: Normalne jsi upadl z jahody na znak ne ??
Si delas jen prdel vid ? Pokud ne a opravdu se takhle stravujes, je to všechno nad slunce jasny.
Nesnidas, svacis ovoce bez niceho...proste tragedie na Ntou.
Jako mit na 123kg telesne vahy 42g Bilkovin, to je fakt ulet jako prase, telo mas dojebany jak cigansky hracky, tak se nediv, ze všechno co snis si ulozi na horsi casy, protože tohle je regulerni hladovka !
Uz se nicemu nedivim a ty bys to mel uz konecne pochopit taky .

Ty bílkoviny jsou problém...ale na mojí váhu bych měl jíst 143gramů bílkovin na den což podle mě nesplňuju nikdy ani z daleka ikdyž se hodně snažim.
Ve 100g fazolí je 8gramů bílkovin. Ve 100gramů sóji je 18gramů bílkovin. Ze 100g kuřecího je asi 28gramů bílkovin.
To mam jíst 510gramů kuřecího denně abych byl na svym? docela šílený.

DNGBR : porad se jen vymlouvas.
A co syry ? Treba Olomoucke syrecky jsou famozni zdroj bilkovin, bez cukru a tuku, Cottage,dale kruti, nebo i veprova sunka nad 95 % masa, zkus celozrnne pecivo, ne to pribarvene karamelem, ale skutecne celozrnne pecivo, ktere ti da dlouhe cukry na delsi dobu.
Vejce jsou vinikajici, pokud hodlas skrtit tuky, dej si jen 2 cela vejce a treba 3 bilky k tomu, k tomu kopec zeleniny a mas svacinu jako prase, nebo jako snidani a pecivo..fantaziise meze nekladou.
A na soju se vykasli, ve velkym pro chlapa nic moc, nech ji zenskejm, nerikam vyvarovat se ji, ale nic se nema prehanet.

A misto ryze si dej brambory, muzes si jich dat 4x tolik a budes mit stejne cukru oproti ryzi, ale ta porce bude solidni narez :-D
Je toho tolik vsude na netu, jen hledata vyzkouset ...
A kde jsi vzal 143 g bilkovin ? Nejsi zadnej sportovec, spis naopak, takze si dej 1g / 1kg telesne vahy a hned mas jen 123g / den

Dnešní jídelníček: NlvkqAJ.jpg

Řekl bych, že dny kdy mám jídlo takhle rozdělený jsou ještě hodně dobrý.
Dlouhodobě se totiž stravuju mnohem hůř. Třeba do 4-5odpoledne nic nejim a pak si dam první a velký jídlo... a pak zas nic.
Netušim co jíst aby to bylo správně. Snažim se vyvarovat nezdravejm potravinám ale nezdravý jsou všechny skoro :D
Nechci jíst stylem ráno pečivo odpoledne oběd vařenej a pak zase svačina a večeře pečivo.
Ovoce a zelenina mě absolutně nezasytí.

A pro ty co říkali že 300g rejže přece nesnim najednou tak jo... dneska jsem snědl půl kila rejže a půl kila sóji se zeleninou :D
Máte někde nějaký příklady co jíst aby to bylo lepší? Neumim vařit. A většina vařenejch věcí co mám rád je stejně nezdravá :D

Maso vajíčka a mléčný výrobky je to čemu se snažim dost vyhejbat. V naší rodině jede masná konzumace ve velkym a díky tomu nemálo lidí už mělo rakovinu.
Zeleninu bych jedl rád víc ale nechci jenom chroupat papriku...nemam moc fantazii jak z těch věcí nedělat jen stereotypní jídla.. Chia semínka jsou super...ale to je mám zobat samotný?

Rakovinu dostaneš, když to v tobě bude hnít. Když zvolíš stravitelné množství masa a necháš ho projít až do střev než se znovu najíš, nic hnít nebude.
Na úpravu zeleniny se inspiruj u vegetariánů a makrobiotiků, ti to mají zmáknuté desítkami receptů. Čistě rostlinná strava není dlouhodobě zdravá, chyběly by ti některé aminokyseliny.
Ideální je všechno vařit, nevznikne tolik karcinogenů jako při pečení a smažení.

ja vim, ze dneska je doba plna ruznych sarlatanu (rozumnej vyzivovych poradcu apod.), kteri hrozne radi vali spoustu rozumu, co jsou zrovna v mode a ze si dneska lidi i diky nim mysli, jak v mase ciha rakovina. Tisice let lidstvo ji naprosto normalne, ale 15 let internetove hysterie a radoby "odborniku" a najednou je vsecko spatne. A kazdou chvili neco jinyho.

