Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jídelníček - Gramáž živin (Sacharidy,Bílkoviny,Tuky) x Váha v Kg

Zdravím, chtěl bych se zeptat jaké je správné dávkování, respektive "gramáž" výše jmenovaných základních živin na váhu.
Začínám posilovat (3x týdně + domácí cvičení) a chtěl bych si sestavit jídelníček. A všude čtu jiné věci - někde že sacharidů by mělo být třeba až 9g na kg někde že jen 3g, u bílkovin zase že 1,5g je maximum, jinde že klidně až 4g, tuky někde 0,5g, někde 2g.
Vím, že je to jen orientační, ale i tak je to nějaký základní bod, kterým se při sestavování jídelníčku řídit.
Jinak jsem somatotypem nějak na 65% mezomorf a na 35% endomorf (velmi orientačně).
Díky za každou radu.

loading...

Bílkoviny opravdu 1,2 - 1,5 stačej
Sachry 9g je opravdu blbost... cca 3g

je to dost individuální, ale od těhle hodnot se můžeš odrazit.

Úplně nejlepší je, snažit se jíst zdravě, pravidelně, necpat do sebe cukry a smažený jídla, cvičit a neřešit gramy... Po cvíču si hodit protein a dál to neřešit.

Jojo, to mi došlo, panenskej olivovej olej, ryby, atd...
Spíš ta orientační gramáž :-D
Nechci ze sebe udělat nějakýho "a sakra, a sakra teď jsem si o 10 minut později dal o 30g rýže navíc, panebože" a tak, ale chci vypadat, fungovat a zdravě jíst, kdyby nic tak už jenom pro můj dobrej pocit :-D

No není vůbec za co ;-) A pokud můžu doporučit (zde na poradně protein moc nemají v lásce) určitě si pořídit CFM protein alespoň 80% na doplnění bílkovin, protože ze stravy se to ne každý den podaří získat, a k budování svalů jsou prostě důležité :-) Ostatní suplementy podstatné tolik nejsou. Možná jen vitamínové a minerálové doplňky, co máte běžně doma, případně při intenzivních trénincích sáhnout po silnějších...

Nutrend nebrat, to složení je děs a ta cena taky...
BCAA no, jsou to aminokyseliny, když si je pořídíš a budeš brát před treninkem, nic nepokaziš ale potřeba vyloženě alespoň ze začátku nejsou.
Spalovač jako je karnitin jsou vyhozený prachy. Zhubneš tím, že budeš cvičit silovej trenink a když to budeš chtít urychlit, tak přidáš kardio po treninku nebo ve dnech volna (ve formě HIIT)
Ať už angličáky, či sprint - výklus (30 sek sprint, 60 klus), švihadlo atd. Koukni na youtube. Stačí 10-20 minut a výsledky uvidíš do měsíce ;-)

/edit: Ten protein třeba tento - složení perfektní a na chuť třeba vanilku, zkusil jsem pistácii, ale nic moc. Ale každý má ty chutě jinak http://www.fitstore.cz/proteiny/essential-pure-cfm -80-100--whey-protein/

Stihl jsi to dřív, než jsem to dopsal :-D
Takže ještě jednou díky za všechno :-D
Btw. nechci se ti soukat do nějakýho otvoru a zároveň nechci urazit ostatní "rádce", ale mělo by tu bejt víc lidí jako ty. Jsi asi první kdo mi bez keců za pár minut poradil přesně co jsem potřeboval. Když jsem se tu ptal minule na podobnou věc tak jsem dostal zjeba úplně za všechno a radu jsem z toho nevypitval ani jednu.
Díky moc (y) :-D

Ono raz mozno zistis ze tie tvoje pocty boli naprd, a ze mas dojebany organizmus. Ono totiz nejde len o nejake bielkoviny a sacharidy.
(napr. najnovsie vedci tvrdia ze cim viac bielkovin do seba clovek cpe tym ma vacsiu sancu vo vyssom veku na civilizacne choroby apod)
BTW. najlepsie je necpat do seba ziadne prasky a jest a)to co si telo ziada (a to neni ziadna sranda telo ta samo dokope k tomu jest to co zrovna potrebuje) b)striedavo vsetko mozne a vela aj zeleniny atd. Bielkoviny a sacharidy su vo vsetkej strave, a v 100x vacsej rozmanitosti jak v nejakom posratom prasku, a nemusis potom pocitat nejake gramy, ptz zeleninou sa nepredavkujes :-D

Pro MM :

Pokud hodla pribrat, je to fakt jedno a at tam vali jidla co hrdlo raci, ale stejne pokud by mel mit alespon 1,5g Bilkovin / kg telesne vahy, driv nebo pozdeji prijde na to, ze ze stravy to proste neziska, nebo ho ceka 60-80 dkg masa, coz se mu teda preji.Takze nevim proc jses tak zaujatej a nesnasich klasickej syrovatkovej protein, neni to nic proti nicemu, pokud to bude jeste CFM alespon 75% neznam lepsi a hlavne potrebnejsi doplnek stravy .

Pokud ale zacina vystaci si v klidu 2-3 roky se stravou, ktera ma ale hlavu a patu, ne jen podle chuti !
Ale pokud nekdo hodla shodit, je tebou opovrhovana matematika naprostou nutnosti, znam stovky radoby dodrzovacu stravy, ktery kdyz to hodili na papir a secetli to, tak jim sla hlava kolem, hlavne tuky jsou pak dost peklo a ono 25g pri diete na 90kg chlapa je masakr udrzet.

Pokud zacina, staci 1,2 - 1,5g bilkovin / kg telesne vahy, cukry 3g / kg a tuky do 50g / den.
Kj a Kcal neokecas nejakou spravnou stravou, to je proste a jednoduse matika a hlavne pokud neco potom nefunguje jak ma, da se velice snadno neco pridat, neco ubrat, ale vedet co a hlavne PRESNE a bez matiky jses v haji kolego !
Vim to moc dobre sam, kdyz jsem JAKO jedl spravne a kdyz jsem si spocital TUKY a Sacharidy, bylo mi smutno, ale naruhou stranu jasno, proc je to tak, ci tak.

Ono logicky ze ked chces schudnut tak musis davat pozor na kalorie, to sa ale moc neda ratat ptz vsetko zere kalorie, sex, rozmysalnie, utekanie na autobus, ak pracujes kdesi v zime tak udrziavanie tepla spaluje kopec energie atd, jak to chces vyratat? :-) Da sa to zhruba, a neni treba dodrziavat nejake sialene cisla, staci nezrat nejake kolace ani cocacoly ani mastne veci, chipsy, a podobne, ten zbytok sa da spalit vpohode. Nepotrebujes k tomu 800g masa ani nic podobne. Mozno ked chces vypadat jak schwarzeneger tak vtedy :)

Bilkovina je zakladni stavebni prvek pro jakekoliv telo, takze i pro tvoje a to asi kulturista nejses, 99% lidi se stravuje uplne nahovno a podle toho to vypada.
Neznam nikoho, kdo by se nehlidal a presto mel dostatek bilkovin, většina celkovy denní prijem dohani tukem a sacharidama a ani o tom nevi, takze ma sice denní davku Kj, ale zalostne nevyváženou.Potom jsou neustale unaveni, zivou a nic se jim nechce...

A i vydej se da celkem presne spočítat, říká ti něco Bazalni metabolismus ? Asi ne, jinak bys tady neplacal tyhle nesmysly.

Jasne jsem mu napsal co mu do zacatku staci, opravdu na zacatku není potřeba nejak drasticky něco pocitat, ALE trvam na tom, ze pokud hodla nabirat kvalitni svalovou hmotu a ne jen tuk jako vepř, MUSI mit dostatecny prijem bilkovin, jinak neporoste, to je realita, ne muj vymysl.

A jako Schwarzenegger NIKDY NIKDO NEBUDE ten je jen jeden a bez anabolik je postava kulturisty jen zbozne prani hloupich tupců, stejne jako si mysli valna většina zen, ze když budou chodit do fitka, budou vypadat jako chlapy, coz je nemyslitelne, ale všichni tomu veri.