Naopak se vedecky svet cim dal vice priklani k nazoru, ze za rakovinou se nejcasteji skryvaji geneticke predispozice. Pak je jasne, ze ve tve rodine je casteji. Samozrejme tva rodina jedla maso a syry. Ale ze by to byla pricina? A co vzduch, ten dychali taky prece. A nebo je pricina snad ve vode, kterou pili? Samozrejme je pravda, ze zivotni styl to muze popohnat, zhorsit apod. Ale behanim z extremu do extremu tomu urcite nikdo nepomohl.

Chci rict to, ze misto hysterii na tema "maso je zle,mleko je zle, raw strava je super apod", by ses mel v prve rade zamerit na to, abys jedl normalne a normalne se hybal. Protoze kombinace priserne stravy, zadneho pohybu a obezity te dozene mnohem casteji, nez tvuj hystericky strach z masa. Tak jako ty dopadne clovek, kterej prilis veri temto sarlatanum a malo veri rozumu. Obezni, presto vyhladovelej typek, co se boji udelat si kus libovyho masa.

Takze: Neres kraviny a zacni jist uplne normalne. Nasnidej se, naobedvej se, dej si svacinu a dej si veceri. Na veceri idealne libove maso se zeleninou. A klidne jez ceskou klasiku, co se ji od pradavna. Jen pecivo jen celozrne a vybirej kvalitni potraviny. Az prestanes hladovet, zacni se hybat. Pak se da tvoje telo do poradku, prestane hladovet a zacnes jit s vahou dolu.

Tihle vyzivovy poradci (nemyslim odborniky, jako dietologove apod.) jsou naprosto bez vzdelani v problematice a jen navzajem papouskuji, co je v mode zrovna. Dneska je to casto raw strava. Kdyz je tak dobra a oni jsou takovy odbornici, proc o ni nemluvili uz pred 20 lety? :) Aha, nebyla zrovna v mode. To je tak, kdyz se jim nechce do fabriky a zaroven nic neumi. Tak radi ostatnim. Misto staleti overenych veci se vymysleji blbosti. Treba tyto:

http://ona.idnes.cz/horka-cokolada-muze-pomahat-i- pri-diete-dya-/dieta.aspx?c=A081211_120617_vase-te lo_bad
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/316157-ani-pri-h ubnuti-se-nemusite-vzdavat-cokolady-potvrzuji-odbo rnici.htmlhttp://zpravy.aktualne.cz/zahranici/po-c okolade-se-hubne-tvrdi-studie-nejde-jen-o-kalorie/ r~i:article:738865/

Tento fam vypustil do sveta jeden psycholog ciste pro svou studii sireni takvoych veci. Vzal absurdni vec jako ze se po cokolade hubne a vidis. Po celem svete to doporucuje kdejake "odbornik".

Ty jsi uplne doblbanej ze vseho. Sbal se a bez k tomu dietologovi! Prakticky lekar ti jiste poradi. To je clovek, kteremu mas verit, ne hnupum na internetu!

PS.Hniti a traveni masa je velmi obdobny proces. Oboje je o denaturaci bilkovin. Tedy rozpadu bilkovin v peptidickych vazbach jejich aminokyselin za vzniku sirnych sloucenin (onen smradek hnijiciho masa). Takze ano, muzes rict, ze maso hnije :) Ale musi, telo si ho tezko vezme v celku, musi ho rozlozit :)

"Naopak se vedecky svet cim dal vice priklani k nazoru, ze za rakovinou se nejcasteji skryvaji geneticke predispozice."
Samozrejme. Kdyz te financuje nekdo kdo potrebuje aby se prodavalo maso tak taky budes rikat ze je vsechno nahoda. V rodine mame rakovinu diky stejnym jidelnim navykum. Proto jim jinak.

jj, samozrejme jsme vsezravci, ale dneska to spousta lidi popira :-D Pritom tezko rekneme, ze lvovi zpusobuje maso rakovinu :-D

Zuby mame vsezravce, celou travici soustavu mame vsezravce. Naopak nejsme schopni travit celulozu jako bylozravci, nemame holt nekolik zaludku a neprezvykujem :) Take k zivotu potrebuje 14 esencialnich aminokyselin, z nichz nektere jsou obsazene jen v zivocisne bilkovine, tedy minimalne ve vejcich a mlece...krom masa. Clovek je vsezravec a je pro nas prirozene jist vsechno. Kazdej extrem skodi. Kdyz budu jist jenom bucek od rana do vecera, zabiju se. Kdyz budu jist jenom zrni, zabiju se taky. Ale nechapu, co je dneska najednou tak tezky na tom, jist proste normalne. Stovky let to vime, ale staci par internetovych poradcu a najednou je to hrozna veda :)

Presto existuji lidi, co me jsou schopni prekecavat, ze clovek je bylozravec :-D

...Jinak velmi pasivní styl života...
...Z hlediska aktivity dělám co můžu...
...Praci na PC tam pisu s mirou. Pisu tam 3hodiny a realne je to tak 8+.Neverim tomu, ze by 8hodin prace na PC bylo to stejne jako ujit 7km rychlym tempem...coz ty kaloricke tabulky tvrdi...