Bielkoviny su vo vsetkej strave a dostatocne mnozstvo. (a hlavne omnoho rozmanitejsie jak v nejakom prasku)
BTW. a mysliet si ze ked teraz 5x dvihnem cinku tak ze uz potrebujem davku bielkovin jak schwarzeneger to je tiez dobra somarina. Odkial beres tie tvoje cisla a odkial vies ze telo 50% tych bielkovin co si do seba nacpal nevylucilo?
BTW2. a mne to nemusis vysvetlovat ze za normalnych okolnosti nikto nebude vypdata jak schwarzeneger :)

Neviem ci sa chapeme mne ide o to ze vyziva nespociva z 3latok, a taketo pocty vytvoria v ludoch pocit ze predsa mam 3 latky v spravnom pomere tak telu musi ist skvelo, co je nezmysel. Telo potrebuje dalsich 1000 latok aj zo zeleniny, ovocia, vsetkych dalsich zakladnych potravin, atd. Ked bude jest len spagety lebo ved v tom su presne pomery tych poctov, tak do mesiaca skonci asi v nemocnici a pritom mal presne vyratane vsetko :-)
P.S. a ked chce nech si da aj trochu bielkovin v prasku, ja osobne to ale nepovazujem za bezpodmienecne nutne. Priroda je omnoho chytrejsia/zlozitejsia jak nejaki blbi vedci co splietaju nejake gramy alebo co vyrabaju nejake prasky.

Souhlasim tak napul :-)

Telo potřebuje i vitaminy a minerály...ale B T S jsou naprosty zaklad a třeba ty tvoje spagety ( ikdyz chápu ze je to jen priklad ) jsou jako strava naprosta tragedie .Bez liboveho masa jsou to jen Sacharidy, po kterých bude brzo hlad.
A to je prave ono, spousta lidi si mysli ze ji spravne, kvalitne, dokonce tomu veri a to je nejhorsi, oni se pak trapi, proc to nejde, nebo proc to jde jinak, nez si mysli...a reseni je prave to pocitani, uvědomit si co mi dane jidlo da, poskytne..je milion moznosti, ale dulezity vedet PROC to tak je.
A proteinovy prasek si jako první v diskusi zminil ty a mas k nemu odpor, je to tvůj názor, ale je to poradna, takze by se tazatel asi mel dozvědět proc to tak, ci onak je ne ?
Ja ho neobhajuju, ja ho nikomu necpu, jen by se mělo vedet ze to existuje a ze je to velice dobry doplněk stravy, pokud na to clovek ma peníze a pokud mu to nedela problémy s travenim.

A odkud vim, ze 50% bilkovin telo nevylouci ? Jednoducha odpověď, clovek musí zkouset a pokud hubnu na cm vic nez na kila a hlavne na partiich, které cilene hubnout chci a presto neztracim svaly = vim, ze delem všechno spravne ;-)

Ano cestoviny su hlavne uhlovodiky, je tam ale (v suchom stave) aj nejakych 20% bielkovin (rastlinne, neni to same co zivocisne). Ja som hlavne pisal ze treba jes vsetko striedavo a v rozumnom mnozstve, a aj vela zeleniny.

Suhlasim s tym ze clovek by mal vediet ze co je v com a kolko tam toho je, to je absolutne nutne. Ale nesuhlasim s tym ze musim striktne dodrziavat nejakych 25g tuku na den a ani o g viac lebo to niekto vyratal :) Ide o celkovy prijem energie (ja som napr. chudy a jem aj mastne veci vpohode a nic si neratam. Ptz toho nezjem na kila a nezerem tolko cukry apod :)
P.S. ono to urcite suvisi aj s tym ze jak telo tie latky vie spracovat, kazdy clovek je iny.
P.S.2. a jest mastne veci je stejne nezdrave, netvrdim ze sa stravujem zdravo, to bol len priklad :-)
P.S.3. a nemam odpor k bielkovinam v prasku, ja som to tiez kedysi davno pil obcas ked som este chodil cvicit. Len povazujem za nebezpecne ked niekto si vyrata ze juuj a teraz bude toho do seba liat na pixle, lebo si to vyratal. Trochu podla toho jak vela cvicil apod, alebo si dat nejake slusne jedlo bohate na bielkoviny (trebars z vajec alebo mliecne atd)

ANO , v rostlinných bílkovinách chybi cele spektrum aminokyselin, které telo potřebuje a nedokaze si je vyrobit, takze nezbyva nic jiného nez prijmout i zivocisne bilkoviny. Zelenina je jedna z mala věci, která se da jist na kila a neskodi, ale zase ne uplne všechna.

A pomer bude u spaget bude spis 12-15% B, ale to je jedno.

25g tuku je tak vseobecne, někdo hubne i při 50g, nekomu se to nedari ani při 20g.

A zase jsme u pudla problemu, NEJDE O CELKOVY PRIJEM ENERGIE, NE, NE a NE . Hooodne zjednodusene to tak někdo muze chapat, ale podstata věci je jinde.

Uz poněkolikáté se ti snazim vysvětlit, ze NENI jedno jak ten celkovy energeticky prijem poskládáš, celek bude stejny, ale slozeni astronomicky rozdilne !

100% souhlasim, ze každý je jiny a na každého funguje něco jiného, každý mame jiné spalovani, jeden se cpe jak prase a nepribere ani gram, druhej se podiva na 20dkg řízku a pribere 1kg :-D V tom je to nespravedlive, ale o to je to vetsi motivace se tomu postavit a dokázat to.

Lidi jako je MM mají vlastní hlavu, ztráta času jim tu něco vypisovat. Něco jako když mi máma říká, že do sebe peru nějaký posraný bílkoviny, že si mám radši udělat zeleninovej salát apod. To bych vypadal jak somálec! Ještě že bydlím jinde a vídám se s ní jen výjimečně. Takový sračky poslouchat...

Jak vis ze toto plati v celem vesmiru, když z nej zname naprosto titernej kousek ? :-D

A stále si meles svou a nehodlas pripustit, ze je to jinak, ja uz nevim jak vic polopaticky ti to vysvětlit, asi to nemá cenu, tebe nikdo nepresvedci.

Zákon prijmu/vydeje energie je bez diskuse, ALE prece stále zalezi také na tom, jakou energii ( presneji receno z ceho )budu mit. Pokud dosahnu cile a splnim energeticky denní limit ( který bude tedy nižší nez muj vydej , jak tady popisuješ ) mel bych mit vyhrano, ALE není tomu tak a nikdy nebude !

Vem si ty energeticky napoje = obrovsky prijem energie, ale z ceho ? Ze sacharidu, takze pokud bych si spocital svůj denní prijem energie a vydelil to poctem energiťáků, mělo by to podle tve teorie byt v poradku, ALE NENI !

Pokud energeticky prijem bude tvoren prevazne Sacharidy a tuky, bude mi chybet zakladni stavebni prvek a tim jsou bilkoviny. Tebou donekonečna omilana fraze tedy NEPLATI !!! Prece nikdo nehodla hubnout jen tupě na kila a neresit, ze hubne i svalovou hmotu ne ?

Sacharidy i Bilkoviny mají na 1g / 4kcal, ale Tuky uz na 1g mají 9kcal ! Takze si vlastne timto stravovanim, které naoko vypada vporadku zakladam na pekny problém . Energie ziskana ze sacharidu a tuku je ihned k dispozici a pokud ji telo okamzite nespotrebuje, je ukladana do tuku . Pokud však telo donutim , aby si energii vytvořilo slozite z bilkovin, nebo ještě lepe sahlo do zasob tuku, mam vyhrano .
A ještě, pokud dlouhodobe nebudou k dispozici bilkoviny a clovek bude posilovat, v tom lepsim pripade svaly neporostou, v tom horsim je telo zacne travit a zacnou ubývat a to je cesta do pekel .

Je uplne fuk z coho ta energia je. Proteiny telo normalne nespaluje, az ked nema vobec nic ine ani tuky. A citil by si sa pri tom tak nahovno ze az. Organizmus neni blby, je omnoho chytrejesi jak tie tvoje pocty aj vsetci vedci dokopy a vie co potrebuje a co ne. (P.S> najprv sa spaluju vsetky druhy cukrov / uhlovodiky t.j. cukry a skorb atd), az ked toto dojde telo spaluje tuky (vsetky aj zo zasoby), preto sa na chudnutie odporuca skor vytrvalostne dlhsie trvajuce cvicenie. Ked cvicis tak telo nebude spalovat proteiny ptz ich potrebuje na svaly, a su stejne v poradi az posledne ptz je to najhorsi zdroj energie).
A nemas pit ziadne energetaky.