Budu krajně politicky nekorektní, ale buď se jen "baví" na náš účet, nebo je opravdu takový debil, viz níže!
Tomu puberťákovi chybí VZS, po týdnu by byl rád i za kousíček chleba a místo osmi hodin u počítače by těch osm hodin vypadalo zcela jinak.
Může si zkusit "leningradskou dietu", jen k tomu patří také dvanáct hodin kopání zákopů, nebo ekvivalentní fyzická zátěž a k tomu obvyklých mírných -25°C.

Jako s 11 600Kj hodláš zhubnout jo ::)...to asi neklapne. Kdo, nebo co ti nastavilo tak ujety hodnoty ?
Nejses zadnej kulturista, jasne jsem ti psal, ze pro to abys dodrzel dostatecny prijem bilkovin tak ti staci 1g / 1kg telesne vahy = 123g biklovin / den a hotovo, mas naprosto nulovej vydej, hlavne ze to zachranila ta práce na PC, to me fakt rozesmálo :-D

93g tuku je strasny, to nemaj ani kulturisti v objemu :-D

Pokud jsi opravdu snedl k veceri najednou ( nepises v jakem casovem rozsahu ) 8 000Kj, tak jses blazen a hazardujes se zdravim, to není normalni, co je na tom těžkého, když uz nejses schopnej poskládat normalni jidlo, tak to alespoň rozdel na vice porci během dne, tohle je fakt strasny, musíš si delat prdel, jinak to není mozny, ze tohle beha volne po svete !!!

300g sacharidu ti musí stacit, pro začátek urcite, vykasli se na ryzi a na testoviny, pro tebe to není, dej si brambory, nebo celozrnne pecivo .

NEPIJ ty slazeny mineralkovy sracky ! Sice mas zvlastni zapisovani hodnot ( minerálka 1,25 x 0,5l ) ale i tak je v tom mnozstvi matonky minimalne 28-30g rychlejch cukru, který jsou tobe uplne nahovno, jen se rychle ulozi do tuku.

2500kcal je hodnota co to telo spali za den pokud nic nedelam.
Praci na PC tam pisu s mirou. Pisu tam 3hodiny a realne je to tak 8+.Neverim tomu, ze by 8hodin prace na PC bylo to stejne jako ujit 7km rychlym tempem...coz ty kaloricke tabulky tvrdi.
Mineralky slazeny skoro nepiju. Jenom kdy po ruce neni jina balena voda.
Za tyden ujdu nejakejch 20-30km na prochazkach se psema. Vic bohuzel s moji vahou a fyzickou zatim nedam. Ale lepsi nez rezavym dratem do oka.

Já pořád nechápu, co se tu někteří snaží radit. Borec si vycucává z prstu příjmy, výdaje, trpí jakýmisi fobiemi z jídla a navíc o něm nevíme zhola nic - ani o tom, co během dne dělá, ani o tom, jaké má přidružené choroby (a to si pište, že při tom nastíněném životním stylu a obezitě jich bude mít slušný seznam).
Samozřejmě si tu můžete plácat játra dál, ale tohle bez doktora prostě nevyřeší - a tím méně vy.

Ja osobne neradim jemu, ale inym tym, ze vyvraciam jeho bludy.
Blud c.1 prijimam menej ako vydavam a napriek tomu priberam. Prave poprel zakon o zachovani energie.
Blud c.2 soja obsahuje malo bilekovin, maso vela...bla bla bla. Tych bludov tam z jeho strany odznelo viacej a nechce sa mi spominat vsetky, ale bol by som rad, aby sa dalej nepapuskovali a nesirili netom.
Inak s tebou suhlasim, ze on ani pomoct nechce, ma vlastne nazory a tie nie je ochotny menit, takze komu niet rady...

stačí si pozrieť jeho dennú aktivitu kontra orijatú potravu a hneď vieš o čom to je-denná aktivita:trávenie potravín,práca na pc,keď zožerie 1kg ryže a cestovín denne,k tomu sladené nápoje,konzervy,divím sa ,že váži len 120 kg,z takého príjmu tukov,škrobov,cukrov by mal mať aktivitu minimálne 1x pešiu prechádzku Praha-Brno a späť denne,možno by schudol 1kg ročne......