Vytrvalostni dele trvajici cviceni je na hubnuti uplne nahovno, jen ztrácíš cas, pokud budes to same sviceni provádět 2x vetsi intenzitou, dosahmes stejného vysledku 2x rychleji, je to dobry tak jako nejaky doplnkovy něco, co se tvari ze funguje :-D

A telo hned po tom, co mu dojdou cukry bude spalovat svalovinu, pokud mu nedodas potrebne množství bilkovin, které tak strasne nenávidíš !]:)

Stale nechapes ze pisem ze sa ma normalne jest vsetko (idealne z NORMALNYCH zakladnych potravin a ne spracovane gebuziny), a to vsetko obsahuje aj dostatok bielkovin, tak nevypisuj ze nebudes mat ziadne bielkoviny. Si uz z tych poctov uplne zblbnuty.
Cely cas tu pisem ze aj keby tie tvoje pocty presne sedeli, a budes jest len obmedzene typy jedal a ziadnu zeleninu a ovocie apod (ptz to v tych poctoch nemas), tak budes mat skor alebo neskor dost zavazne zdravotne problemy.
To je jediny zmysel toho co tu pisem nehladaj v tom ziadnu vedu. (povazujem za nutne to sem napisat ked si ide robit jedalnicek len z 3latok a si mysli ze hura to bude super).

Chachaaa tys me fakt rozesmal :-D NIKDY jsem nenapsal ze se nemá jist všechno, to je tvůj vyplod fantazie, celou dobu pisu jen o tom, ze akorad musim vedet co jim, a proc a co mi to da . Zeleninu jez klidne 2 kg za den, uz jsem o ni psal, ze je to to nejmensi zlo, které krom vody muzes do sebe dostat. Ovoce jak je libo, ale pokud hodla někdo zhubnout mel by vedet, ze fruktóza se do tuku uklada 5x snadneji, pokud ji telo nepotrebuje nez obycejny bily cukr. Jediny v cem je vyhoda fruktozy, ze nehejba krevnim cukrem.
Ovoce rano, nebo dopoledne, klidne, po treninku ( silovem ) klidne, jinak ne.
Jidelnicek se bude vždy motat jen a pouze kolem 3 věci B T S, tak to bylo, je a bude. S tim nic nenadelas i ta tvoje zelenina i ovoce obsahuji vice ci méně te ci one slozky :-D

T.j. ano nech si kludne skontroluje kolko jeho strava ma bielkovin a sacharidov a tukov, pripadne pridat nieco viac bielkovinove ako maso alebo vajcia alebo mliecne vyrobky, ale pri jedalnicku nesmie zabudat na ostatnych 1000latok ktore organizmus NUTNE potrebuje a vyskytuju sa v zelenine/ovoci/ alebo v roznych dalsich zakl.potravinach.
A je aj kravina snazit sa to pocitat co daval do dotazu nejaka haluz cislo * vaha, co toprdele ma stym vaha? To ako ked ma niekto 200kg a z toho polovica tuku, tak potrebuje 2*viac bielkovin jak nejaky majster kulturistyky ktory ma povedzme len 100kg? :-) To su dobre vypocty, fakt. Ked to chce pocitat, tak ma pocitat ze kolko potrebujem/spotrebujem vs. kolko do seba dostavam, a to nezavisi ani od vahy ani od nejakych haluz cisel neco g/kg, ale VYHRADNE od toho co robi a kolko toho robi.

P.S. napr. jeden z prikladov su veci na ktorych sa podielali kvasinky (chlieb resp. pecivo z kvaseneho cesta alebo pivo apod alebo orechy) ked to napr. uplne vyluci z jedalnicka lebo mu to nepasuje do "vzorca", tak dlhodobo bude mat nedostatok Bciek a telo prestava spravne fungovat (a clovek nebude vediet ze preco mu je nahovno a bude chodit po lekaroch). Preto zdoraznujem ze treba jest vsetko.
(tento problem s bckami som mal asi(neviem nabeton) ja kedysi ze mi bolo furt divne nahovno a potom som zistil ze mi vlastne nenormalne chutia orechy, a potom som pochopil ze asi preco)

Je tolik alternativ co jist, aby clovek netrpel nedostatkem vseho co potřebuje, ale musí se u toho premejslet anebo se pak nesmí clovek divit.
Orechy chutnaji asi vsem, ale ve 100g je 40-55 g tuku, někdo nadhodi, ale to jsou ty zdrave tuky, ty se muzou, telu je to uplne jedno jestli ulozi zdravej, nebo nezdravej tuk, tuk je tuk a basta. Bez nej to nejde, ale mělo by se to redukovat.

Třeba te to prekvapi a nepochopíš to, ale to me uz u tebe fakt neprekvapi:-D

ANO, 200kg vazici clovek potřebuje vice zivin, tedy i bilkovin, nez 100kg jedinec, co je na tom k nepochopeni ?
U kulturistu je to jinak, ale obecne to plati dokonale, 200kg tlusty prase se při stejne cinnosti nadre daleko vic, nez strizlik 60 kg vazici :-D
U normálního jedince, který neposiluje, necvici, ma sedavy život bohate staci 1g Bilkovin / kg telesne vahy. Kulturista krom toho ze do sebe pere steroidy, jede na 2 - 3 g / kg, ale to je specificka zalezitost.
Takze u normálních lidi je to prima umera a tezzsi jedinec logicky potřebuje vic .

Mam naprosto dokonaly prehled o procesech v tele a tebe to sere . To je cele, ses asi ze stare skoly, kdy lide jedli bucek s chlebem, vytirali si pekac se sadlem, prave tim chlebem a k tomu valili bile kafe...ale oni dreli jako hovada, měli vydej jako krava, oni nemuseli nic pocitat, tem to slo samo .:-D

Zda se toho doziju nevim, asi ne, nehodlam splácet celou hyposku :-D

O zelenine psal NEORAS a to jen a pouze v souvislosti s názorem sve matky, která tomu rozumi asi jako ty.
On jen poukazoval na to, ze kdyby se cpal jen zeleninou, tak by vypadal jako Somalci a ma naprostou pravdu. To je cele :-D
Takze neprevracej fakta a zamysli se nad tim a nad sebou

Bílkoviny rostlinýho původu nemají úplné aminokyselinové spektrum, tudíž ti je k prdu se cpát sójou (sója ještě není takovej průser, ale hovězí maso to nenahradí). Tohle jsou naprostý základy, takže nevím, proč bych se tu měl snažit. Až mi to bude říkat někdo, kdo na to vypadá (neuraž se, ale nemyslím si, že vypadáš jako Herkules), tak si ho vyslechnu a možná se nad tím i zamyslím.

Tuto si precitaj zas clanok z pohladu zeleniny (je to pisane s dost blbou terminologiou, a zas dost tendencne v prospech zeleniny, ale su tam citovani kdejaki doktori vied z biilogie, a ne dajaki predavaci biedlkovinoveho prasku v posilovni ktori ti bilukaju do hlavy ten ich opacny extrem)
http://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2015/rastlinn e-bielkoviny (sekcia "Sú rastlinné bielkoviny plnohodnotné?")
A teraz sa mozu ti vsetci doktori vied zacat hadat ze kto ma pravdu :-D
P.S. ja nesuhlasim ani s tymto extremnym nazorom, pravda bude niekde medzi...

Soja je pro chlapa NAPROSTO nevhodna potravina, obsahuje GENISTEIN, latku podobnou ženskému hormonu Estrogenu, ta zpusobuje neplodnost ! ( ne estrogen, ale ten genistein ) a po estrogenu chlapoj porostou akorat kozy :-D
A zadny expert mi nic nenakukal, protoze na zadny experty neverim, tohle je lety proverena teorie, vyzkousena osobne a to je k nezaplaceni.

BTW. este raz zopakujem (naposledy) ze ja netvrdim ze sa stravujes zle, ak mas stravu pestru a vyvazenu z vsetkych zakl.potravin a vsimas si k tomu aj pomer B S T tak to robis velmi dobre. Len upozornujem ze ked sa robi jedalnicek tak sa musi mysliet na omnoho viac jak na nejake 3 zbytocne vzorce (ktore su stejne definovane plusminus autobius od 0.6 po 5, viz dotaz :)